Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Samsun'da kadınlara KADES bilgilendirmesi! Hayat kurtaran uygulama

Mavikadin>Yaşam>Samsun'da kadınlara KADES bilgilendirmesi! Hayat kurtaran uygulama

Samsun Kavak ilçesinde jandarma ekipleri tarafından '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' kapsamında kadınlar KADES uygulaması hakkında bilgilendirildi. 

Kadına şiddete sıfır tolerans mottosuyla KADES uygulaması anlatıldı
Kadına şiddete sıfır tolerans mottosuyla KADES uygulaması anlatıldı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde Samsun Kavak'ta jandarma ekipleri tarafından kadınlara KADES uygulaması anlatıldı.
 
Kavak İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri kadınlara yönelik olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir dizi çalışma gerçekleştiriyor. 

Jandarma ekipleri tarafından Kavak'ta kadınların yoğun çalıştıkları işletmeleri ve fabrikaları gezerek kadına şiddete sıfır tolerans mottosu ile bilgilendirme yaptı.

Fabrika ve işyerlerini ziyaret eden jandarma ekipleri çalışan kadınlara 6284 sayılı Kanun, başvuru mercileri, KADES uygulaması hakkında bilgi verdi. 

Yapılan etkinlik kapsamında ayrıca jandarma personeli KADES uygulamasını telefonlarına indirmelerini kendilerine bir şey olmasa da çevrelerinde gördükleri olayları kolluk birimlerine iletmeleri konusunda açıklama yaptı. Konuyla alakalı kadınlara broşür dağıtıldı. 

Samsun'da kadınlara KADES bilgilendirmesi! Hayat kurtaran uygulama

KADIN DESTEK UYGULAMASI (KADES) NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı kötü eylemleri engellemek amacıyla kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulama çeşididir.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulaması olarak bilinir. 

Son yıllarda kadına şiddet olaylarının artması nedeniyle bunun önüne geçebilmek ve kadınlara yardımda bulunmak amacıyla geliştirildi. 

Eşinden veya herhangi bir erkekten şiddet gören ya da maruz kalma ihtimali olan kadınlar akıllı telefonları üzerinden yapacaklar ihbarlar sayesinde hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

Akıllı telefon kullanıcıları kadınların kolaylıkla telefonlarına indirebileceği bu uygulama T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getiriliyor.

KADES uygulaması ile kadınlar acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşabiliyor. Bu uygulama sayesinde de en yakın ekip veya devriye olay yerine sevk edilerek olaya müdahale edebiliyor. 

 

  

Kaynak : İhlas Haber Ajansı, icisleri.gov.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...