Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
14-03-2021 18:52 | Güncelleme : 12-09-2022 16:58

Semizotu Yemeği Kalori Değeri Ne Faydaları Neler

Google News

Semizotu zayıflamak isteyenlerin bolca tüketmesi gereken harika düşük kalorili bir sebzedir. Hem salata olarak hem de semizotu yemeği olarak tüketilebilir.

Semizotu Yemeği Kalori Değeri Ne Faydaları Neler

Semizotu zayıflamak isteyenlerin bolca tüketmesi gereken harika düşük kalorili bir sebzedir. Hem salata olarak hem de semizotu yemeği olarak tüketilebilir.

Semizotu Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Ecem Mullaoğlu 100 gram çiğ semiz otunun 32 kalori olduğunu bildirmektedir.

 1. 1 demet semizotu ise 40 kaloridir.
 2. 1 büyük porsiyon semiz otu 200 gramdır ve 64 kaloridir.
 3. 1 yemek kaşığı semizotu 20 gramdır ve 6 kaloridir.

Semizotu 2 gr lif, 41 mg sodyum, 414 mg potasyum, 155 mg kalsiyum, 1320 iu A vitamini, 25 mg C vitamini içerir.

 1. 1 yemek kaşığı semizotu yemeği 17 kaloridir.
 2. 1 orta porsiyon semizotu yemeği 165 kaloridir.
 3. 1 büyük porsiyon semizotu yemeği 273 kaloridir.

Diyetisyen Neslihan Hacıbeyli’den Diyet Semizotu Yemeği Tarifi

200 gram semizotu haşlanır. Bir küçük soğanın yarısı, yarım tatlı kaşığı salça ve 1 tatlı kaşığı yağ birlikte kavrulur. Üç yemek kaşığı bulgurdan pilav yapılır. Semizotu pilavın üzerine eklenip karıştırılır. Yağsız yoğurtla beraber yenebilir. 4 yemek kaşığı yoğurt yeterlidir.

Semizotu Zayıflatır mı?

Diyetisyen Fatma Baysal'ın bu husustaki açıklamaları şöyledir:

'Semizotu ile zayıflama çabanız bir adım ileriye taşınacaktır. Bu lezzetli ve faydalı sebze kilo verme sürecine ivme kazandırır. Onun için diyette semizotu yemeği sık aralıklarla tüketilmelidir. Folik asit, magnezyum ve potasyum bakımından zengin olan bu besin; B, C ve E vitaminleri yönünden de güçlü bir kaynaktır. Ödem sorununa iyi gelir. Koenzim Q10 ve omega-3 ihtiva eder. Sindirim problemlerine yararlıdır. Mide yanmasından kurtarır, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Mental yorgunluğu da ortadan kaldırır. Sinir sistemini rahatlatır.'

 1. Semizotu kalorisi son derece düşük bir gıdadır. Buna mukabil semizotunun besin değeri mükemmeldir.
 2. Semizotu ile kilo verme hedefinizde başarılı olmanız kolaylaşacaktır. Metabolizmanın daha aktif olmasında rol oynayan semizotu ödemlere şifalıdır.
 3. Semizotuyla zayıflamak istiyorsanız beslenme programınızda bu sebzeye belli aralıklarla yer vermeniz gerekir. Doyuncaya kadar tüketmenizin sakıncası yoktur. Semizotu yağ yakımını hızlandırarak ideal kiloya ulaşmanızda size yardım edecektir.

Semizotunun Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları

 1. Glisemik indeksi ve kalori değeri düşüktür. Kan şekerini dengede tutar. Kilo alımının engellenmesinde etkilidir.
 2. 100 gram semizotu takriben 22 kalori barındırır. Bunun için diyet listelerinde güvenle bulundurulabilir. Sağlığın dostu, vücutta depolanmış fazla yağ ve kalorilerin düşmanıdır.
 3. Semizotu bolca lif içerir. Bu özelliğiyle kabızlığın önüne geçer, kabızlık yaşıyorsanız semizotu yemek buna çözüm sağlayacaktır. Bağırsakları çalıştıran bu sebze, vücudu temizler ve kilo vermeyi destekler.
 4. Omega-3 deposu olan semizotu bu ihtiyacınızın bir bölümünü de karşılayacaktır.
 5. Sofralarımıza konuk olarak tadını damağımızda bırakan, faydalarıyla da sağlığımızı koruyan semizotu C vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir hazinesidir. Semizotunda yer alan omega-3 yağ asitleri, diğer yeşil yapraklı sebzelere kıyasla daha fazladır. Hatta en çok omega-3 semizotunda yer alıyor denebilir. Semizotu bu muhtevasıyla felç, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların, kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde tesirlidir.
 6. Semizotunda omega-3'ün yanı sıra farklı doymamış yağ asitleri de mevcuttur. EPA, a-linolenik asit, glutamik, DHA, aspartik ve glutatyon asit; semizotunun besin içeriğini oluşturan diğer öğelerdendir.
 7. Antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan semizotu vücut direncini artırır, kanser başta olmak üzere pek çok hastalıkla mücadele eder.
 8. Mantar ve bakterilerle de savaşır. Zararlı mikroorganizmaların sağlığımızı bozmalarına engel olur.
 9. Taşıdığı A vitaminiyle tümörlerin ve akciğer kanserinin önüne geçer. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu daha dayanıklı bir hâle getirir.
 10. Yoğun miktarda potasyum bulundurur. Tansiyonu (kan basıncını) düzenlemesi bundan kaynaklanır.
 11. Manganez, kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri sayesinde diş, kemik ve kas sağlığının destekçisidir.
 12. Kolesterol seviyesini düşürür.
 13. Vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. Hastalıklara karşı paratonerdir.
 14. Böbreklerde oluşan taş ve kumların atılmasına katkısı büyüktür.
 15. Yapısındaki liflerle kabızlıktan korur, daha uzun süre tok tutar.
 16. Halsizlik ve yorgunluk şikâyetlerini yok eder.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki semizotu kandaki toksinleri uzaklaştırmaktadır ve idrar söktürücüdür. Vücudu arındıran bu sebze zihinsel yorgunluğu geçirir, sinir krizini yatıştırır. Böbrek sağlığının devamında da semizotunun payı inkâr edilemez.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.