2022-09-17 05:57:00 | Son Güncelleme : 2022-09-17 17:41:54

Sarı kantaronun sağlığa 11 faydası: Depresyona iyi geliyor, uykusuzluğa şifa oluyor…

Sarı kantaron, sarı kantaron bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Genellikle hafif depresyon, anksiyete ve uyku sorunları için bitkisel çözüm olarak kullanılır. Sarı kantaronun bilimsel çalışmalara konu olmuş faydaları nelerdir? Buyurun birlikte sarı kantaronun faydalarına bir göz atalım:

Sarı kantaron, sarı kantaron bitkisinin çiçeklerinden elde edilir.
Sarı kantaron, sarı kantaron bitkisinin çiçeklerinden elde edilir.

Sarı kantaron, sarı kantaron bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Genellikle hafif depresyon, anksiyete ve uyku sorunları için bitkisel çözüm olarak kullanılır. Sarı kantaronun bilimsel çalışmalara konu olmuş faydaları nelerdir? Buyrun birlikte sarı kantaronun faydalarına bir göz atalım:

Sarı kantaron antioksidan, anti-inflamatuar, anti-kanser ve antimikrobiyal özelliklere sahip harika bir bitkidir. Sarı kantaronun en bilinen faydası depresyona ve yara, yanıklara iyi gelmesidir. Sarı kantaronu çay olarak demleyip içebilir, sarı kantaron yağını cilde sürebilirsiniz. Sarı kantaron tabletlerini kullanmak da pek çok derde deva olacaktır.

GÜNDE KAÇ MG SARI KANTARON ALINABİLİR?

Sarı kantaron tabletleri eczanelerden ve vitamin satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Normal doz aralığı, günde 300 ila 1200 mg arasındadır. Genellikle bölünmüş dozlarda alınması önerilir (günde üç kez 300 mg  toplam 900 mg veya günde iki kez 600 mg). Sarı Kantaron'un etki göstermesi 3 ila 6 hafta sürebilir.

SARI KANTARONUN FAYDALARI NELERDİR?

Sarı kantaron bitkisi binbir derde devadır. Hafif ve orta şiddette depresyon belirtilerine iyi gelir, kanserle savaşır… İşte sarı kantaronun bilinen faydaları:

DEPRESYONA İYİ GELİR

Sarı kantaron depresyona doğal çözümdür. Sarı kantaron, beyindeki kimyasal habercilerin seviyelerini artırabilecek hiperforin, adhiperforin ve hiperisin gibi bazı aktif bileşenler içerir.  Sarı kantaron tableti eczaneden temin edebilirsiniz. Günde ortalama 900 mg alınınca birkaç hafta içinde etki gösterecektir. Queensland Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada, hafif depresyon tedavisinde sarı kantaron kullanımının etkili olduğu görülmüştür. Tüm antidepresanlar gibi, herhangi bir fayda hissetmeniz dört ila altı hafta sürebilir.

MENOPOZ BELİRTİLERİNE İYİ GELİR

Sarı kantaronun menopoz belirtilerine iyi geldiği bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 900 mg Sarı Kantaron ile desteklenen 111 kadın, menopoz semptomlarında iyileşme gösterdi. Sarı kantaron ayrıca perimenopozal kadınlarda yaşam kalitesini artırabilir ve sıcak basmalarını önleyebilir

YARALARIN İYİLEŞMESİNE YARDIMCI OLUR

Sarı kantaron yağı geleneksel olarak yaraları ve yanıkları tedavi etmek için kullanılır. Sarı kantaron yağı, hücre onarıcı ve yenileyici etkisi olduğundan yanıkları kısa sürede geçirir. Yara ve yanıklar kabuk bağlayıp iyileşmeye başladığında kantaron yağı kullanmaya başlanabilir

UYKUSUZLUĞA İYİ GELİR

Sarı kantaron, ruh halini düzenlemeye yardımcı olarak ve vücudun uyku hormonu melatonin üretimini artırarak uykusuzluk problemine deva olabilir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTEYE ŞİFADIR

Sarı kantaron, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) tedavisine yardımcı olabilir. Bolzano, Bozen Bölge Hastanesi tarafından yürütülen bir araştırma, Sarı Kantaron kullanan hastaların hiperaktivite seviyelerinde hafif bir iyileşme gösterdiğini tespit etti.

ANKSİYETE BOZUKLUĞUNA ÇÖZÜM OLABİLİR

Sarı kantaron, anksiyete bozukluğunun tedavisine yardımcı olabilecek bazı faydalı terapötik özelliklere sahiptir. Bitki, anksiyete ile majör depresif bozukluğun (MDB) tedavisinde kullanılan antidepresan özelliklere sahiptir. Western Illinois Üniversitesi tarafından fareler üzerinde yürütülen bir araştırma, St. John's Wort'un travma sonrası stres bozukluğunun (anksiyete bozukluğunu da içeren) tedavisinde yardımcı olduğunu buldu.

ATOPİK DERMATİTİ TEDAVİ EDEBİLİR

Sarı kantaron'un önemli bir bileşeni olan hiperforin, anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Sarı kantaron kreminin topikal uygulaması atopik dermatit tedavisinde faydalı olabilir. Hiperforin ve hiperisin gibi sarı kantaron bitkisinin aktif bileşenleri, atopik dermatit tedavisine yardımcı olabilecek antioksidan, antienflamatuar, antikanser ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

SOMATİZASYON BOZUKLUKLARA İYİ GELEBİLİR

Somatizasyon bozukluğu fiziksel ve bedensel belirtilere neden olan psikyatrik bir rahatsızlıktır. Yapılan ilk çalışmalar, Sarı Kantaron'un somatoform bozukluğu olan hastalarda bir miktar etkinliğe sahip olabileceğini göstermiştir. Bir diğer çalışmadan, günlük 600 mg sarı kantaron tablet alan somatoform bozukluğu olan kişilerin iyiye gittiği görüldü.

KANSER RİSKİNİ AZALTABİLİR

Sarı kantaron hiperforin ve türevleri (aristoforin gibi), antioksidan ve antikanser maddeler sayesinde kansere yakalanma oranını düşürür. Kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olur.

SİNÜZİT BELİRTİLERİNİ HAFİFLETİR

Bazı araştırmalar sarı kantaron'un sinüzit ve mevsimsel duygudurum bozukluğuna (SAD) karşı işe yarayabileceğini öne sürüyor. Sarı kantaron balgam, sinüs enfeksiyonu, grip ve bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek antibiyotik ve antiviral özelliklere sahiptir.

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜREBİLİR

Sarı kantaron, kan basıncını yani yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir . Bazı anekdotsal kanıtlar, bu şifalı bitkinin kardiyovasküler sistemdeki iltihabı en aza indirdiğini ve kalp üzerindeki stresi azalttığını göstermektedir.

SARI KANTARONUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Sarı kantaron ciltte alerjik reaksiyonlar, mide sorunları, baş ağrısı, cilt reaksiyonları, ağız kuruluğu, yorgunluk/huzursuzluk ve baş dönmesi dahil çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bu reaksiyonların genellikle hafif, orta veya geçici olduğu görülmüştür.

Mavi Kadın