26 Ekim 2020, Pazartesi 03:56

Sezaryen Dikişi Üzerinde Şişlik Kızarıklık Sertlik Ağrı Nedenleri

Sezaryen Dikişi Üzerinde Şişlik Kızarıklık Sertlik Ağrı Nedenleri

Anne karnındaki bebeğin cerrahi operasyon ile alınması yöntemine sezaryen denir. Sezaryen ameliyat sonrası pek çok anne dikiş yerinde yanma hissi, ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi sorunlarla karşılaşır. Bu gibi durumlar genellikle bölgenin enfeksiyon kapmasından, kabızlıktan, fazla kilodan kaynaklanır.

Sezaryen Sonrası Dikiş Yerinde Yanma Var Ne Yapayım? Dr. Serkan Oral Cevaplıyor

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün biraz ağrı ve yanma hissedebilirsiniz. Bu normal bir durumdur, endişelenmeyi gerektirmez. Ağrı çoğunlukla dikişin uç kısımlarında daha belirgindir. Özellikle sağ tarafta daha fazladır. Cilt kesisinin yan taraflarında uyuşukluk ve hissizlik oluşur ve birkaç hafta sürebilir. Bazen hafif kaşıntı da hissedilebilir. Ağrınız şiddetliyse bir doktora başvurmalısınız.

Dikiş atılan yerde kızarıklık ve ısı artışıyla beraber kötü kokulu yeşil veya sarı akıntı da görülebilir. Bu iltihap (enfeksiyon) belirtisi olabileceğinden vakit kaybetmeksizin doktorunuza müracaat etmelisiniz. Eğer sıcaklık yoksa ve yalnızca kokusuz, berrak bir akıntı varsa bunun enfeksiyona işaret ettiği söylenemez, genellikle tehlikeli değildir. İltihap mevcutsa antibiyotik kullanımı, sorunlu bölgeye bakım yapılması, debridman ve pansuman gibi tedaviler önerilir. Bu süreçte anne düzenli olarak muayene edilir ve tedavinin etkileri değerlendirilir.

Sezaryen Sonrası Dikiş Yerinde Yanma, Kızarıklık Ağrı Neden Olur?

Sezaryen doğumun ardından dikiş atılan kısımların temizliğine özen gösterilmelidir. Bölge gerektiği gibi dezenfekte edilemezse anne enfeksiyon kapabilir. Bu da yanma, ağrı ve kızarıklık gibi şikayetlere yol açar. Doğumdan sonra doktor size antibiyotik reçete ettiyse bu ilaçları düzenli olarak belirtildiği gibi kullanmalısınız.

Sezaryen doğumda karın bölgesine kesi uygulanır. Bu kesiler derindir ve dikişlerin etkisiyle gerginlik hissi meydana gelir. Dikiş yerlerinin iyileşmeye başlamasıyla beraber ağrılar da hafifleyecektir. Bu bölgelerde morarma, şişlik, yanma, kızarıklık gibi belirtiler varsa hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Sezaryenle doğum yaptıktan sonra kabızlık nedeniyle de yanma problemi ortaya çıkabilir. Bu yüzden kabızlığa sebep olacak şeylerden uzak durmanız, sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz gerekir.

Kilolu bayanların karın bölgesindeki yağlar aşağı doğru sarktığından dikişlere baskı yapar. Bu ise dikişe yakın kısımların dikiş ile birlikte kaynamasına sebebiyet verebilir. Bunu önlemek için dikiş bölgesi her zaman kuru tutulmalı, kesinlikle ıslak ya da nemli bırakılmamalıdır. Aksi takdirde o bölge iltihaplanır, akıntı, yanma ve benzeri şikayetler baş gösterir. Böyle bir şey olursa derhal doktora gitmelisiniz.

Sezaryen Sonrası Dikiş Yerinde Şişlik, Sertlik Ödem Olur mu? Dr. Serkan Oral Cevaplıyor

Çoğu zaman ameliyatın ardından bir hafta sonra ödem oluşur ve dikiş atılan bölgede morarma, sertlik ve şişlik gibi durumlarla karşılaşılır. Bunlar sezaryenle doğum yapan her kadında olabilecek şeylerdir. İlk haftalarda böyle şeylerin olması genelde enfeksiyon ya da iltihabın habercisi değildir. Fakat eğer bu yakınmalar aşırı düzeydeyse ihmal edilmemeli, mutlaka doktora gösterilmelidir. Kırmızı-mor renkteki büyük şişlikler hematom olabilir.

Sezaryen Doğumun Bilinmeyen Riskleri Zararları Ve Yararları Nelerdir Tıklayınız

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Olur Yapılır? Sezaryen Gerektiren Durumlar Tıklayınız

Sezaryen Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı Nasıl Yatmalıdır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT