05 Ağustos 2021, Perşembe 00:25

Şekeriz Kolanın Bilinmeyen Zararları Kalorisi ve Besin Değeri

Şekeriz Kolanın Bilinmeyen Zararları Kalorisi ve Besin Değeri

Coca Cola Zero yani şekersiz kola kilosunu korumak ve şekerden uzak durmak isteyenlerin tükettiği son zamanların en popüler içeceklerindendir. Şekersiz kolada şeker ve kalori olmamasına rağmen orijinal kola lezzeti bulunmaktadır. Bu kola türünün üretilmesindeki amaç ise daha az şeker tüketmek isteyen yada kilo kontrolü yapan insanları cezbetmek ve daha çok satılmasını sağlamaktır.

Coca Cola Zero (Şekersiz Kola) Kilo Yapar mı?

Kalori, kilo almanızı ve kilo vermenizi sağlayan şeydir.Şekersiz kola 0 kalori içerdiğinden kilo aldırmaz. Ancak bu içecekler sodyum içerdiğinden vücutta su tutulumuna yani ödeme sebep olduğundan, daha şiş ve kilolu görünmenize yol açabilir.

Coca Cola Zero (Şekersiz Kola) Besin Değeri Nasıldır?

Bir kutu (354 ml) Coca-Cola Zero’nun besin değerleri şöyledir;

  1. Kalori: 0
  2. Yağ: 0 gram
  3. Protein: 0 gram
  4. Şeker: 0 gram
  5. Sodyum: Günlük İhtiyacınız Olan Sodyum Değerinin (DV) %2'si
  6. Potasyum: Günlük İhtiyacınız Olan Potasyum Değerinin DV'nin %2'si

Coca Cola Zero, her ne kadar kalori ya da şeker içermese de sağlıklı bir içecek değildir. Üretiminde orijinal kolanın şeker tadını tutturmak için ve kalori oranını sıfır tutmak için yapay tatlandırıcı kullanılmaktadır. Bu yapay tatlandırıcıların sağlık açısından tartışmalı etkileri bulunmaktadır.

Coca-Cola Zero Sugar (Cola Zero)’daki aspartam ve asesülfam potasyum (Ace-K) gibi farklı birden çok yapay tatlandırıcı bulunmaktadır. Bu kolanın içindeki diğer bileşenler karbonatlı su, karamel rengi, diğer gıda katkı maddeleri ve doğal aromalardır.

Şekersiz Kola Kilo Aldırır mı?

Coke Zero ve içeriğinde yapay tatlandırıcı bulunan içeceklerin vücutta kilo verme konusunda yapılan bazı araştırmaların sonucunda elde edilen veriler şu şekildedir:

Şekersiz kola benzeri bir haftada 21’den fazla içeriğinde yapay tatlandırıcı bulunan içecek tüketen kişilerin 8 yıl gözlemlenmesi sonucun bu kişilerde bu tür içecekleri tüketmeyen kişilere oranla 2 kat kadar daha yüksek aşırı kilo ve obezite riski olduğu görülmüştür. 

Bu konuda yürütülen başka bir çalışmada ise 12 hafta süren diyet döneminde yapay olarak tatlandırılmış içecekler tüketen kişilerin 13 kilo (6 kg) verdiği ve bu içecekler yerine su içenlerin ise 9 kilo (4 kg) verdiği gözlemlenmiştir.

Bu araştırmaların sonuçlarından da anlaşıldığı gibi başta Coke Zero olmak üzere içeriğindeki şeker yerine yapay tatlandırıcı bulunan içeceklerin tüketimi ve kilo vermeye etkisi üzerine yapılan sonuçların birbiriyle çelişkili olduğu görülmektedir. Bu yüzden bu içeceklerin riskleri ve faydalarının daha net görülebilmesi için üzerinde daha fazla gözlem, araştırma ve çalışmalar yürütülmelidir.

Şekersiz Kolanın Zararları Nelerdir?

Coca Cola Zero gibi içeriğinde şeker bulunmayan kolalarda aspartam ve asüsülfam potasyum ya da  asüsülfam K isimli iki tür yapay tatlandırıcı yer almaktadır. Gıda ve İlaç İdaresi bu tatlandırıcılarının tüketimini onaylamış ve güvenli (GRAS) olarak kabul etmiştir. Fakat buna rağmen bu tür tatlandırıcıların sağlığa zararlı olabileceği bilinmektedir.

Nutrition Reviews'da 2017 senesinde bildirilen bir incelemede, aspartam yapay tatlandırıcısının aşırıya kaçılmadan güvenli miktarda tüketilmesi halinde dahi vücutta oksidatif stresin meydana geldiğ ve bu stresin ise vücuttaki mevcut sağlıklı antioksidan dengesini bozma, hücrelerdeki  zarlara zarar verme ve yaygın kronik inflamasyona sebep olma ihtimalini yükselttiği fade edilmiştir.

Yine 2017’de İran Böbrek Hastalıkları Dergisi'nde ise şekersiz koladaki aspartam tatlandırıcısınınn kişide kilo alımı ve hatta obezite, metabolik sendrom, bağırsaklardaki bakteri dengesinin bozulması ve böbrek dokularında hasar gibi birçok sağlık problemine yola açabilme riskinin olduğu bir çalışma yürütüldüğü bildirilmiştir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT