Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yeni faydası ortayı çıktı, vücutta antibiyotik gibi çalışıyor, bakterileri yok ediyor

Mavikadin>Sağlık>Yeni faydası ortayı çıktı, vücutta antibiyotik gibi çalışıyor, bakterileri yok ediyor

Bilim insanları sofraların vazgeçilmezi, salataların olmazsa olmazı domatesin bir faydasını daha ortaya çıkardı. Domates suyu, vücutta antiboyitik ilaç gibi çalışıyor, bakterileri yok ediyor...

Yeni faydası ortayı çıktı, vücutta antibiyotik gibi çalışıyor, bakterileri yok ediyor

Kahvaltı sofralarımızı süsleyerek yemeklerimize eşsiz bir lezzet katan domatesin sağlığa faydalarına bir yenisi daha eklendi. Domates suyunun, typhoid ateşi gibi insan sağlığını tehdit eden bakterileri öldürebileceğini gösteren bir araştırma, Amerikan Mikrobiyoloji Derneği'nin Microbiology Spectrum dergisinde bu hafta yayımlandı.

ANTİBİYOTİK GİBİ ÇALIŞIYOR

Cornell Üniversitesi araştırmacıları, domates suyunun içerisinde bulunan anti-mikrobiyal özelliklerin, sindirim sistemi ve idrar yolu sağlığına zarar verebilecek bakterileri öldürme yeteneği olduğunu keşfetti. Bu bakteriler arasında Salmonella typhi gibi tifoya neden olan bakteriler de bulunmaktadır. 

Cornell Üniversitesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Bölümü Yardımcı Profesörü Jeongmin Song, Ph.D. Araştırmacılar önce laboratuvarda domates suyunun gerçekten Salmonella Typhi'yi öldürüp öldürmediğini kontrol etti. Araştırma, domates suyunun Salmonella Typhi, hipervirulent varyantları ve insanların sindirim ve idrar yolu sağlığını tehlikeye atan diğer bakterileri yok etmede etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Salmonella Typhi nedir?

Salmonella Typhi, tifo ateşine sebep olan insanlara özgü ölümcül bir mikroptur. Bu bakteri, insanlara sadece Salmonella Typhi türünü taşıyan enfekte su veya gıdaların tüketilmesiyle bulaşır. Genellikle kontamine su veya gıda tüketimiyle temas sonucu ortaya çıkan bir tür tifo ateşi olan "typhoid fever" hastalığına neden olur.

Salmonella Typhi enfeksiyonu, başta ateş, baş ağrısı, kusma, ishal ve genel halsizlik olmak üzere çeşitli semptomlarla kendini gösterebilir. Tedavi edilmezse, enfeksiyon ciddileşebilir ve yaşamı tehdit edebilir. Bu nedenle, Salmonella Typhi enfeksiyonlarının erken tanı ve tedavisi önemlidir.

Salmonella Typhi, tifo ateşi olarak da bilinen Salmonella enfeksiyonlarının özel bir türüdür ve dünya çapında özellikle gelişmekte olan ülkelerde hala önemli bir sağlık sorunudur. Besin güvenliği ve hijyen standartlarına uyulmaması, bu bakterinin yayılmasında önemli bir etken olabilir.

Yeni faydası ortayı çıktı, vücutta antibiyotik gibi çalışıyor, bakterileri yok ediyor

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİYOR, GÖZ SAĞLIĞINI KORUYOR

Domates suyu, içeriğinde bulunan zengin antioksidanlar sayesinde cildi nemlendirir, canlandırır ve gençleştirir. Özellikle likopen adlı antioksidan, serbest radikallerle savaşarak cilt hücrelerini korur ve cilt yaşlanmasını önler. Ayrıca, domates suyunun içeriğindeki C vitamini, cilt tonunu dengeleyerek lekelerin azalmasına ve cildin daha aydınlık görünmesine yardımcı olur. Doğal bir cilt temizleyici olarak da kullanılabilen domates suyu, cildinizi tazeleyip parlaklık kazandırırken, aynı zamanda pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

İşte domates suyunun diğer faydaları:

Antioksidanlar: Domates suyu, likopen gibi güçlü antioksidanlar içerir. Likopen, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını önler, kansere karşı koruyucudur.

Kalp sağlığı: Domates suyu, potasyum ve likopen gibi besin maddeleri içerir. Potasyum, kan basıncını düzenlemeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olurken, likopen kan damarlarını koruu ve kolesterol seviyelerini düzenler.

Sindirim sağlığı: Lif açısından zengindir, bu da sindirim sistemini düzenlemeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Hidrasyon: Domates suyu, su içeriği yüksek olan bir içecektir. Bu nedenle, vücudu hidrate etmeye ve su dengesini korumaya yardımcı olabilir.

Göz sağlığı: Domates suyu, A vitamini gibi göz sağlığı için önemli olan besin maddelerini içerir. A vitamini, göz sağlığını korumaya ve görme fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilir.

Bu faydaların yanı sıra, domates suyu düşük kalorilidir ve vücudu birçok önemli besin maddesi ile sağlıklı bir şekilde besler. 180 gram ağırlığındaki bir adet domates 32 kaloridir.

Yeni faydası ortayı çıktı, vücutta antibiyotik gibi çalışıyor, bakterileri yok ediyor

DOMATESİN BESİN DEĞERLERİ

Karbonhidrat: 4.86 g
Folat:18.8 mcg
Yağ: 0.25 g
Protein: 1.1 g  
Potasyum: 296 mg 
K vitamii 9.88 mcg  
C vitamini: 1.1 mg
  
Vitamin ve Mineral İçeriği:

Potasyum 427 mg
Kalsiyum 18 mg
Demir 0.5 mg
Niasin 1.069 mg
A vitamini 75.6 mcg
B1 vitamini 0.067 mg
B2 vitamini 0.034 mg
C vitamini 24.7 mg
B6 vitamini 0.144 mg
Folat2 mcg
K vitamini 14.2 mcg

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın, asm.org
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...