2021-10-30 02:43:35 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:27

Sağlıklı, gür ve parlak saçlara kavuşmak için tüketilmesi gereken 9 besin

Besin değeri açısından zengin olan bazı besinler, saç kökünün güçlenmesini sağlayarak saç dökülmesi problemini engeller, saçların sağlıklı uzamasını sağlar ve saçlara canlılık kazandırır.

Sağlıklı, gür ve parlak saçlara kavuşmak için tüketilmesi gereken 9 besin

Sağlıklı, bakımlı ve parlak görünen saçlar her kadının arzusudur. Ama ne yazık ki bazı sebepler bu arzunun önüne gölge düşürür. Yetersiz, sağlıksız beslenme saç dökülmesi ve saç yıpranmasına neden olan etkenler arasında yer alır. Saçların sağlıklı ve hızlı uzamasında doğru besinler tüketmek önemli rol oynar. Zengin besin değerine sahip gıdalar tüketmek saç köklerinin kuvvetlenmesini sağlayarak saç dökülmesinin önüne geçer.

Sağlıklı Saçlara Kavuşmayı Sağlayan 9 Besin

Somon Balığı

Somon balığı omega-3 yağ asidi bakımından zengindir. Bu asidi vücudumuz kendi üretemez, bu yüzden dışarıdan takviye alınması gerekir. Omega-3 vitamini saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Sağlıklı saçlara sahip olmak için imkanınız varsa haftada 2 defa somon balığı tüketebilirsiniz.

Tatlı Patates

Tatlı patatesler beta-karoten ve A vitamini açısından zengin bir besindir. A vitamini, saçın sağlıklı ve nemli kalabilmesi açısından gerekli bir vitamindir. Haftada bir kez tatlı patatesi öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

 Avokado

Avokado E vitamini yönünden zengin olup saçın sağlıklı uzamasını sağlar. E vitamini saç dökülmesini engelleyen müthiş bir yağ asidi kaynağıdır. Avokadoyu sabah kahvaltılarınızda kızarmış ekmeğin üzerine sürüp biraz da baharat ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ispanak

Ispanak içerisinde; A, C vitaminleri, demir ve folat ihtiva eder. Ispanak, saçın sağlıklı büyümesini ve saç dökülmesini önleyen besinleri içeren harika bir sebzedir. A vitamini saç derisinin nemlenmesi ve saçların sağlıklı görünmesini sağlayan müthiş demir kaynağıdır.

Yumurta

Vücutta biyotinin eksik olması saçların kırılmasına ve saç derisinde kepeklenmeye yol açar. Yumurtanın içerisinde bolca biyotin bulunur. Aynı zamanda tam bir protein kaynağı olan yumurta, saçların beslenmesinde önemli bir rol oynar.

Yulaf

Saç büyümesini hızlandıran yulaf, saçların daha sağlıklı görünmesini sağlayan bir besindir. İçerisinde ome-3 yağ asitleri, demir, lif ve çinko ihtiva etmektedir. Yulafı sabah kahvaltısında yahut öğlen arasında sütle pişirip içerisine meyve ve tarçın ekleyip tüketebilirsiniz.

Et

Et hem protein hem de demir açısından çok zengin bir besindir. Demir yönünden zengin olan kırmızı et, kırmızı kan hücrelerinin saç kökleri de dahil vücudun tüm bölgelerine oksijen vermesini sağlar. Saç köklerindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç dökülmesinin önüne geçer. Aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde uzayıp parlamasını sağlar.

Kuruyemiş

E vitamini, çinko ve selenyum yönünden zengin olan kuruyemiş, içerdiği mineraller sayesinde saç köklerini güçlendirir. Kuruyemişler arasında kaju; biyotin içeriği sayesinde saçın sağlıklı uzamasında önemli rol oynar. Ceviz; içerdiği elastin sayesinde saç kırılmalarının önüne geçer.

Havuç

A vitamini yönünden zengin olan havuç saçın sağlıklı uzamasında önemli rol oynar. A vitamini içeriği sayesinde saç derisine gerekli olan bakımı sağlıyor ve saç derisi kuruluğunu gidererek kepek oluşumunu engelliyor.

Mavi Kadın