07 Ağustos 2022, Pazar 22:29

Şerbetli Ve Kuru Baklava Nasıl Saklanır?

Şerbetli Ve Kuru Baklava Nasıl Saklanır?

Baklava en sevilen şerbetli tatlılardandır. Peki baklava nasıl saklanır, baklava saklama koşulları nelerdir? makalemizde bu soruya cevap bulabilirsiniz

Baklava en sevilen şerbetli tatlılardandır. Peki baklava nasıl saklanır, baklava saklama koşulları nelerdir? makalemizde bu soruya cevap bulabilirsiniz. Baklava, un, nişasta, yumurta, şeker gibi maddelerin bir araya gelmesiyle yapılır ve hamur haline getirilip, oklava ile açılır, ardından bıçakla kesilip baklava şekli verilir, en son aşamada ise şerbet dökülüp baklava yapılma işlemi tamamlanır.

Baklava özellikle bayramlarda bolca yapılıp, gelen misafirlere ikram edilir. Peki geri kalan baklava nasıl muhafaza edilir? öncelikle dikkat edilmesi gereken şey baklavayı buzdolabında saklamamaktır, çünkü buzdolabı baklavanın soğumasına neden olup, zamanla şekerlenmesine yol açacak, o enfes tatlının, bol şekerli, aşırı tatlı, nahoş tatta olan bir baklavaya dönmesine sebep olacaktır. Baklavayı buzdolabında tutmak yerine serin ve kuru yerde muhafaza etmelidir. Baklavayı güneş gören yerde bekletmemelidir.

Şerbetsiz baklava nasıl saklanır?

Henüz şerbet dökmediğiniz baklavaları ise  serin ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Şerbetli baklavanın tadı sıcak havalarda çabuk bozulup, şekerlenip kıtır kıtır olacağından, yaz aylarında yiyeceğimizden fazla baklava yapmamalı, yaptıysak da odanın kuru ve serin yerinde bekletmelidir.

Baklavayı buzlukta muhafaza edebilirsiniz

Baklavayı saklama yöntemlerinden biri de buzlukta saklamaktır. Bazı ev hanımları baklavayı plastik buzdolabı kaplarına koyduklarını kapağını kapatıp, buzlukta uzun süre bozulmadan, aynı tazelikte sakladıklarını bildiriyor.

Pişmiş Ve Pişmemiş Börek Nasıl Saklanır? Börek Saklama Yöntemleri Tıklayınız

Baklava Kaç Kalori, Kilo Yaparmı, Baklava İle Diyet Listesi Tıklayınız

Şeftali Buzlukta Nasıl Saklanır? 2 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Kiraz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım

Sucuk Nasıl Saklanır? Taze Ve Yaş Sucuk Kurutma Önerileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Cihan

    Damlanın cam şişesini ph testini bi kendiniz yapın ve 7 lerde olduğunu görün yada izleyin

  2. Raci

    İyi bir suyun pH değeri 7 ile 8 arasında olmalı diğerleri ağız tadını bozar.

 
 
KAPAT