Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sağlığınızdan olmayın…Turşunuz böyle gözüküyorsa onu asla tüketmeyin!

Mavikadin>Sağlık>Sağlığınızdan olmayın…Turşunuz böyle gözüküyorsa onu asla tüketmeyin!

Evde doğru hazırlanmayan konservenin hayati risk taşıdığını belirten Prof. Dr. Vedat Göral, botulizm hakkında uyardı. Ev yapımı turşular sağlıklı ve lezzetli olabilirler ancak, evde turşu hazırlarken ve saklarken dikkat edilmesi gereken önemli güvenlik kurallarına değindi. "Bu ürünler asla tüketilmemelidir!” dedi. Botulizm nedir? Botulizm nasıl ölümcül hale gelebiliyor?

Sağlığınızdan olmayın…Turşunuz böyle gözüküyorsa onu asla tüketmeyin!

Evde turşu hazırlarken ve saklarken dikkat edilmesi gereken önemli hijyen ve güvenlik kuralları vardır. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Vedat Göral, “Botulizm bakterisinin ürettiği güçlü toksin, çift görme, ağız kuruluğu, halsizlik, baş ağrısı gibi ilk belirtilerden sonra ishal ve kusmaya neden olur; kalp ritim bozuklukları ve solunum felcine yol açarak hastayı ölüme sürükleyebilir. Özellikle büyüklerimiz evde yapılan turşu gibi ürünleri üstleri küflense de yıkayıp tüketiyor. Bu ürünler tüketilmemelidir” dedi.

Botulizm, clostridium botulinum adlı bakterinin ürettiği toksinlerden kaynaklanan ciddi bir zehirlenme türüdür. Bu toksinler, özellikle uygun şekilde sterilize edilmemiş ev yapımı konservelerden kaynaklanabilir. Botulizm hakkında uyaran Göral, “İnsan ve hayvanları etkileyen ciddi bir nöroparalitik hastalıktır. Hastalık clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen ve bilinen en potent toksinlerden biri olan botulinum nörotoksininden kaynaklanır. Botulinum nörotoksini sinir fonksiyonlarını bloke ederek, solunum ve kas felcine yol açabilmektedir” diye konuştu.

Sağlığınızdan olmayın…Turşunuz böyle gözüküyorsa onu asla tüketmeyin!

İşte evde turşu hazırlarken dikkate almanız gereken bazı önemli noktalar:

  • Temizlik: Elleriniz, turşu yaparken kullanacağınız ekipmanlar ve kavanozlar temiz olmalıdır. Temiz bir çalışma alanı kullanmak önemlidir.
  • Tuz ve Fermentasyon: Turşu yaparken yeterli miktarda tuz kullanmalısınız. Tuz, ürünün doğru şekilde fermentasyon geçirmesine yardımcı olur. Fazla tuz veya az tuz kullanımı kaliteyi etkileyebilir.
  • Kapak Kontrolü: Turşu kavanozlarının kapaklarında şişme veya bozulma belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Şişmiş veya bozulmuş kapaklı kavanozları tüketmeyin.
  • Renk ve Koku:Turşu suyunun renginde veya kokusunda anormal değişiklikler fark ederseniz, bu ürünü tüketmekten kaçının.
  • Isı İşlemi: Turşuların tamamen güvenli olması için gıdaların en az 120 derece sıcaklıkta kaynatılması gerekir. Düdüklü tencere veya endüstriyel ocaklar bu sıcaklığı elde etmek için kullanılabilir.
  • Küflenme ve Beyazlık: Turşu suyu üzerinde küf veya beyazlık oluşmuşsa, bu ürünü tüketmeyin. Bu durum, sağlıklı bakteri oranının bozulduğunu gösterebilir.
  • İkinci Bir Isı İşlemi: Ev yapımı turşuları tüketecekseniz, özellikle endişeliyseniz, tüketmeden önce en az 2 dakika boyunca 70 derece sıcaklıkta pişirmek botulizm riskini azaltabilir.

Bu önlemleri takip ederek, ev yapımı turşuları güvenli ve lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kaynak : Yasemin.com, İhlas Haber Ajansı, healthywa
Editör : Yağmur Akın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...