09 Mart 2021, Salı 14:12

Servikal Erozyon Rahimde Rahim İçi Yara Bitkisel Tedavi

Servikal Erozyon Rahimde Rahim İçi Yara Bitkisel Tedavi

Rahim Yarası Nedir Kanama Yapar mı Tedavi Edilmezse Ne Olur Yaktırma, Dondurma Tedavileri

Halk arasında rahimde yara ya da rahim ağzında yara olarak bilinen, "servikal erozyon" jinekoloji alanında oldukça sık karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Rahimde kızarıklık, doku bozukluğu, tahriş gibi durumları gözlemlendiğinde genelde servikal erozyon yani rahimde yara teşhisi koyulmaktadır. Bu teşhis, spekulum adı verilen cihaz sayesinde jinekolok doktorun muayenesi esnasında belirlenir.

Rahim Ağzı Yarası Belirtileri

Rahim ağzı yarası çoğu zaman jinekolojik muayene sonucu tespit edilir.. Fakat Pap-Smear isimli test ile veya biyopsi sonrası da rahimdeki yara rahatlıkla görülebilir. Ancak bazı zamanlarda aşağıdaki durumlar rahim ağzı yarasının habercisi olabilir.

 1. Anormal bir şekilde vajinal akıntı, vajinadan gelen akıntının kötü kokulu ve yoğun dokulu gelmesi, akıntının renginin grimsi, yeşil veya sarımtırak olması,
 2. Küçük tuvalet ihtiyacı giderilirken ağrı hissi duyma
 3. Cinsel ilişki sonrası kanama,
 4. Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 5. Adet dönemi haricinde kanama, ara kanamalar yaşama
 6. Kasık, bel veya karın bölgesinde ağrı,
 7. Kasıkta basınç hissi yaşanması.

Rahim Ağzı Yarası Nedenleri Nelerdir?

Rahimde yara oluşumunun tam olarak sebebini belirtmek mümkün olmamakla birlikte bazı durumların rahim ağzı yarasına neden olduğu söylenebilir. Rahimde yaranın en çok karşılaşılan sebeplerden birisi de serviks bölgesinde görülen enfeksiyonlar, iltihaplanmalardır.. Cinsel yolla bulaşan Klamidya, trikomonaz, HPV virüsü ve gonore gibi hastalıkların tedavisi geciktirildiğinde rahim ağzı yarası meydana gelebilir. Hormonal değişiklikler, aşırı cinsel ilişki, çeşitli kimyasal faktörler (Prezervatif üzerindeki kimyasallar, spermisidler ve kremler örnek verilebilir.) ve sık vajinal duş bu hastalığa sebebiyet verebilecek diğer nedenler arasındadır. Bunlara ek olarak cinsel ilişki esnasında penisin veya vajinal tampon kullanımının sebep olduğu travmalarında risk teşkil ettiği düşünülmektedir.

Rahim Ağzı Yarası İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu tip bir durumda Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne gidilir.

Rahim Ağzı Yarası Tedavisi

Rahimdeki yaranın büyüklüğüne bağlı olarak hastalığın tedavisi de değişiklik gösterebilmektedir. Bu hastalığın tedavisi için bilinen 3 farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem sorunun bulunduğu bölgeye kriyoterapi uygulayarak tedavi edilmesini amaçlamaktadır. Diğer yöntem, lazer ile hastalığın tedavi edilmesini amaçlamaktadır. Üçüncü ve son yöntem ise yarayı yakmak sureti ile tedaviyi amaçlayan koter yöntemidir. Unutulmamalıdır ki, tüm bu yöntemlerin amacı yarayı tedavi etmektir. Farkı belirleyen tek şey ise tedavi için talep edilen ücret ve kesin tedavi oranıdır. Eğer testlerin sonucu normal çıkmış ve bu hastalığa bağlı olarak bir şikayet belirtilmemişse hiçbir şekilde tedavi uygulanmaz. Yalnızca hastalığın sebep olduğu akıntı veya enfeksiyon gibi durumlarda tedavi gerekmektedir. Enfeksiyon gibi bir durum son derece risklidir ve acilen müdahale edilmesi gerekmektedir. Rahim ağzı yarası tedavisinde kullanılan yöntemler şöyledir;

Koterizasyon

Koterizasyon, ısı yardımı ile rahimdeki yarayı tedavi etmeye denir. Halk arasında bu işleme "yara yakma" adı verilir.Kronik rahim ağzı tedavisinde en eski ve en klasik yöntem budur. Kalem şeklinde bir probun ucundan elektrik akımı geçirilerek ısı elde edilir.Bir kaç dakika süren işlem esnasında çok hafif ağrı olabilir. Nadiren koter sonrası oluşan nedbe dokusu rahim ağzı kanalında tıkanmalara yol açabilir.

Kriyoterapi

Sıvı azot veya karbondioksit kullanılarak sorunlu dokunun dondurulması işlemine "Kriyoterapi" ismi verilir. Konuşma dilinde "yara dondurma" olarak bahsi geçen bu yöntemin koter ile kıyaslandığında bazı olumlu yanları vardır. Bunların ilki ve en önemlisi daha az ağrıya sebebiyet vermesidir. Kriyoterapi, koter yöntemine kıyasla daha az yara izi kalmasına olanak tanır. Bu sayede servikal kanalda herhangi bir daralma meydana gelmez. Tabanca benzeri bir cihaz yardımı ile tedavi uygulanır. Cihazın uç kısmının dokunduğu yerler donar. Ayrıca bu yöntem uygulanırken lokal veya genel anestezi uygulanmaz. Oldukça basit ve kısa süren bir uygulamadır.

Lazer

Sorunlu dokunun lazer ışığı ile tedavisine verilen isimdir. Kriyoterapide olduğu gibi bu uygulamada da hiçbir anestezi işlemi gerekmez. İyileşme süreci son derece hızlıdır. Elektrik ile yakma işlemi yani "elektrokoter" işlemi ile kıyaslandığında daha az risklidir. Fakat lazer uygulaması her klinikte yapılamamaktadır.

Rahim Ağzı Yarası Kısırlık Yapar mı?

Servikal mukusun yani rahim ağzı salgısının değişmesine neden olan rahim ağzı yarası, spermlerim rahim içine ulaşmasını zorlaştırdığından dolayı kısırlık sorununa sebebiyet verebilir.

Rahim Ağzı Yarası Kaç Günde İyileşir?

Tedavi uygulandıktan sonra yaranın tam olarak iyileşmesi için 6-8 hafta gibi bir süre verilmektedir. Doğum sonrası meydana gelen rahim ağzı yaraları da doğumu takip eden 3-6 ay içerisinde kademeli olarak iyileşecek ve ortadan kaybolacaktır. 

Rahim Ağzı Yara Tedavisi Sonrası

Hangi tedavi yöntemine başvurulduğu fark etmeksizin işlemden sonra ilk 1 ya da 2 hafta kirli bir vajinal akıntı gözlemlenir. Bu süre içerisinde lekelenme şeklinde kanamalar olması mümkündür. Dolayısıyla tedaviyi takip eden 3-4 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Rahim Ağzı Yarası İçin Bitkisel Tedavi

Bir tatlı kaşığı kadar civanperçemi (ortalama 2-3 gram) kaynama halinde olan klorsuz su içerisine atılır. Klorsuz su yerine marketten satın alacağınız pet şişe su da olur.Kısık ateşte ağzı kapalı olarak 3 dakika demlenir ve ardından soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra süzülür. Adet döneminin başlamasına 3 gün kala sabah ve akşamları bir su bardağı kadar içilir. İçmeden önce hazırlanır, akşamdan veya sabahtan hazırlanmaz. Bu küre regl bitene kadar devam edilir. Her regl döneminde bu kür uygulanabilir.

Rahim Ağzı Yarası İçin Doktorlara Sorulan Sorular Ve Cevapları

Sual: Merhabalar rahim ağzı yaralarının ilaçla tedavisi mümkün mü ? Tedavi olmazsa ne gibi problemlerle karşılarız? Gebeliği etkiler mi?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Gülriz Demircioğlu’nun cevabı: (Merhaba,nedeni eğer enfeksiyon ise tedavi edilebilir, tedavi olmaz ise düşüklere ve erken su kesesi açılmasına neden olabilir.)

Sual:

Merhaba, rahim ağzı yarasıyla rahim ağzı kanseri aynı şeylermidir? Belirtileri ikisininde aynı mıdır?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Cellalettin Örnek’in cevabı:( Rahim ağzı yaralarının bazı tipleri zaman içerisinde rahim kanserine dönüşebilir.)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Misafir

  Benim.arkadaşımda yara vardı zeytin yağı tedavisiyle 1,5 ayda iyileşti

 2. Nermin

  Mrh ben smear aldrdm 25 yasindaym.. ascus kronik servisit ve hpv yazio doktor bana igne verdi hpv için kahverengi akintim hala oluo arasindaki fark nedir ..

 3. İsmail

  İyi günler doktor hanim rahim ağzı yarasına sert cinsel ilişki( penisin vajina duvarına sert darbe ile.teması )sebep olabilir mi ?

 4. Sultan

  Merhaba ben dün smear testi yaptırdım rahminde yara varmış bu kanser belirtisimi

 
 
KAPAT