2022-01-17 23:59:49 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:38

Şalgam suyu metabolizmayı hızlandırıyor, zayıflamaya yardımcı oluyor!

Şalgam, kalori içeriği çok düşük, vitamin, mineral, lif ve antioksindan açısından ise zengin bir besindir. Şalgam, salataların içerisine katılabileceği gibi, şalgam suyu olarak da tüketilebilir. Şalgam ile ilgili en çok merak edilen sorular: Şalgam suyu kaç kaloridir? Şalgam kilo aldırır mı? İşte detaylar:

Şalgam suyu metabolizmayı hızlandırıyor, zayıflamaya yardımcı oluyor!

Şalgam dünyanın en eski kültür sebzeleri arasında yer alır. Şalgam sağlık için çok faydalıdır; baş ağrısına iyi gelir, kanseri önler, cildi güzelleştirir, kan yapar, kemikleri güçlendirir… Şalgam bir diğer önemli faydası da yüksek lif içeriği ve düşük kalorisi ile kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

ŞALGAM SUYUNUN KALORİSİ NE KADARDIR?

 1. 1 orta boy şalgam 36 kaloridir. Bu kalori oranı çok düşüktür.
 2. 1 çay bardağı şalgam suyu 5 kalori, 1 su bardağı şalgam kalorisi ise 10 kaloridir. Şalgam suyu kalorisi en düşük içeceklerdendir. Kilo aldırmaz, metabolizmayı hızlandırıp zayıflamaya da yardımcı olur.

Diyetisyen İlayda Sena Balkı şalgam hakkında şu bilgileri verdi:

1 su bardağı şalgam suyu yalnızca 10 kaloridir. Şalgam suyu şalgam,siyah havuç, bulgur unu, tuz, su ve maya ile elde edilen bir içecektir. Içinde bulunan bulgur unu B vitamini içerir.  Şalgam suyunun en büyük etkilerinden birisi bağırsak hareketlerini hızlandırmasıdır. Ek olarak içeriğindeki siyah havuç sayesinde A vitamini de içermektedir. Bütün bu faydaların yanı sıra şalgam suyun içerisinde çok fazla tuz (%1-2) olduğundan dolayı özellikle tansiyon hastaları ve hamileler tarafından aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir. Çok fazla şalgam suyu tüketimi içeriğindeki tuz nedeniyle vücutta ödeme sebep olur ve özellikle de zayıflama dönemi içerisinde olan kişiler için tartıda yanlış sonuçlar görülmesine yol açar. Ayrıca bilmelisiniz ki şalgam suyunun iştah açıcı etkisi de vardır. Dolayısıyla diyetteki kişiler şalgam suyunu dikkat şekilde tüketmelidir."

ŞALGAM SUYU ZAYIFLATIR MI?

Diyetisyen Tuba Yaprak şalgam suyunun kilo vermeye yardımcı olduğunu bildirip şalgamın zayıflama üzerinde etkisi hakkında şu bilgileri verdi:

 1. Şalgam suyunun içeriğindeki lif miktarı yüksektir. Bu sayede içildikten sonra uzun süre tokluk sağlamaktadır. Bu yüzden yemeğin yanında içeceğiniz şalgam suyu kısa sürede doymanıza yardımcı olacaktır bu şekilde daha az yiyeceğiniz için zayıflamanız da mümkündür. Bir diğer güzel haberimiz de şalgam suyunun kalorisi oldukça azdır.
 2. Şalgam suyu sindirim sistemine yardımcı bir içecektir. Vücuttaki atık malzemelerin temizlenmesi ve yağ yakımına yardımcı olmasının yanı sıra kalın bağırsak sağlığına da iyi gelmektedir.
 3. Şalgam suyu etkili bir idrar söktürücü olduğu için özellikle ödem problemi olanlar için ideal bir içecektir.
 4. Şalgam suyu doğal içerikli bir detoks içeceğidir. Çünkü şalgamın vücuttaki toksin maddelerin temizlenmesini sağladığı ve bu sayede kanı temizlediği bilinmektedir. Dolayısıyla sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler şalgam tüketmelidir.
 5. Şalgam suyu içerideki lif miktarı oldukça yüksektir. Bu lifler vücutta bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar ve bunun yanı sıra yiyeceklerin iyi emilmesine yardımcı olur. Şalgam suyu gibi içeriğinde yoğun lif bulunan besinleri tüketmek metabolizmayı hızlandırdığı için kişinin daha hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur. Özellikle de kabızlık problemi olan kişilerin vücudu life ihtiyaç duyar. Bu kişiler şalgam suyu tükettiklerinde sindirim sistemlerini dengeleyebilirler.
 6. Şalgam suyunun litresinde ortalama olarak 200 kalori bulunmaktadır. Bu yüzden diyet dönemindeki kişiler şalgam suyunu günde 1 bardak kadar içebilirler.

ŞALGAM SUYUNUN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Diyetisyen Fatma Gök şalgamın sağlığa ve kilo verme üzerindeki etkileri hakkında şöyle bahsetti:

 1. Şalgam suyu düşük kaloriye sahip olduğu için yemeklerin yanında tüketmek için çok iyi bir seçenektir. Özellikle de yüksek kalorili ve asitli içecekler yerine şalgam suyu tüketerek obeziteye karşı önlem almış olursunuz.
 2. Şalgam suyu annemi riskini azaltan bir içecektir.
 3. Şalgam suyu kandaki kötü kolesterol yani LDL seviyesini düşürmeye yardımcıdır.
 4. Şalgam suyu içeriğinde bulunan zengin miktardaki potasyum ve kalsiyum kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
 5. Şalgam suyu anne sütünü arttırma etkisine sahiptir.
 6. Sahip olduğu zengin C vitamini içeriği sayesinde vücutta bağışıklığı güçlendirerek vücudun hastalıklara olan direncini yükseltir.
 7. Şalgam suyu vücutta karaciğer mesane ve artrit gibi hastalıklara karşı etkili bir içecektir.
 8. Güçlü bir antioksidan olduğu için kansere yakalanmayı önler.
 9. Her ne kadar faydalı bir içecek olsa da şalgam suyunu her türlü besin de olduğu gibi dikkatli ve ölçülü tüketilmesine dikkat edilmelidir.
 10. Hamile anne adayları şalgam suyu tüketmemelidir.
 11. Şalgam suyu yüksek oranda tuz bulunduğu için tansiyon hastaları şalgam suyu içmemelidir.
 12. Mide hastalıkları olan kişiler şalgam suyu tüketmemelidir.
 13. Aşırı ve dikkatsiz tüketilen şalgam suyu böbreklerin sağlığına zarar verebilir.

ŞALGAMIN ve ŞALGAM SUYUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Şalgam dünyada ılıman iklimlerde yetişen köklü bir sebzedir. Bu sebzenin içeriğinde yüksek oranda vitamin, mineral, antioksidan, bitkisel besinler ve diyet lifler bulunmaktadır. Bu sayede şalgam suyu hem sağlık hem de güzellik için çok faydalı bir içecektir. Fakat her besin de olduğu gibi şalgam suyu da ölçülü şekilde tüketilmelidir. Aksi takdirde aşağıdaki olumsuz etkilere sebep olabilir:

 1. Şalgam suyun içeriğinde bulunan yüksek tuz kişinin tansiyonu yükseltebilir.
 2. İçeriğinde bol miktarda lif olduğu için fazla miktarda tüketildiğinde vücutta ishal, şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunlara sebep olabilir.
 3. Şalgam suyu bazı bünyelerde burun akıntısı, gözlerde sulanma, öksürük, dudak çevresinde kızarıklık ve ciltte kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
Mavi Kadın