30 Kasım 2021, Salı 15:28

Seboreik Dermatit Saçta Yağlı Egzama Saç Döker mi

Seboreik Dermatit Saçta Yağlı Egzama Saç Döker mi

“Egzama şayet saç derisinde meydana geldiyse, saç köklerine zarar verir, saç uzamasını engeller ve saçlarda dökülmeye neden olabilir.”

Seboreik dermatit olarak da bilinen saç egzaması saçlı deride yağlı, pullu ve kırmızı görünümlü lezyonlar oluşturan bir cilt rahatsızlığıdır. Seboreik dermatit (saç egzaması)saç derisinde ortaya çıktığında saç dökülmesine sebebiyet verir. Ayrıca kafa derisinde pullanma, kızarıklık, tahriş ve döküntüye neden olur. Saçlarda dökülme ve kepeklenme, seboreik dermatit hastalığının ilk ve en hafif belirtileridir. Seboreik egzamadan kaynaklanan iltihap giderek saç derisinin etrafına da yayılabilir. Yani kulaklara, boyun ve yüz bölgesine de bulaşabilir. Hatta rahatsızlık tedavi edilmezse, bu lezyonların vücudun diğer bölümlerinde de meydana gelmesi muhtemeldir. Bu hastalığın neye bağlı olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Tedavi için egzamada kullanılan ilaç içerikli şampuanlar ve saç derisine uygulanan merhemler kullanılır.

Egzama Saçta Dökülmeye Neden Olur mu?

Egzama şayet saç derisinde meydana geldiyse, saç köklerine zarar verir, saç uzamasını engeller ve saçlarda dökülmeye neden olabilir. Saç derisinde egzama saçlarda kaşıntıya yol açıp bu durumda saçta dökülmeye sebep olabilir.

Saçında egzama olanlar şiddetli bir kaşıntı hissi yaşar. Fakat saç derisini kaşımak, kepek tarzında döküntülere yol açar ve deriyi hasara uğratır. Bunun sonucunda saç dökülmesi başlar.

Saçta Egzama Belirtileri Nelerdir?

Saç dipleriniz hiçbir sebep yokken kaşınıyorsa, kendinizi hep saç derinizi kaşırken buluyor ve buna karşı koyamıyorsanız; kaşıdığınız yerlerde pul pul dökülmeler oluyorsa muhtemelen saçınızda egzama problemi var demektir.

Saç egzaması şu belirtilere sebep olacaktır.

 1. Saç derisinde kuruluk
 2. Saç derisinde kırmızımsı veya kahverengimsi cilt lekeleri
 3. Özellikle geceleri şiddetlenen yoğun saç derisi kaşıntısı
 4. Kaşınmadan sonra saç derisinde hassaslaşma, şişme ve saçlarda dökülme
 5. Kaşımadan sonra giysilerinizde veya omuzlarınızda pul pul dökülmeler
 6. Saç derisini aşırı kaşınma, saç köklerinize zarar vererek geçici saç dökülmesine neden olabilir .
 7. Saç derisinde zamanla kalınlaşma olur ve belirgin şekilde kızarıklık oluşur.

Saç Egzaması Neden Olur?

Saçta egzama, saç derisinde meydana gelen iltihap neticesinde gelişen bir hastalıktır. Saç egzamasının kesin nedeni bilinmemektedir. Stres, saçta egzamaya yol açan en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca bazı kimyasal ürünlerin, alerjik hastalıkların, mevsim geçişlerinin de saç egzamasını beraberinde getirdiği söylenebilir.

 1. Saç derisinde aşırı hassasiyet varsa, kozmetik ürünlerine karşı reaksiyon gösteriyorsa egzama oluşabilir.
 2. Saç bölgesinde bulunan yağ bezlerinin anormal aktivitesi de buna sebep olabilir. Saçlı deri çok fazla yağlanıyorsa ve gerektiği gibi temizlenmiyorsa egzama görülme riski yüksektir.
 3. Genetik faktörler de saç egzaması oluşumunda rol oynar.
 4. Saç deriniz normalden kuruysa egzama ile karşılaşma olasılığınız mevcuttur.
 5. Ter bezlerinin aşırı çalışması da saçta egzama yapabilir.

Saçta Egzama Nasıl Geçer Tedavi Edilir?

Saç egzaması belirtileri sizde varsa ilk olarak bir cildiye uzmanına muayene olmanız gerekir. Dermatolog size uygun şampuan ve kremler yazacaktır. Bunlar düzenli kullanılırsa kısa zamanda iyileşme gözlemlenir.

Saç Egzaması İçin Şampuan: Zinc pyrithione kullanılabilir. (Oksijen, sülfür, azot ve çinko içerir.) Ketokonazol, salisilik asit ya da selenyum ihtiva eden şampuanlar deride meydana gelen iltihabı hafifletir. Böylece saç egzamasının neden olduğu şikâyetlerin geçmesine yardım eder. Saç egzamasında tedavi için kullanılan şampuanlarda ketokonazol, salisilik asit veya çinko pirition gibi bileşenler yer alır. Bu özel kepek şampuanları egzamaya da oldukça iyi gelmektedir.

Kremler: Kortikosteroid ve coaltar (kömür katranı) barındıran kremleri saç derisine uygulamak kaşıntı ve tahrişin giderilmesinde etkili olur.

Banyo yaparken aşırı sıcak su kullanmaktan sakınılmalıdır. Aksi takdirde cildiniz kupkuru olur ve egzama daha da kötüleşebilir. Ilık su ile yıkanmanız daha doğrudur. Hatta yaz mevsimindeyseniz biraz dişinizi sıkıp soğuk su ile duş almanız önerilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT