Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Şeftali İshal Yaparmı Yoksa İshali Keser mi? Doktorlar Cevaplıyor

Mavikadin>Sağlık>Şeftali İshal Yaparmı Yoksa İshali Keser mi? Doktorlar Cevaplıyor

İshal günde pek çok kez gerçekleşen sulu dışkı halidir. İshal bakteriyel, mikrobiyel ve enfeksiyonel kaynaklı gerçekleşebilir.

Şeftali İshal Yaparmı Yoksa İshali Keser mi? Doktorlar Cevaplıyor

İshal günde pek çok kez gerçekleşen sulu dışkı halidir. İshal bakteriyel, mikrobiyel ve enfeksiyonel kaynaklı gerçekleşebilir. Karın ağrısı, dışkının kıvamında incelme, şişkinlik, karında kramp ishalle birlikte görülen semptomlardır.

Bazı ilaçların yan etkileri, laktoz intoleransı, mide üşütmesi, gıda zehirlenmesi, bağırsak hastalıkları, stres, kirli sular ve yiyecekler ve üst solunum yolları hastalıkları gibi çeşitli nedenlerden ishal meydana gelebilir.

Sual: İshal oldum. Bazı kişiler şeftali ishal yapar, bir kısım insanlar ise şeftali ishale iyi gelir diyor, hangisi doğru?

CEVAP

Uzman doktor Gülay Kara'nın cevabı: (Şeftali ishal yapmaz, bilakis ishali kesmeye yardımcı olur. Elma, havuç, şeftali, muz, yoğurt, ayran, makarna, pilav kakayı katılaştıran besinlerdendir.)

Sual: İshal olan kişilere hangi yiyecekleri tavsiye edersiniz?

CEVAP

Prof Dr. Bülent Menteş'in cevabı: (İshal süresince muz, şeftali, elma, peynir, yoğurt, pirinç lapası, şehriye, patates püresi gibi dışkıyı katılaştırabilen besinlerin tüketilmesini öneririz.)

Uzmanlar elma, şeftali, armut, muz, yulaf ezmesi, haşlanmış pirinç gibi çözünür lif içeren gıdaların ishalden kurtulmak için yardımcı besinler olduğunu bildiriyor. Bu gıdalar lifli yapılarıyla bağırsaktaki fazla suyu emip dışkının normale dönmesini sağlarlar.

Sual: 2 yaşında bebeğim ishal oldu. Neler yedirmeliyim?

CEVAP

Uzman Doktor Yrd. Doç.Dr. Seydi Battal Gölgeli'nin cevabı: (Yoğurt, pirinç lapası, elma veya elma suyu, şeftali veya şeftali suyu, haşlanmış yağsız makarna, ve muz ishal olan kişinin ishalinin geçmesine yardımcı besinlerdendir.)

Sual: Çocuğum ishal, ne yemesini tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fazlı Yılmazer'in cevabı: (İshalin gıdalarla tedavisinde en önemli besinler arasında yoğurt, muz, şeftali, yağsız pilav-makarna ve patates yer alır.)

Sual: Bebeğim 10 aylık artık 6. aydan itibaren katı gıdalara geçti. İshal oldu ne yedirebilirim?

CEVAP

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Karaböcüoğlu'nun cevabı: (Bebeğiniz anne sütü alıyorsa, ishalken de anne sütüne devam etmeli, böylece bol sıvı alması sağlanmalıdır. Patates, pirinç, elma, havuç, muz, şeftali, yoğurt gibi gıdalar verilerek dışkı koyulaştırılmalıdır.)

Şeftali Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Şeftali Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Şeftali Nasıl Kurutulur? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Şeftali Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Şeftali Zayıflatırmı Yoksa Kilo Aldırırmı, Şeftali Kaç Kalori? Tıklayınız

Şeftali Diyeti İle 4 Günde 3 Kilo Diyet Listesi Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...