Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
18-07-2016 05:03 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Sarımsak Ve Yoğurdun Sağlığa Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları)

Google News

Hem sarımsağın hem de yoğurdun sağlık için çok faydalı olduğu artık bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Sarımsak Ve Yoğurdun Sağlığa Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları)

Sarımsaklı yoğurt severler size iyi bir haberimiz var! Hem sarımsağın hem de yoğurdun sağlık için çok faydalı olduğu artık bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yoğurda sarımsak katıp tüketerek her iki gıdanın da besin değerlerinden faydalanabilirsiniz.

Cancer Prevention Research (Kanser Önleme Araştırma) merkezi tarafından yapılan 7 senelik araştırma sonuçlarına göre haftada en az 2 kez çiğ sarımsak yiyenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığı tespit edilmiştir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan bilimsel çalışmaya göre, sarımsak yemek kişiyi hem kolon ve pankreas kanserinden koruyabiliyor hem de bu kanserlerin tedavisi için yardımcı rol oynayabiliyor.

NBC "Today"'den Beslenme Uzmanı Madelyn Fernstrom günde 1 su bardağı yoğurt yemenin günlük kalsiyum ihtiyacının üçte birini karşıladığını bildiriyor. Yoğurtta bulunan canlı yararlı bakteri kültürleri vücudun kalsiyumu absorbe yeteneğini artırır, kemik erimesini önlemeye yardımcı olur, kemik yoğunluğunu artırır ve kolon kanseri riskini azaltır. Dr William Sears'e göre, kalsiyum safrada bulunan asidin kolon duvarını tahriş etmesini önlüyor.

Sarımsak kötü kolestrolü düşürüyor! 1991 yılında "Journal of Postgraduate Medicine (Yüksek Lisans Tıp Dergisinde) yayınlanan bir araştırmaya göre, 2 ay boyunca her gün 10 gram çiğ sarımsak tüketen tıp öğrencilerinin kötü kolestrol seviyelerinde önemli ölçüde düşme tespit edilmiştir. 2006 yılının Ekim ayında Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences (Farmasötik Bilimler Pakistan Dergisi' nde) yayınlanan bir başka çalışmada, çiğ sarımsak yemenin HDL yani iyi kolesterol düzeylerini artırmaya yardımcı olduğu belirlenmiştir.

 Sıklıkla hasta oluyorsanız, iltihabik enfeksiyonlara yakalanıyorsanız, uzmanların böyle kişilere tavsiyesi hergün çiğ sarımsak yemeye devam etmektir. Ağustos 2013'te Food and Chemical Toxicology (Gıda ve Kimyasal Toksikoloji) tarafından yayınlanan bilimsel çalışma sonuçları sarımsağın anti-enflamatuar yani iltihap giderici etkiye sahip olduğunu, çiğ sarımsaktaki anti-enflamatuar oranının pişmiş sarımsaktan daha yüksek olduğunu göstermiştir. Çiğ sarımsağın pişmiş sarımsaktan daha faydalı olmasının nedeni ise çiğ sarımsakta bulunan allisin maddesinin pişmiş sarımsaktan daha fazla olmasından kaynaklanıyor.

Yoğurt protein oranı yüksek kalorisi ise düşük bir yiyecektir.1 su bardağı yoğurt 14 gr protein içeriği ile günlük protein ihtiyacının beşte birini karşılar. 100 gram yoğurt yalnızca 58 kaloridir ki günlük kalori ihtiyacı erkeklerde 2200-2400 kadınlarda ise 1800-2000 olduğu düşünüldüğünde bu oranın ne kadar düşük olduğu görülebilir. Ayrıca proteinli gıdalar tüketmenin kişiyi uzun süre tok tutup gereksiz kalori alınımını engellediği,obeziteden koruduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Sarımsağın Faydaları Ve Zararları Sarımsak Yutmak Maranki Bildiriyor Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.