15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:42

Sakız Kilo Aldırır mı, Kaç Kalori, Sakız Çiğnemek Yüzü Zayıflatırmı?

Sakız Kilo Aldırır mı, Kaç Kalori, Sakız Çiğnemek Yüzü Zayıflatırmı?

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak sakız çiğnemenin kilo kontrolüne yardımcı olduğunu, iştahı azalttığını, öğünlerde daha az yemeyi sağladığını

Sakız çiğnemek pek çok insanın vazgeçilmezi olan bir eylemdir. Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak sakız çiğnemenin kilo kontrolüne yardımcı olduğunu, iştahı azalttığını, öğünlerde daha az yemeyi sağladığını ve kalori harcattığını bildiriyor. Sakız çiğnemenin pek çok yararı vardır, sadece nefesinizi tazelemekle kalmaz, sigara isteğinizin üstesinden gelmenizi sağlar, hafızanızı kuvvetlendirir ve hatta kilo aldırmaz aksine zayıflamanıza da yardımcı olur.

Appetite (İştah) isimli tıp dergisinde 2007 yılında yayımlanan bilimsel araştırmaya göre öğleden sonraki ara öğünde sakız çiğnemek açlığı kontrol altına alıyor ve kalori alımını azaltmakta önemli rol oynuyor.

Diyetisyen Dilara Koçak Mayo Clinic Uzmanlarının yaptıkları çalışmada sakızın saatte 11 kalori yakılmasını sağladığını bildiriyor.

“The Biggest Loser” yarışmacıları sakızı düzenli olarak kullandı ve araştırmalar sakız çiğnemenin açlığı kontrol altına aldığını ve zayıflamaya yardımcı olduğunu gösterdi. Ancak birkaç sakız çiğneyip de tüm fazla kilolarınızdan kurtulacağınız gibi yanlış bir kanıya kapılmak yanlış olur.  Araştırmalar, sakızın açlık hissini gidererek, kalori alımını azaltmakta etkili olduğunu göstermiştir, fakat düşük kalorili bir diyet ve egzersiz olmadan sakızın kilo verme üzerinde büyük bir etkisini göremezsiniz.

1 adet şekersiz sakız 5, normal sakız ise 10 kalori içerir, bu nedenle ideal olanı şekersiz sakızlardır. Weight Watchers, Jenny Craig ve American Diabetes Association gibi diyet planları şekersiz sakızı kalorisiz yiyecek gibi düşünüyor(fakat bu durum sakızı sınırsız çiğneyebilirsiniz demek değildir çünkü sakızın içindeki tatlandırıcılar laksatif etkiye neden olabilir).

Sakız çiğnemenin zayıflamaya faydaları

Rhode Island Üniversitesinde yapılan bir araştırma sakız çiğneyenlerin öğle yemeğinde 68 kalori daha az yediklerini ve bunu diğer öğünlerde geri almadığını göstermiştir. Sakız aynı zamanda katılımcıların açlıklarını da gidermiştir. Ayrıca sakız çiğneyenler çiğnemeyenlerden %5 fazla kalori yakmıştır.

Louisiana Eyalet Üniversitesi'nden bir başka çalışma sakız çiğnemenin iştahı kontrol ettiği katılımcıların günlük kalori alımını 40 kalori azalttığı ve atıştırmalık isteğini de bastırdığını göstermiştir.

Günlük diyetinizde 50 kalori azaltırsanız ya da sakız çiğnerseniz; yağlı süt yerine yağsız süt tercih ederseniz ve asansör yerine merdiven kullanmak gibi değişimler yaparsanız günde kolaylıkla 100 kalori azaltmış olursunuz.

Ayrıca sakızı donut ya da şeker gibi kalorili gıdalar yerine tercih etmeniz sizin için faydalıdır.

Sakız çiğnemekle zayıflamak için ipuçları:

Öğünler arası atıştırmalık ihtiyacı duyduğunuzda sakız çiğneyin.

Yüksek kalorili yemek isteklerinize karşın çantanızda sakız bulundurun yemek yemeden yarım saat önce sakız çiğneyin.

Yemek yaparken aynı zamanda atıştırmayı önlemek için kendinizi bir parça sakızla oyalayın.

Aşırıya Kaçmayın

Çoğu şekersiz sakız az kalori tatlandırıcı olan sorbitol içermektedir. Sorbitol ince bağırsak tarafından çok az emilen bir şeker türüdür ve laksatif etki gösterebilir. British Medical Journal'da bir çalışmada sorbitol içeren sakızların aşırı tüketiminin(günde 15-20 çubuk) kronik ishal, ağrı ve açıklanamayan zayıflama vakalarına neden olduğu saptanmıştır.

Uzmanlar sakız çiğnemenin yüz kaslarını güçlendirerek, yüzdeki yağlardan daha kolay kurtulmanıza yardımcı olacağını, yüzün zayıflamasına az da olsa yardımcı olacağını bildiriyor.

10 Günde 10 Kilo - Acil Zayıflatan Diyet Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

2 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet İle Şok Zayıflama Tıklayınız

15 Günde 20 Kilo Diyet Listesi İle Zayıflayın Tıklayınız

Sıvı Diyeti İle Ayda 20 Kilo Diyet Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Yelda Bulut

    Günde kaç dakika sakız çiğnemeliyim?

 
 
KAPAT