17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:24

Safra Kesesi Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir, Eriten Bitkiler İbrahim Saraçoğlu

Safra Kesesi Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir, Eriten Bitkiler İbrahim Saraçoğlu

“Bu makalemizde safra kesesi taşını düşürmek için Prof. Dr. Ahmet Maranki ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından bildirilen yöntemleri anlatacağız.” Safra kesesi taşları, karaciğerin arkasında ve karın bölgesinin sağ tarafında yer alan safra kesesinde oluşabilen sert cisimlere denir. Safra taşının boyutu çok değişken olabilir. Bu taşların boyutu ufak bir kum tanesinden, bir golf topu büyüklüğüne kadar olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre oluşan safra kesesi taşlarının %80’i safra kesesinde biriken fazla miktarda kolestrol sonucunda oluşmaktadır. Diğer sebepler ise safra kesesinde fazla miktarda safra veya öd sıvısı birikmesidir. Safra taşları aşırı acıya sebep olabilir ve hemen tedavi edilmelidir. Bu sebeple eğer bu sorunları yaşıyorsanız doktorunuza tedavi yöntemleri için danışın. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ile de safra taşı oluşumunu önleyebilir ya da taşları düşürebilirsiniz. Aşağıda safra taşı için evde uygulayabileceğiniz yöntemleri anlatacağız.

Safra Kesesi Evde Nasıl Düşürülür? Bitkisel Yöntemler

Prof. Dr. Ahmet Maranki'den Safra Kesesi Taşını Eriten Kür Tarifi

Malzemeler

 1. Limon
 2. Mısır Püskülü
 3. Siyah turp
 4. Şalgam Tohumu
 5. Çınar Kabuğu
 6. Zeytinyağı

Hazırlanışı: Kavrulmuş hale getirilen şalgam tohumları ile birlikte mısır püskülü yarım saat kaynatılır. Daha sonra süzülen bu karışım kaba aktarılır. Kesilmiş haldeki limonla dinlenmeye bırakılır. Bu karışımdan tedavi süresine dek günde gün aşırı aç karnına bir fincan içilir. Taze haldeki çınar kabukları bir saat boyunca dilimlenen limon içerisinde iyice kaynatılır. Süzüldükten sonra karışım bir müddet dinlenmeye bırakılır. Hastalık geçinceye dek her kahvaltı öncesi bir fincan tüketilir. Dilimlenen siyah turp bir gün boyunca zeytinyağı içerisinde dinlendirilir. Bu karışımdan sıkılarak elde edilen sıvı aç kahvaltı öncesi bir fincan içilir.

Limon Suyu

Safra kesesi taşını düşürmek için limon da etkili bir çözümdür. Ayrıca safra kesesi taşının oluşturduğu ani ağrıları önlemenin bir diğer yolu da limon suyudur. Limon suyu karaciğerinizin kolestrol üretimini durdurur ve daha hızlı iyileşme sağlar. Ayrıca limonun içerdiği pektin maddesinin safra ağrılarından kurtulmaya yardım ettiğine inanılmaktadır. Bunlara ek olarak limonun içindeki C vitamini, kolestrolün suda çözünmesini daha da kolaylaştırır ve böylece atıklardan da kurtulunmuş olur. Her gün aç karnına bir bardak sıcak su içerisine, 4 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek bu karışımı için. Bu yönteme birkaç hafta boyunca, safra taşları düşene kadar devam edin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Safra Kesesi Taşını Eriten İğde Ve Kırkkilit Otu Kürü Tarifleri

İğde Kürü:

5-6 adet iğdeyi kabuklarını biraz ayırarak kabuklarıyla beraber 1su bardağı suda 5dk kaynatıyoruz. Sabahları aç karna içiyoruz.

Kırkkilit Otu Kürü:

Bir tutam kırkkiliti 1 su bardağı suda 5dk kaynatarak akşamları aç karna içiyoruz. Her 2 kürün de en az 15 gün veya 30 gün uygulanması gerekiyor. Bu kürleri uyguladıktan sonra ultrason çektirdiğinizde safra kesesi taşlarının yok olduğunu görebilirsiniz.

Nane

Nane, safra suyu ve diğer sindirici sıvıların akmasını hızlandırarak, sindirime yardımcı olur, safra kesesi taşının düşmesinde önemli rol oynar.. Ayrıca içerisinde terpene adında bir bileşik bulundurur ve bu da safra taşlarını çözmeye yardımcı olur. Ayrıca ani ağrıları geçirir.

 1. Bir bardak su kaynatın.
 2. Bir tatlı kaşığı kurutulmuş nane yaprağını suyun içerisine koyun.
 3. Ocaktan alın, üstünü kapatın ve beş dakika demlenmesini bekleyin.
 4. Süzüp, bir tatlı kaşığı bal ekleyin.
 5. Günde iki kere olmak üzere 4-6 hafta boyunca bu çayı sıcak halde için. En iyi sonuçları almak için yemeklerin arasında için.

Boğa Dikeni

Boğa dikeni de safra kesesi taşına karşı başka bir yöntemdir. Bu bitki içerisinde silymarin adında bir bileşik barındırır ve bu da safra sıvısı üretimini sağlar. Fazla miktarda safra sıvısı üretimi ise, birikmeyi önleyip safra taşlarını vücuttan dışarı atmaya yardımcı olur. Boğa dikeni ayrıca karaciğerin işlemesine de yardımcı olur.

 1. Aktardan boğa dikeni tohumu satın alın. Bir yemek kaşığı boğa dikeni tohumunu, bir kahve öğütücüde veya havan ve tokmak içerisinde öğütün. Bu öğütülmüş tohumları, üç bardak su içerisine koyup, kaynatın. Ocaktan alarak 20 dakika demlenmesini bekleyin. Son olarak süzüp, içerisine tat katmak için bir miktar bal ekleyerek, bir hafta boyunca günde 2-3 defa için.
 2. Ayrıca boğa dikenini kapsül halinde de kullanabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Sebze Suyu

Eğer safra taşınız var ise kızartılmış ve yağlı besinlerden uzak durmanız büyük önem taşır. Bir veya iki hafta boyunca sadece meyve ve sebze suları içeren bir diyet uygulayın. Kırmızı pancar, salatalık ve havuç karışımından oluşmuş bir sebze suyu safra taşı için çok iyi gelecektir.

 1. Bir pancar, bir salatalık ve dört adet orta boyutlu havucun sularını sıkın.
 2. Bunları karıştırıp günde iki defa için.
 3. İki hafta boyunca bu diyeti uygulayın.

Armut

Safra kesesi taşını düşürmek için iyi gelebilecek bir başka yöntem ise armuttur. İçerisinde barındırdığı pektin bileşeni, kolestrol dolu safra taşlarını yumuşatır ve vücuttan daha kolay atılmasını sağlar.

 1. Yarım bardak sıcak su içerisine, yarım bardak armut suyu ekleyin. İçerisine iki yemek kaşığı bal koyun ve bu karışımı iki hafta boyunca günde 3 defa için.
 2. Alternatif olarak, birkaç armutun kabuğunu soyup, çekirdeklerini çıkartın. Armutları küçük küçük doğrayarak 20 dakika boyunca su içerisinde kaynatın. İki hafta boyunca günde iki defa bir kase dolusu pişmiş armut tüketin.

Safra Kesesi Belirtileri Nedenleri Ve En Etkili Tedavi Yöntemleri Tıklayınız 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

6 Yorum

 1. Emin

  Gülistan Ayaz, ben aynı olayı Siyah Turp olarak okumuştum. Bu arada siyah turp suyu içmek de bilinen en etkili eritici yöntemlerden (yabancı kaynaklarda çok bahsedilir bundan, içmesi biraz zor -çok acı, mideyi de biraz zorluyor, fazlasıyla alkali- fakat birşeylerin içine katarak bal vs, hergün az az...)

  Bir de geçen bir fitoterapistten "Duman Otu" nun çok etkili olduğunu dinledim (Z. Yetiş'in programında)

 2. t

  Üç yıldan beri doktorlar safraya ameliyat lazım diyorlar ama
  ben diretiyorum yaptığım dogrumu

 3. Mehmet

  Hocam benim safra kesemde tas var agri bulantı yapıyor bisiklet sürmeye başladığımdan sonra olmadı tekrar bıraktım şimdi yine hastayım

 4. Gülistan Ayaz

  Yazar MARRIA TREBEN ameliyatla aldırdığı safra taşını masanın üzerinde bulunan pancarın yanına hesapsız olarak koymuş. Geldiğinde bir de ne görsün pancar safra taşını eritmiş. Yaşadığını ve bitkilerin araştırıp kitap oluşturmuş. Ben de akrabamın safra taşında denemek isterdim; ama hemşireler patolojuya gidiyor diye vermediler. Şiz safra taşını almsyı başarırsanız bir deneyin. Sonucunu çok merak ediyorum. Saygılarımla.

 5. Mustafa

  Çocuklarda kullanabilirmi Hocam

 6. İsmim nevin

  Hocam yeriniz nerede acaba

 
 
KAPAT