Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2022-03-22 18:14:26 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:35

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

Google News

Günlük yaşam kalitesini düşüren egzama vücudun her yerinde çıkabilir. En sık görüldüğü ve rahatsızlık verdiği bölgelerden birisi ise saç derisi. Peki saç egzaması geçer mi? Saç egzama nedir, neden olur? Egzamaya ne iyi gelir? Saç derisinde egzamayı geçiren doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

Saç derisinde meydana gelen egzama en sık karşılaşılan cilt sorunlarında biridir. Atopik dermatit olarak da adlandırılan egzama, cilt yüzeyinin kaşıntılı ve tahriş olmasına neden olur. Saçınızda egzama olup olmadığını anlamanın en iyi yolu dermatoloğa başvurmak ve önerdiği tedavi yöntemlerini uygulamaktır. Doktorun önerdiği yöntemlerle beraber aşağıda derlediğimiz doğal çözümlerle saç derinizdeki egzamayı kontrol altına alabilirsiniz. İşte saç derisinde egzamaya iyi gelen doğal çözümler:

SAÇ DERİSİNDE EGZAMAYA 7 DOĞAL ÇÖZÜM

Saç egzamasının etkilerini azaltan, sizi rahatlatan birçok doğal tedavi yöntemi mevcut. Saç derisindeki egzamayı geçiren yöntemler şöyle:

ISIRGAN OTU

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu saçta derisinde meydana gelen egzama için ısırgan otunu öneriyor. Tedavi sürecinde ısırgan otu çayı olarak her gün taze olarak hazırlanıp içilmeli. Kaynamakta olan bir bardak suya ısırgan otunu ekleyin. Yaklaşık 4 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra süzerek akşam yemeklerinden 2 saat sonra ılık olarak içebilirsiniz.

Isırgan otunun saç derisini rahatlatma özelliği bulunuyor. Saç egzaması için bir litre suyu 20 dakika kaynatın. Kaynayan suyun içine 200 gram kadar ısırgan otu atın ve 20-25 dakika demlemeye bırakın. 2 günde saç diplerinize özellikle de egzamalı bölgeye bu suyla masaj yapın ardından saçlarınızı durulayın.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

ÇAY AĞACI YAĞI

Saç derisinde çıkan egzamayı yok etmek için bir diğer doğal çözüm de çay ağacı yağı. Yapılan araştırmalar egzama ile mücadele ve tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çay ağacı yağı saçı besler, korur ve nemlendirir. Saç bölgesinde çıkan egzamayı yok etmek için çay ağacı yağı içeren ürünler kullanmak çok faydalı olacaktır. Haftada 1-2 kez çay ağaçı yağı ile saç diplerinize mesaj yapabilirsiniz.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

 BAL

Her derde deva burada da karşınıza çıkıyor. Bal antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri sayesinde egzama yaralarını hafifletebilir, kaşıntıları giderir, deri dökülmelerinin önler. 1 yemek kaşığı bal ile yarım tatlı kaşığı suyu karıştırın ve saç derisinde egzamalı bölgelere 2-3 dakika boyunca masaj yapın. Ardından ılık suyla durulayın.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi saç derisinde oluşan mantar, bakteri gibi organizmaların giderilmesini sağlar. Ancak elma sirkesi doğal olursa etkisi daha fazla olur. Eşit miktarda su ile seyreltilmiş elma sirkesiyle saçlar durulanır ve 15 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile tekrar durulama işlemi yapılır. Elma sirkesi kullanırken saç diplerinde yara olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

 ZEYTİNYAĞI

Saç diplerini besleyerek deriyi güçlendiren zeytinyağı aynı zamanda doğal bir nemlendirici görevi görür. Zeytinyağı E vitamini içermesinden dolayı saç derisini besler. Saç derisindeki egzamadan kurtulmak için zeytinyağı hafifçe ısıtın ve saç diplerine masaj yaparak yedirin. On dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı yıkanır. Bu yöntemi haftada bir iki kez uygulayabilirsiniz.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

KARBONAT

Saç egzamasına iyi gelen çözümlerden biri de karbonat. Yapılan çalışmalar duşta karbonat kullanmanın egzama kaşıntılarını hafiflettiğini ve rahatlattığını gösteriyor. Yarım tatlı kaşığı karbonatı yarım bardak suyla karıştırın. Saç egzamasının olduğu bölgeye yaklaşık 5 dakika boyunca uygulayın. Bu tedaviyi düzenli olarak uyguladığınızda saç egzamasının azaldığı görebilirsiniz.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

ALOE VERA JEL

Aloe Vera son dönemde egzama tedavisinde kullanılmaya başlanan faydalı bitki olarak karşımızı çıkıyor. Cilt üzerinde yatıştırıcı, iyileştirici ve onarıcı bir etkiye sahip aloe vera jeli saç egzamasının neden olduğu kaşıntıyı onarır.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

SAÇ EGZAMASI NEDEN OLUR?

Saç derisinde egzama olmasının pek çok nedeni vardır. Bu nedenler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Saç derisinde egzama oluşmasının bazı nedenleri şöyle:

STRES

Saç egzamasının altta yatan nedeni strese bağlı oluşabilir. Deri; depresyon, kaygı bozuklukları gibi durumlarda öncelikli olarak savunmaya geçer bu durumda egzama meydana gelebilir. Stresli dönemlerde, uykusuzluk yaşanılan dönemlerde de saç derisinde egzama ortaya çıkabilir.

AŞIRI YAĞLANMA

Saç egzamasının bir başka nedeni ise saç derisinde ortaya çıkan aşırı yağlanmadır. Yağlanma sonucunda deride oluşan sağlıksız ortam mantar ve bakterilerin üremesi için müsait bir ortam oluşturur.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

SAÇ DERİSİNİN KURUMASI

Saç derisinin kuruması egzamaya neden olan bir başka faktör. Saç derisinin kuru olmasıyla birlikte kabuklanma, kepek sorunu ve egzama meydana gelir.

ALERJİK NEDENLER

Şampuanlar, saç kremleri, saç boyası ve saç şekillendirici gibi ürünler alerji oluşumunu tetikler. Saç derisindeki alerji, bunlardan bağımsız olarak toz, polen gibi dışarıdan gelen etkenlere karşı da gelişebilir ve egzama oluşumuna neden olur.

HASTALIKLAR

Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar saç derisinin de olumsuz yönde etkilenmesine yol açar. Sedef, parkinson, AIDS gibi hastalıklar saç egzaması oluşumuna neden olabilir.

GENETİK

Aile bireylerinde egzama geçmişi olanların saç derisinde egzama görülebilir.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

HORMONAL

Hormonlarla ilgili hastalıklar, hormonal bozukluklar, dengesizlikler de saç derisi egzamasına yol açar.

ALERJİLER

Alerjik astım gibi kronik-alerjik rahatsızlıklara sahip kişilerde saç derisinde egzama riski daha fazla olabilir.

HAVA DEĞİŞİMLERİ

Sıcak ve soğuk havalarda cildin kuruması, aşırı sıcaklarda terleme gibi etkenler de saç derisinde egzamaya neden olan faktörler arasındadır.

Egzamadan korunmak için alabileceğiniz önlemler:

ALKOL İÇEREN SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİNDEN UZAK DURUN

Alkollü saç bakım ürünleri de cildinizde bulunan koruyucu yağ tabakasını çözer, zarar verir. Bu durumda egzama nedeniyle kuru cildinizin daha çabuk kurumasına, pul pul dökülüp kaşınmasına sebep olur. Selenyum sülfit maddesi içeren şampuanlar kullanın. Selenyum sülfit, egzamaya sebep olan mayaları yok eder, sizi saç egzamasından kurtarmaya yardımcı olur.

Şampuan, saç kremi, saç maskesi gibi ürünlerde hafif formüllü, hipoalerjenik, dermatoloğunun tavsiye ettiği ürünleri tercih etmeli, saçınızda egzama varken boya yapmamalısınız.

Saçta, saç derisinde egzamaya evde 7 doğal çözum

SAÇ DERİNİZİ SERT OVALAMAYIN

Saç derinizin hassas yapısı egzama yüzünden daha da narinleşir. Parmaklarınızla sertçe bastırmanız, kafanızı çok sert ovalamanız saç derinize zarar verir ve egzamanın etkilerini de arttırır.

SAÇ DERİNİZİ KAŞIMAYIN

Saç derinizi kaşıdıkça egzama yüzünden narinleşen saç derisine zarar verirsiniz. Bu durumda egzamanın etkisi artar, kaşıdıkça kanamalar meydana gelir. Kanamalar ise egzamalı bölgelerin yayılmasına neden olur.

SAÇINIZI ILIK SU İLE YIKAYIN

Saçını çok sıcak ya çok soğuk suyla yıkamaktan kaçınmalı, her zaman ılık suyla yıkamaya özen göstermelisiniz. Sıcak ve soğuk su saç derisini kurutabilir ve tahrişe neden olabilir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.