2019-07-06 21:09:25 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:10

Salçalı Yağ Lekesi Nasıl Geçer Halıdan Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemeklere eklendiğinde yemeğe ayrı bir lezzet katan biber ya da domatesten elde edilen bir sos olan salça yemeklerin tadının damakta kalmasını sağlar. Yemeklerin tadına tat katan acılı ya da acısız olarak kullanılabilen salçalar bazen bazı sorunlara

Salçalı Yağ Lekesi Nasıl Geçer Halıdan Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemeklere eklendiğinde yemeğe ayrı bir lezzet katan biber ya da domatesten elde edilen bir sos olan salça yemeklerin tadının damakta kalmasını sağlar. Yemeklerin tadına tat katan acılı ya da acısız olarak kullanılabilen salçalar bazen bazı sorunlara da yol açabiliyor. Yemek yaparken kaşıktan ya da tezgâhtan halının üzerine damlayan, üzerimize sıçrayabilen salça, hemen bu lekeden nasıl kurtulacağım sorusunu akıllara getiriyor.

Salça Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Salça lekesini çıkarırken dikkat edilecek en önemli nokta salçanın damladığı bölgenin kesinlikle ovalanmamasıdır çünkü bu işlem lekeyi çıkarmak yerine daha çok yayılarak kumaşa işlemesine sebep olmaktadır.

  1. Yapılması gereken ilk işlem salçayı damladığı yerden kaşık kenarı ya da bıçak gibi düz yüzeye sahip bir araçla yavaşça en dibinden almak ve salça lekesinin kaldığı bölgeye temiz bir pamuklu bez veya peçete koymaktır.
  2. Salça lekesinin kıyafetten tamamen söküp atılması için salçanın orada çok beklemeden hızlıca alınması ve temizlenmesi çok önemlidir. Kıyafete salça bulaştığı anda yapılan müdahelehızıyla salça lekesinin oradan tamamen yok olma hızı doğru orantılıdır. Salça lekesi ne kadar uzun süre o bölgede bekler ve kurursa lekeyi çıkarmak giderek daha zor ve zahmetli bir işlem haline gelecektir.
  3. Salça bir kıyafete bulaştığında yapılacak ilk işlem kıyafetin ters yüzünü çevirerek derhal soğuk suya tutmaktır. Daha sonra kıyafet yüzüne çevrilerek lekeli bölgeye açık renkli temiz bir havlu ya da bez konulmalıdır.
  4. Havlu ile lekeli bölge kesinlikle ovulmadan yavaşça tampon hareketi yapılmalıdır böylece havlunun lekenin ilk tabakasını alması sağlanır. Bölgenin havlu ile ovulması lekenin daha çok yayılmasına ve temizlenmesinin daha zor bir hale gelmesine yol açacaktır.

Sıvı Deterjan İle Salça Lekesini Çıkarma

Lekeleri temizleme konusunda sıvı deterjan toz deterjandan daha etkili olduğu için bu durumlarda sıvı deterjanın tercih edilmesi tavsiye edilir. Lekeli bölgeye sıvı deterjan damlatılır ve tampon hareketleri yapılarak temizlenme sağlanır. Bu işlemi yaparken lekenin daha çok yayılmaması için bölge kesinlikle ovulmamalıdır, sadece tampon hareketi yapmak lekenin yumuşaması için yeterli olan bir işlemdir.

  1. Leke sıvı deterjan ile yumuşatıldıktan sonra yapılması gereken işlem lekeli bölgeye bir kere daha sıvı deterjan damlatıp daha sonra soğuk su ile ıslatmaktır. Islak halde 10 dakika bekletildikten sonra lekeli bölgeye tekrar sıvı deterjan damlatılır ve bir bez ya da havlu yardımıyla tampon hareketleri yaparak silinir. Tüm bu adımlar uygulandıktan sonra halı da bir leke kalması çok düşük bir ihtimaldir.
  2. Kıyafete damlayan salça lekesi için yapılması gereken ilk işlem kıyafetin yıkama talimatlarına uygun olarak çamaşır makinesinde yıkanmasıdır. Kıyafet yıkandıktan sonra leke hala çıkmamış işe kıyafetin kurumaya bırakılması lekeyi daha çok o bölgeye sabitleyeceğinden dolayı, leke çıkmamış kıyafetler kurumaya bırakılmamalıdır.

Halıdaki Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Salça kazayla halıya damladığında uygulanacak ilk adım bir kaşık ya da elektrik süpürgesi yardımıyla salçayı o bölgeye çok fazla temas ettirerek yaydırmadan nazik bir şekilde almaktır. Salça alındıktan sonra açık renk halılarda sıvı veya toz şeklindeki leke çıkarıcının lekenin üzerine direkt olarak uygulanmasında bir sakınca yoktur. Daha sonra ılık su ile ıslatılan pamuklu bir bez yardımıyla leke yaydırılmadan yavaşça leke tamamen yok olana kadar silinir. Koyu renkli halılarda ise matik deterjan suda eritilerek lekeli bölge aynı şekilde silinerek lekeden kurtulmak mümkündür.

Toz deterjan ılık suda eritilerek lekeli bölgeye yedirilmelidir fakat bu işlem yapılırken lekeli bölgeye çok fazla bastırılmamasında fayda vardır çünkü leke daha derine işleyebilir. Lekenin tamamen çıktığından emin olduktan sonra silinen bölge kuru bir bez ile kurulanmalıdır.

Mavi Kadın