06 Temmuz 2022, Çarşamba 01:00

Salatalık Mevsimi Ne Zaman Hangi Ayda ve Mevsimde Olur

Salatalık Mevsimi Ne Zaman Hangi Ayda ve Mevsimde Olur

Hem lezzetli hem de serinletici etkiye sahip olan salatalık yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alır.

Hem lezzetli hem de serinletici etkiye sahip olan salatalık yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alır. Mis gibi kokusu ve tadıyla salatalık, Dünya genelinde çok fazla tüketilmektedir. Salatalık aynı zamanda hıyar olarak da bilinir. Salatalık tek başına tüketilebildiği gibi çeşitli salataların içerisinde de tüketilmektedir. Salatalık; B1, B2, B3, B5, B6, vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve C vitamini içerir. Adeta şifa deposu olan salatalık yüksek antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Salatalık Hangi Mevsimde Yetişir?

Salatalık yaz mevsimine ait bir sebzedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hasadı yapılan salata bu aylarda da piyasaya sürülür. Hem lezzetli hem tazecik salatalığı, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında marketlerden ve pazarlardan satın alabilirsiniz.

Yaz mevsiminin lezzetli sebzelerinden olan salatalığı yaz mevsimi boyunca pazarlardan, manavlardan ve marketlerden bulabilirsiniz. Salatalığın en bilinen özelliği düşük kaloriye sahip olmasıdır. Düşük kaloriye sahip oluğu için diyet listesinin en başında salatalık yer alır. Salatalık sadece kilo verdirmeye değil birçok hastalığa da şifa olmaktadır.

Salatalık lif açısından oldukça zengindir. Lifli besinlerin özelliği ise mideye tokluk hissi vermesidir. Aynı zamanda salatalık kötü kolesterolü olanlar için de çok faydalıdır, kolesterolü düşürür ve hipoglisemi yani kan şekerini dengeler. Lif değeri yüksek olan salata, sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Yeterli lif alımı ishal, kabızlık, şişkinlik, gaz gibi bağırsak rahatsızlıklarına da  şifa olur.

Salatalık Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Zayıflama denilince hemen hemen hepimizin aklına salata gelir. Salata tüketmek tokluk hissi verdiği için kilo verdirir. Aynı zamanda kilonuzun sabit kalmasında önemli rol oynar.
 • Fiziksel görüntünüzden memnun olup sadece göbeğinizden şikayetçiyseniz düzenli olarak salatalık tüketerek, göbeğinizden kurtulabilir, belinizi daha da inceltebilirsiniz.  Salata tüketmek kilonuzu korur ve açlık hissi yatıştırdığı için kilo vermenizi sağlar.
 • Salata tüketmek sadece kilo verdirmez uyku problemi olanlar için adeta ilaç gibidir. Marulun içerisinde lektucarium denilen maddeden çok bulunur. Bu madde, uykunun gelmesini sağlar. Bilimsel araştırmalara göre, her gün düzenli salata tüketildiğinde uyku probleminin ortadan kalktığı tespit edilmiştir.
 • Sürekli acıkıyor ve kilo almaktan mı muzdaripsiniz? O zaman her gün salata tüketerek midenize tokluk hissi verebilir, acıkmanızın önüne geçebilirsiniz.
 • Cilt bakımında da etkili olan salatalık, düzenli olarak tüketildiğinde cilde muhteşem faydalar sağlar. Salatalık tüketerek, cildinizin daha canlı, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda cildi içeriden tedavi eden salatalık, akne sivilce gibi problemlerin oluşumunu da engeller.
 • Salatalık tüketmek, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Böylelikle hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar. Sebzelerden gerekli vitaminleri alarak sağlığımızı koruyabiliriz.
 • Salata kanser riskini arttıran serbest radikallere karşı mücadele eder. Düzenli salata tüketerek kanserin önüne geçebilirsiniz.
 • Sakata tüketmek kan şekerini düşürür ve aynı zamanda kan şekerini dengeler.
 • Salata, içerisinde bulunan lif kaynağı ve folat vitamin sayesinde kalp rahatsızlıklarını iyileştirir.  Kalp damar hastalıklarına karşı mücadele eder.
 • A,B ve C vitaminini karşılayan salata, mineraller bakımından da zengindir. Ayrıca salatanın kabuğunda da K vitamini bulunur. Salatalığı tertemiz yıkayıp kabuğuyla birlikte tüketebilirsiniz.
 • Salatalık su ihtiyacını da karşılar. Salatalık içerisinde %96 oranında su bulunur. Yani bir adet salatalık tüketmek bir su bardağı suya eş değerdir.
 • Salatalık, kas gelişimi içinde önemli rol oynar. Salatalık tüketerek kaslarınızın daha da kuvvetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Salatalık Besin Değeri Nedir?

100 gram salatalıkta;

Kalori (kcal) 15

Toplam yağ 0,1 g            

Doymuş Yağ 0 g

Tekli Doymamış Yağ 0 g

Çoklu Doymamış Yağ 0 g             

Kolesterol 0 mg

Sodyum 2 mg   

Karbonhidrat 3,6 g         

Diyet Lifi 0,5 g  

Potasyum 147 mg          

Şeker 1,7 g        

Protein 0,7 g     

A Vitamini 105 IU           

C Vitamini 2,8 mg

Kalsiyum 16 mg

Magnezyum 13 mg

Demir    0,3 mg

Kobalamin 0 µg

D Vitamini 0 IU

B6 Vitamini 0 mg

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT