31 Ekim 2020, Cumartesi 18:27

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yaptıranların Yorumları Nasıldır

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yaptıranların Yorumları Nasıldır

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yapılır mı Sonuç Ne Zaman Çıkar

Hamilelik testi gebeliği öğrenmenin bir yöntemidir. Hamilelik testi eczaneden satın alabileceğiniz testler ile yapılabildiği gibi sağlık ocağında ücretsiz de yaptırılabilir. Sağlık ocağında idrar veya kan tahlili yapılarak gebe olup olmadığınız tespit edilir. Kan testi birkaç güne çıkarken, idrar testinin çıkması 10 günü bulabilir.

Sağlık ocağında kanda Beta Hcg değerine bakılır. Bu değere göre hamilelik anlaşılır.

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yaptıranların Yorumları Nasıldır?

  1. Kanda gebelik testini sağlık ocağında da yaptırabilirsiniz. Kan alma işlemi saat 11:00'e kadar uygulanabiliyor, sonuçları da öğleden sonra çıkıyor. Herhangi bir ödeme yapmanız gerekmiyor, tamamen ücretsiz. Özel hastanede ise kanda gebelik testinin (beta HCG) fiyatı 40-70 TL arasında. Sağlık ocağında bedavaya yaptırdım gebelik testi memnunum.
  2. Ben gebelik testi yaptırmak için sağlık ocağına gittim. Kanda gebelik testi yapıyorlarmış. Doktor adetimin kaç gün geciktiğini sordu. Daha günümün gelmediğini belirttim. Adetim 1 hafta gecikirse o zaman gelmemi söyledi.
  3. Birkaç saat önce sağlık ocağından geldim. Kan tahlili verdim, sonucu yarın öğle saatlerinde çıkacakmış. Gebelik testi için kan vermiştim. Sonuçlar internet üzerinden de görüntülenebiliyormuş. Çıkmış olabilir diye bir bakayım dedim; genel kan tahlil sonuçlarını gördüm. Beta hcg değeri de yazıyor, hamileyim ve çok mutluyum.
  4. Ben kanda hamilelik testi için sağlık ocağına başvurdum fakat yapmıyorlarmış. Sadece idrarda gebelik testi yaptıklarını öğrendim. Ancak bu testin tam sonuç verebilmesi için 10 gün beklemek gerekiyormuş. Bütün sağlık ocakları aynı değil demek ki, benim yakınımdaki sağlık ocağında yapmıyorlar.
  5. Bulunduğum yerdeki sağlık ocağında hem kan hem de idrardan hamilelik testi  yapıyorlar. Doktora kanda beta hcg hormon testi istiyorum deyin. Bu hamilelik testi anlamına geliyor. Kan tahlili sabah saatlerinde yapılıyor ve sonucu öğleden sonra belli oluyor. Sağlık ocağında gebelik testi yaptıracaksanız kan tahlilini tercih edin. İdrarla gebelik testi de yapıyorlar fakat bu her zaman sağlıklı sonuç vermeyebiliyor. Gebelik tespiti için adetiniz en az 1 hafta geçmiş olması gerekiyor.
  6. Bazı sağlık ocakları yalnızca idrarda gebelik testi yapıyor, bazıları idrar testine ilaveten kanda gebelik testi de uygulayabiliyor. Çevrenizdeki sağlık ocaklarından bilgi alabilirsiniz. Sosyal güvencesi olanlara ücretsiz ancak olmayanlar sanırım ücret ödemek zorunda. İdrar testini zaten eczaneden alacağınız idrarda hamilelik testiyle kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat en doğrusu bir sağlık ocağına gidip kan testi yaptırmak.
  7. Adet tarihimin üzerinden 6 gün geçti. 4. günde idrar testi yapmıştım, pozitif çıkmıştı. Adetime 7 gün kala da yapmıştım, silik çizgi görmüştüm. Dün sağlık ocağına giderek kan tahlili verdim. Beta HCG Hormon seviyesi 1.20 çıktı. Yani hamile değilim. Yine de emin olamadım, sağlık ocağındaki kan testinin yanlış sonuç verebileceğini düşündüm ve yeniden tahlil yaptırdım. Sonuç değişmedi, yine negatif. Diyeceğim o ki sağlık ocağında yapılan kan testlerinden şüphe etmeyin, doğru sonuç veriyor.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT