06 Temmuz 2022, Çarşamba 00:04

Sarı Kantaron Yağı Saça İyi Gelir mi Saçar Nasıl Uygulanır

Sarı Kantaron Yağı Saça İyi Gelir mi Saçar Nasıl Uygulanır

Sarı kantaron bitkisinin tomurcuklarından ve çiçeklerinden üretilen yağa sarı kantaron yağı denir. Saç bakımında kullanılan doğal yağlardan biri olup saçı besler, güçlendirir ve onarır. Kepek oluşumunu durdurur, saç derisinde meydana gelen egzamayı

Kantaron Yağının Saç Bakımı İçin Faydaları Ve Kullanımı

Sarı kantaron bitkisinin tomurcuklarından ve çiçeklerinden üretilen yağa sarı kantaron yağı denir. Saç bakımında kullanılan doğal yağlardan biri olup saçı besler, güçlendirir ve onarır. Kepek oluşumunu durdurur, saç derisinde meydana gelen egzamayı iyileştirir ve saç dökülmelerini engelleyerek saçların uzamasını teşvik eder. Kantaron yağı saç diplerindeki hücreleri uyararak yeni saçların çıkmasına ve saçların daha kısa sürede uzamasına yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde etkisini gösterir ve saçların dayanıklılığını artırarak yıpranmasını önler. Saçları canlandırır ve ışıltılı bir görünüm verir. Zayıf ve cansız saçları kendine getiren bu yağ, saç bakımında sıklıkla tercih edilir.

Kantaron Yağı İle Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

3-4 yemek kaşığı zeytinyağ ile 10 damla kantaron yağı karıştırılır. Saçınızın uzunluğuna göre daha fazla da kullanabilirsiniz. Temiz ve nemli saçınıza uygulayıp saçınızı bir streç filmle kaplayın. Bu maskeyi saçınızda yarım saat bekletip ılık suyla yıkayın.

Kantaron Yağının Saçlara Faydaları

 1. Kantaron yağının saça faydaları saymakla bitmez. Kısaca ifade edecek olursak şunları söyleyebiliriz:
 2. Saçların uzamasına destek olur. Saçı kökten uca besler ve daha hızlı uzamasını kolaylaştırır. Kantaron yağı saç maskesi ile hacimli ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.
 3. Kantaron yağında pek çok faydalı yağ asidi bulunur. O yüzden kantaron yağı saç için doğal bir nemlendirici ve besleyicidir, saçların kurumasını ve yıpranmasını engeller.
 4. Antiseptik özelliğiyle kantaron yağı saç derisinde egzama ve mantar gibi hastalıkların meydana gelmesine de mani olur.
 5. Saçın ihtiyaç duyduğu besin maddelerini barındırdığından, dökülmesini önler ve yoğunluğunu artırır.
 6. Saça renk vermek için kullanılan boyalar saç diplerinin ve tellerinin zarar görmesine yol açar. Araştırmalar sonucunda kantaron yağının bu zararları hafifleterek saçları onardığı belirlenmiştir.
 7. Saç derisindeki kaşıntıya iyi gelir.
 8. Saçınıza kantaron yağıyla masaj yaparak kepeklenmeyi en aza indirebilir ve saç dokusunu güçlendirebilirsiniz. Öte yandan kantaron yağı ile saç masajı, kafa derisinde pullanma gibi sorunların oluşmasına engel olur.
 9. Saçların daha parlak ve kalın telli olmasını sağlar.
 10. Saç kırılmalarına karşı etkilidir, ipeksi bir yumuşaklık verir.
 11. Saç derisinin PH dengesini korur, deforme olmasının önüne geçer.
 12. Hücreleri yeniler. Bu sayede travma, radyasyon tedavisi ve benzeri çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmelerini tedavi eder.
 13. Folikülleri uyarıcı etkisiyle kantaron yağı, saçların büyümesini ve yeni saçların çıkmasını kolaylaştırır. Aşırı derecede saç dökülmesinden şikayetçi olanlar, kantaron yağı ile bu probleme çözüm bulabilirler. Zayıf folikülleri güçlendiren kantaron yağı, kaybedilen saçların yeniden kazanılmasını sağlamaktadır. Fakat kıl kökleri canlı değilse hangi yağ kullanılırsa kullanılsın maalesef dökülen saçların yerine yenisi çıkmayacaktır.
 14. Saç egzamasını (dermatit) iyileştirir: Bu rahatsızlık, aşıntı ve şişlik ile seyreder, saç köklerine ve saç tellerine zarar verir. Egzama için kantaron yağı kullanmak ise bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kantaron yağının, saçkıran rahatsızlığına da faydası vardır.
 15. Saçları onarır: Gücünü kaybeden, zayıflayan ve yıpranan saçlara bakım yapar. Böylelikle saçlara dolgun ve ışıltılı bir görünüm verir.
 16. Kepeğe karşı etkilidir: Bu doğal yağ, saç dökülmesini engellediği gibi kepeklenmeyi de önler. Saçı derinlemesine temizler ve kepekten eser bırakmaz.

Kantaron Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Ev yapımı kantaron yağı hazırlamak son derece basittir. Önce bir kavanozu soğuk sıkım saf sızma zeytinyağıyla doldurun. Kavanozun ağzına kadar da taze kantaron çiçeği ilave edin. Sonra kavanozu tülbent ile sarıp 1 hafta boyunca güneşin altında bekletin. 1 haftanın ardından sardığınız tülbenti çıkarın ve hava almayacak şekilde kapağını sıkıca kapatın. En az 1 ay boyunca güneşte beklemeye bırakın. 1 ayın sonunda artık serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza edin. Dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT