29 Kasım 2021, Pazartesi 11:24

Saçlarımın Uçları Çok Kuru Ne Yapmalıyım? Doğal Yöntemler

Saçlarımın Uçları Çok Kuru Ne Yapmalıyım? Doğal Yöntemler

Saçları sık sık yıkamak, klorlu sulara maruz kalma, saç boyası ve saç bakım ürünlerinin sık kullanılması, çeşitli hastalıklar ve yetersiz beslenme zamanla saçların ve saç uçlarının kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Kuru saç cansız ve sağlıksız görünümünün yanı sıra saç dökülmesine ve kepeğe de yol açabilir. Bu nedenle kuru saçı biran önce tedavi etmelidir. İşte kuru saçlardan ve kuru saç uçlarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler;

Zeytinyağı

Zeytinyağı, kuru saçlar ve kuru saç uçları için en popüler ev çözümüdür. Zeytinyağı E vitamini ve antioksidan içeriği ile saçı nemlendirir, yıpranmış saçları onarır. Bu yağ ayrıca saçları güçlendirir, parlaklık verir, kurumuş saça eski nemini kazandırır. Saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre zeytinyağını cezveye koyup biraz ısıtın. Ilık zeytinyağını saç derisine 3-5 dk masajla sürüp yedirin ardından tüm saçlara yayın. Streç filmle sarıp en az yarım saat veya 1 gece başınızda bekletin. Daha sonra saçınızı yıkayın, şampuanlayın ve suyla durulayın. Saçınızı nemlendirmek için haftada en az 1 kez bu uygulamaya devam edin. Not:Zeytinyağı yoksa, Katı hindistan cevizi yağı, badem yağı, hint yağı, jojoba yağı ya da mısır yağı da kullanabilirsiniz.

Mayonez

Mayonez evde kuru saçlarla saç uçlarını tedavi etmek için doğal tedavi yöntemlerindendir. Saçınızın parlak ve yumuşak olmasına yardımcı olan bol miktarda protein içerir. Saçınıza suyu hafifçe sürün, mayonezi saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak yedirin.  Saçınıza streç filmle sarın veya bone takın, 1 saat boyunca boyunca saçınızda bekletin. Ardından ılık suyla güzelce durulayıp şampuanlayın ve yıkayın. Çok kuru saçlar için haftalık olarak tekrarlayın.

Yumurta

Yumurta kuru ve yıpranmış saçları onaran protein, lesitin açısından iyi bir kaynaktır. Yumurta saçları güçlendirip kurumasını önler, saça parlaklık verir. 2 yemek kaşığı ılık suyla bir yumurta akını karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza ve saç diplerinize masajla yedirin. 15 dk sonra soğuk su ile durulayıp, şampuanla yıkayın. Saçınızın kuruluk derecesine göre haftada 1-2 kez tekrar edin. 2. yöntem 3 yumurta 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve yemek kaşığı balı karıştırın. Saçınız seyrekse bu malzemeleri daha az kullanın. Saçınızı suyla hafifçe ıslatıp. Karışımı saçlarınıza ve saç diplerine sürün. Başınıza bone takın yahut streç filmle sarıp yarım saat bekletin. Soğuk suyla durulayın. Şampuanlayıp saçları yıkayın. Nemli saçlara sahip olmak için haftada bir kez buna devam edin.

Mayanın Saça Faydaları Ve Maya İle Saç Maskesi Tarifi Tıklayınız

Muz

Muz kuru ve yıpranmış saçları ve kuru saç uçlarını tedavi etmek için en etkili maddelerdendir. Yüksek potasyum içeriği ve nemlendirici özelliği ile saçların kırılmasını önler, saçları yumuşatır ve saçların elastikiyetini artırır. Saçınızı gürlüğüne ve uzunluğuna göre bir miktar muzu rondodan, robottan yahut blenderden geçip su gibi kıvama getirin. Saçlarınıza ve saç diplerinize sürüp, 1 saat bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Etkili sonuçlar için haftada bir kez devam edin. 2. yöntem su gibi kıvama getirdiğiniz muza 1 yemek kaşığı badem yağı 1 yemek kaşığı bal katıp iyice karıştırın. Saçlara ve saç diplerinize uygulayın. 20-30 dk sonra ılık suyla durulayın. Haftada bir kez devam edin.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları Ve Elma Sirkesi Saç Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Avokado

Avokado doymuş yağ, A, E vitamini, protein ve diğer çeşitli mineral içeriği ile kuru ve yıpranmış saçlar, kurumuş saç uçları için son derece yararlıdır. Avokado ayrıca kuruyan saçlara eski nemini kazandırır ve saçları güçlendirir. 1 olgun avokadoyu blenderden geçip sıvı kıvamına getirin. İçine 1 yemek kaşığı buğday tohumu yağı ve jojoba yağı katıp karıştırın. Saç derisinden saç uçlarına kadar tüm saça uygulayın. Başınıza bone takın yahut streç filme sarıp, yarım saat bekletin, ılık suyla durulayın. Haftada 1-2 kez bu uygulamaya devam edin.

Saçlarım Çok Sert, Saçları Yumuşatmak İçin Ne Yapmalı? Tıklayınız

Yasemin Yağının Saça Faydaları Ve Saça Uygulanması İçin Tıklayınız

Defne Yağının Saça Faydaları Ve Saça Uygulanması İçin Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

17 Yorum

 1. Övez

  Yogurt maskesini denicem. Inshallah faydalar

 2. Misafir

  Dökülen saçlar icin ne yapmaly?

 3. nazlı

  ben bir çok şampuan değiştirdim şu zamana kadar en çok faydasını gördüğüm liquid şampuann oldu ve öneriyorum :))

 4. turunvuuu

  bitkisel bir çok işlem denedim saçlarım için faydasını gördüğüm çok oldu lakin kısa süreli bir tedavi bu, benim daha etkili daha uzun süre dayanan tedavilere ihtiyacım var ,internette okumuş olduğum makaleler beni liquid saç bakım ürünlerine sürükledi biraz daha emin olmak adına araştırmaya devam ettim en son bir arkadaşım geçmiş yıllarda kullandığını ve çok faydasını görmüş olduğunu söyledi yaklaşık bir aydır kullanmama rağmen çok fazla etkisini gördüm eğer böyle devam ederse diğer ürünleri de sipariş vermeyi düşünüyorum

 5. Misafir

  Saçlarım çok kuru ibranmış ve şampuh şaçlarımı kurutuyor hangi şampuhan kulanim

 6. Misafir

  Çevabı olmadım

 7. Misafir

  saçlarım çok kuru ibranmış şampuhanla saçlarımı kurtuyör ve kepek var hangi şampuhan kulanim

 8. nazlı

  defne yaprağı yapsam olurmu

 9. Fatma

  Çok güzel bir şey

 10. Misafir

  Keratini nasil uyguluyorsunuz aceba bnm saclarim hem kuru hem kıvricik cok kabariyor ve cok fazla cada kepek var napmaliyim lutfen bana yardum edin

 
 
KAPAT