16 Temmuz 2020, Perşembe 05:46

Salamın Sağlık İçin Bilinmeyen Zararları Nelerdir?

Salamın Sağlık İçin Bilinmeyen Zararları Nelerdir?

Salam Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı Diyetisyen Cevaplıyor

1 Dilim Salam Kaç Kaloridir?

Salam, pek çok evde kahvaltıların vazgeçilmezi, özellikle çocukların çok sevdiği bir besindir. Bu kadar sevilen salamın maalesef çeşitli olumsuz yönleri vardır. Bunlar; Kalorisinin yüksek olması ve kolaylıkla kilo aldıran besinlerden olmasıdır.

Salam Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Fatma Fidan 100 gram salamın 446 kalori içerdiğini, yüksek kalorili bir besin olduğunu bildiriyor. 1 ince dilim salam 45 kaloridir. 1 kalın dilim salam 75 kaloridir. 1 orta boy porsiyon salam 150 kaloridir.

Macar Salam Kaç Kaloridir?

1 ince dilim Macar salam 15 gramdır ve 30 kaloridir.

Hindi Salam Kaç Kaloridir?

1 dilim orta kalınlıkta hindi salam 17 kaloridir.

Salamın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bu konuda şu bilgileri vermektedir;

"Et ürünlerinin bozulmasını, içinde mikrop üremesini, renginin daha pembe olmasını, daha çekici görünmesini ve daha lezzetli olmasını sağlamak için nitrat ve nitrit kullanılmaktadır. Jambon, salam, sosis gibi ürünlerde bu zararlı maddeler yoğun olarak bulunmaktadır. Nitrat ve nitrit tuzları ise pişerken yahut vücuda girdiğinde kanserojen nitrozoaminler oluşturmaktadır. İşlenmiş et ürünlerine çok zararlı katkı maddeleri eklenmektedir. Salam, jambon, sosis, sucuk ve pastırma gibi etler tüketiciye sunulmak için hazırlanırken bu maddelerle renk stabilitesi sağlanmaktadır. Böylelikle ürün canlı bir pembe renke sahip olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklaması salam, sosis ve benzeri işlenmiş et ürünlerinin ve kırmızı etin aşırı tüketilmesi durumunda sağlığın olumsuz etkileneceği yönündedir. Gerçi bilim camiası yıllardır bu konuda uyarıyordu, "evlatlarınızı jambondan, salamdan, sosisten uzak durun" diye çağrıda bulunuyordu. Fakat ne yazık ki yıllardır pek dikkate alınmıyor.

Hepsinin sağlığa zarar verdiği şüphesizdir. Kimyasal katkı maddeleri içerirler ve besleyici değildirler. Tam aksine vücut sağlığını bozarlar. Bilhassa koruyucu kimyasalların kanserojen olduğu yarım asırdan fazla bir zamandır bilinen bir gerçektir. Uzun lafın kısası, salam, sosis ve jambonu evinize bile sokmamalısınız."

Salamda doymuş yağ asidi yüksek miktarda bulunur. Kardiyolog Dr. Gülsüm Bingöl, "Damar sertliğine ve buna bağlı olarak damar tıkanmasına yol açan çeşitli faktörler vardır. Bunların başında, doymuş yağ içeren yiyecekler gelir." dedi. Dr. Gülsüm Bingöl; sözlerine devamla şu bilgileri aktardı:

"Salam, sosis ve benzeri ürünleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu ürünler aşırı miktarda katkı maddesi barındırır ve kalorisi yüksektir. Sakatatların kalorisi de böyledir. Sağlıklı beslenmede bu gibi ürünlerin yeri yoktur."

Sakatatlar (karaciğer, böbrek, dalak, beyin vb.) et ürünleri (sucuk, pastırma, salam vb.) Kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı, margarin gibi yağlar kolesterolü yüksek besinlerdendir ve  kötü kolesterolü yükseltmektedir.

Salamdaki sodyum oranı yüksektir. Salamın sodyum oranı yüksek olduğundan yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilerin tansiyonlarının daha da yükselmesine sebep olabilir.

Salam yüksek kalori içerdiğinden obeziteye neden olabilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT