26 Mayıs 2022, Perşembe 05:16

Sağlıklı bir Bayram kahvaltısında neler olmalı? İşte uzmanından bayram beslenme önerileri!

Sağlıklı bir Bayram kahvaltısında neler olmalı? İşte uzmanından bayram beslenme önerileri!

Ramazan bayramında yediklerinize dikkat! Uzmanlar Bayram sabahı dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı için uyarılarda bulunurken, vatandaşlar da “Sağlıklı bir bayram kahvaltısında neler olmalı?” sorusunun cevabını arıyor. Peki, Bayramda nasıl beslenmeliyiz? Bayramda ne yemeli? İşte uzmanından bayram beslenme önerileri!

Bir ay boyunca süren oruç sonrası  Ramazan Bayramı’nda “midemiz de bayram yapsın” diyerek kahvaltıda aşırıya kaçırılıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor! Bayram kahvaltısında bilinçsiz beslenme metabolizma hızını ve bağırsak fonksiyonlarını yavaşlatıyor. Oruç sonrası yemek yemeğe hızlı bir geçiş yapılması ve alınan besinlere dikkat edilmemesinin sağlığa olumsuz sonuçlarına dikkat çeken uzmanlar, oruç sonrası ilk kahvaltıya mümkün olduğunca dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. İşte Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gonca Güzel Ünal’dan Ramazan Bayramı’na dair önemli tavsiyeler…

BAYRAM KAHVALTISI NASIL OLMALI?

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gonca Güzel Ünal ‘’Bayramı, Ramazan öncesi beslenme düzeninize döneceğiniz geçiş günleri gibi düşünebilirsiniz. İlk güne hafif beslenerek başlayıp bedeninizi alıştırarak yemek yemeli, üçüncü gün tüketiminizi ilk güne oranla biraz daha arttırarak normal beslenme düzeninize geçiş yapmalısınız’ ifadelerini kullandı. 

RAMAZAN BAYRAMI KAHVALTISINDA NELER OLMALI?

Ramazan ayında iki öğün beslenmeye alışan bünyelerin tekrar normal beslenme düzenine geçmesi sindirim problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bayramda kahvaltılara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar; kahvaltılarda yağlı, hamur işi ve tatlı ağırlıklı öğünlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor. Bunun yanı sıra bol su tüketiminin öneminin altını çiziyor.

İLK KAHVALTILARDA KIZARTMADAN UZAK DURULMALI

Sağlıklı bir kahvaltının önemine dikkat çekenDr. Öğretim Üyesi Gonca Güzel Ünal, “Ramazan ayı boyunca öğün sayısı azaldığı için özellikle bayram kahvaltıları şölene dönüşüyor. Bayram sabahını börek, kek, çörek gibi karbonhidrat ağırlıklı bir öğüne dönüştürmek yerine yumurta, peynir, zeytin, ceviz, mevsim yeşillikleri ve tam tahıllı ekmekten oluşan klasik Türk kahvaltısı şeklinde yapmanız uzun süredir yavaşlamış olan metabolizmanızı canlanmasına yardımcı olacaktır” dedi.

SAĞLIKSIZ ATIŞTIRMALIKLARDAN UZAK DURUN

Önerilerine devam eden Dr. Öğretim Üyesi Gonca Güzel Ünal sözlerine şöyle devam etti, “Bir ay boyunca iki öğün beslenen metabolizma için öğün sayısını ve miktarını sağlıksız atıştırmalıklarla birden arttırmak bedeni zorlayabilir. Bulantı, kusma, ishal gibi sindirim problemleri olabilir. Bu yüzden gereksiz atıştırmaktan uzak durmak faydalı olur” diye konuştu.

GÜN İÇİNDE TÜKETTİĞİNİZ ÇAY VE KAHVE MİKTARINA DİKKAT EDİN

Gün içinde tüketilen çay ve kahve miktarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Ünal, “Çay ve kahvenin içerdiği kafeinin fazlaca tüketilmesi vücutta direkt etki yapacağından sıvı elektrolit kaybına sebep olacaktır. Bu yüzden günlük çay kahve tüketiminin 2-3 fincanı geçmemesi ve oluşacak kaybın önlenmesi için günlük en az 2.5 litre su tüketilmesi gereklidir” diye konuştu.

TATLILARDA KONTROLLÜ OLUN

“Ramazan Bayramı’nda yapılan hatalardan biri de fazla miktarda baklava gibi ağır şerbetli tatlılar, çikolata ve şekerleme tüketmektir. Glisemik indeksi yüksek olan bu besinler kan şekerinizde hızlı ve ani yükselmelere ve sonrasında hızlı bir düşüşlere neden olarak kan şekeriyle ilgili dengesizliklere yol açarak diyabet kalp krizleri gibi kronik hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca vücuda alınan şekerin fazlası yağ olarak depolanacağından gözle görülür bir kilo artışına sebep olacaktır. Bu yüzden ikramlarda tercihinizi şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılardan yana kullanın.”  İfadelerini kullandı.

FİZİKSEL AKTİVİTE YAPMAYI İHMAL ETMEYİN

Fiziksel aktivitenin ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Ünal ,Yürüyüş hafif tempolu koşu ve ya yüzme gibi fiziksel aktivite yapmanız yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmaya çok yardımcı olacaktır. Asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanarak veya bahçe işleriyle uğraşarak bile fiziksel aktivite düzeyinizi artırabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT