17 Ekim 2021, Pazar 06:57

Sesimi Nasıl Güzelleştiririm? Ses Açma, Ses Tonunu Güzelleştirme

Sesimi Nasıl Güzelleştiririm? Ses Açma, Ses Tonunu Güzelleştirme

Ses güzelleştirme yöntemlerini bilmek, güzel sese sahip olmak, özellikle radyo programcıları, televizyon spikerleri gibi sesinden para kazanan kişiler için çok önemlidir. İşte (Ses nasıl güzelleşir, ses güzelleştirme yöntemleri nelerdir?) sorumuza uzmanlardan 10 tavsiye:

Ses güzelleştiren bitkisel kürü deneyin

Prof. Dr. Ahmet Maranki, katıldığı televizyon programında ses kısıklığını tedavi eden ve sesi güzelleştiren harika bir çay tarifi verdi. Bu çayı yapmak için gerekli malzemeler; zencefil, narçiçeği, hibuskus, adaçayı. Hazırlanışı; Bütün bu bitkileri birbirine karıştırın. Bir cam kavanoza koyun. İçinden bir miktarını alıp (mesela bir tatlı kaşığı) 1 su bardağı kaynar suya atıp 3-5 dk demleyin. Günde birkaç kez bu çayı içmeye devam edebilirsiniz.

Su için

Sesinizin güzelleşmesine yardımcı en önemli etken, gün boyu bol su içmektir. Yeterli miktarda su içmek, nefes yolunuzu temizleyip sesin pürüzsüz çıkmasında önemli rol oynar. Su içilmesi ayrıca ses tellerinizin nemli kalmasını sağlayarak aşınmasını, tahriş olmasını önler. Günde toplam 8-10 su bardağı su içme alışkanlığı edinin.

Çiğ yumurta için

Çiğ yumurta içmek, ses güzelleştirmekte etkili en bilindik ve en çok uygulanan yöntemlerdendir. Çiğ yumurtanın bu özelliği, içeriğinde bulunan N-asetil sistein amino asidinin ses tellerindeki toksini temizlemesinden kaynaklanmaktadır. Ancak uzmanlar çiğ yumurtadaki avidin adlı proteinin, biyotin emilimini sekteye uğratabildiği ve Salmonella cinsi besin zehirlenmesine yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Sigaradan uzak durun

Kanser de dahil olmak üzere pek çok hastalığa neden olan sigara, ses tellerinin de bir numaralı düşmanıdır. Bu durumu, sigara içme alışkanlığı olan kişilerin seslerine dikkat ederek kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Sigara ses tellerini tahrip edip ses kısıklığı, seste kalınlaşma ve ses kalitesinde bozulma gibi çeşitli sorunlara neden olur. Sigaranın bu etkisi yalnızca sigara içenleri değil, yanında sigara içilen kişileri de etkiler.

Elma kabuğu çayı için

Elma kabuğu çayı içmek, sesi açmak, ses kısıklığını gidermek ve sesi güzelleştirmek için en çok tercih edilen yöntemlerdendir. 1 elmanın kabuklarını soyup kaynar suya atın. 3-5 dk demlendikten sonra için. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Turp suyu ile gargara yapın

Bir cezve yahut tencere içerisinde turp kaynatıp ılımaya bırakın. Turp suyu ile gargara yapmak sesinizi açar ve daha güzel bir ses tonuna kavuşmanıza yardımcı olur.

Sesinizi idareli kullanın

Yüksek sesle konuşmak, bağırmak, sürekli şarkı söylemek, ses tellerini yorup, sesin kötüleşmesine neden olan etkenlerdir. Sesinizi yalnızca yaptığınız iş için kullanın, bunun dışında az konuşun, mümkün mertebe sesinizi dinlendirmeye bakın.

Buhar makinesi kullanın

Odada buhar makinesi çalıştırmak, odanın nem seviyesini yükseltir. Kuru hava, boğazı da kurutup, sesinizden yeteri verim alamamanıza, sesin tiz çıkmasına, boğazınızın kuruyup konuşamamanıza neden olur. Buhar makinesini internetten temin edebilirsiniz.

Tarçınlı su için

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği ses kısıklığı için tarçın çayı tarifi,sesinizi güzelleştirmeye de yardımcı olur. Sabah aç karnına 1 çay bardağı suda bir kabuk tarçını atıp 6-7 dakika kaynattıktan sonra ılınınca tüketiniz.

Dr. Ömer Coşkun da, tarçının ses tellerini koruyan güçlü bir baharat olduğunu belirterek, günlük hayatta sesini kullananların tarçın çayı içmesini önerdi. Dr. Ömer Coşkun, tarçının ses tellerini koruyan güçlü bir baharat olduğu bildirerek, "Günlük hayatta sesini kullananlara, spikerlere, öğretmenlere vb sesini kullanıp para kazananlara, tarçın çayını haftada birkaç kez içmelerini öneririm. Ancak kabuklu tarçının çayını abartılı olarak tüketmeyiniz. Haftada en fazla dört defayı geçmemelidir.

Ses güzelleştirme ameliyatı

Sesiniz çok kötüyse, kulak tırmalıyorsa, sesinizi duymak insanları çok rahatsız ediyorsa, son çare olarak ses güzelleştirme ameliyatı olabilirsiniz.Ses estetiği, kişinin sesini güzelleştirmenin yanında başka bir ses elde etme tekniğidir. Botoks ve lazer de, ses güzelleştirme ameliyatına alternatif yöntemlerdendir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

61 Yorum

 1. Zeynep

  Sesim berbat

 2. Mansur. A

  Peki size nasil güveniyim!

 3. Misafir

  Fikirler harika

 4. saYa

  Benim sesim güzel ama BOğazım çabuk yoruluyor ne yapsam

 5. Rosé

  Benim sesim güzel ama bu aralar çok balgamlı ve kötü

 6. Fersah

  Benim sesim çok güzel değil ama ben ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Siz bana yardımcı olabilirmisiniz

 7. Hüseyin

  Sesim gür değil çiğ yumurta bi dafa içtim tobe ettim ada çayı iyi gelir mi

 8. Seyro

  Sesim çok güzel ama zaman zaman çok kötü oluyor.etkili güzelleştirmek için basit egzersizler yiyecek önerilerim özelden Ulaş instgram =(benimsesim1254) hesabı na yazabilirsiniz birde ses kaydı alıp gönderin sizlere yardımcı olmaktan gurur duyarım.

 9. İsimsiz

  Faydalı değil

 10. hatçasinem

  nenenenee ameliyatmı whatt

 
 
KAPAT