2022-05-05 09:16:15 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:32

Seroloji nedir? Seroloji (antikor) testi neden yapılır? Sonuçları ne anlama gelir?

Seroloji testi antikor testi demektir. Seroloji testleri, aktif veya daha önce geçirilmiş bir enfeksiyonu teşhis etmek yahut bir hastalığı belirlemek için kandaki antikorların tespiti için kullanılır. Antikorlar, kanımızda bulunan ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan proteinlerdir. Antikor testi (Seroloji testi)  daha önce COVİD-19 virüsü geçirip geçirmediğinizi yahut vurulduğunuz aşının hedeflenen antikor üretimini gerçekleştirip gerçekleştirmediğini tespit etmek için yapılabilir.

Seroloji nedir? Seroloji (antikor) testi neden yapılır? Sonuçları ne anlama gelir?

Serolojik testler, viral ve bakteriyel antijenleri ve antikorları (IgG ve IgM) tespit etmek, hastalıkları teşhis etmeye ve bağışıklık sisteminin durumunu kontrol etmeye yardımcı olmak için yapılabilir. Serolojik test (antikor testi) kolunuzdaki damardan kan alınması ile yapılır. Serolojik testler tıpta mikrobiyal ve viral enfeksiyonların teşhisi ve izlenmesi için yıllardır kullanılmaktadır.

SEROLOJİK TESTİ NEDEN YAPILIR?

Antikorlar, bağışıklık sisteminizin yabancı maddelerle savaşmak için ürettiği proteinlerdir. Bu maddeler genellikle virüsler ve bakteriler gibi patojenlerdir (hastalığa neden olan mikroplar). Vücudunuzda enfeksiyon olduğunda, vücudunuz bu virüs ve bakterileri hedef alan, onları yok eden antikorlar üretir. Bu antikorlar sizi başka bir enfeksiyondan veya ciddi semptomlardan koruyabilir. Seroloji testi (antikor) testi şu nedenlerden dolayı yapılır:

  1. Daha önce koronavirüs (COVID-19) geçirip geçirmediğinizi belirlemek
  2. COVID-19 aşısı olduktan sonra virüse karşı vücudunuzun ne kadar antikor ürettiğini belirlemek.
  3. Yakın zamanda veya geçmişte bir enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi öğrenmek için.
  4. Yaptırdığınız aşının etkili olup olmadığını öğrenmek için.
  5. Okulunuz veya işiniz için bir gereklilik olarak. Bazı okul, iş yeri ve kuruluşlar sizden bu testi isteyebilir.
  6. Lupus gibi bir otoimmün hastalığınız olup olmadığını tespit için.

SEROLOJİK TESTİN SONUÇLARI NE ANLAMA GELİYOR?

Seroloji testi pozitif olması: Belirli bir patojene karşı antikorlar bulundu. Bu durum, daha önce bir enfeksiyon geçirdiğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca belirli bir hastalığa karşı aşılı olduğunuz anlamına da gelebilir. Örneğin koronavirüs için bu testi yaptırdıysanız sonucun pozitif çıkması daha önce bu hastalığı geçirdiğiniz anlamına gelebilir.

Seroloji testinin negatif çıkması: Antikor seviyesinin düşük çıkması. Bu durum, vurdurduğunuz aşının size bir hastalığa karşı yeterli koruma sağlamadığı anlamına gelebilir. COVİD-19 için bu testi yaptırdıysanız sonucun negatif olması daha önce Korona geçirmediğiniz anlamı taşıyabilir.

Otoantikorlar bulundu. Otoantikorlar, sağlıklı hücrelere yanlışlıkla saldıran bir antikor türüdür. Bu durum, bir otoimmün hastalığınız olduğu anlamına gelebilir.

Mavi Kadın