2022-12-06 17:13:40 | Son Güncelleme : 2022-12-15 12:02:38

Sherlock Holmes kadar zeki olanlar çözebildiği IQ test: Kaç numaralı arabayı kaldırırsanız trafik sıkışıklığı yok olur?

Uluslararası anlamda IQ testleri yapan kurumun tek soruluk zekâ sorusu görseli ile karşınızdayız. Bu sefer belli bir süre belirtmiyoruz. Doğru cevabı kimseye danışmadan çözebilen analitik düşünebilen keskin zekaya sahip olduğunu kanıtlıyor.

Optik illüzyonlar uzmanlar tarafından zihinsel yeterliliği ölçmek için kullanılıyor.
Optik illüzyonlar uzmanlar tarafından zihinsel yeterliliği ölçmek için kullanılıyor.

Görselde dört yol ağzında 7 araç bulunuyor ve trafiğin açılması için ortadan kalması gereken aracı tespit etmeniz gerekiyor. Bu tahmini mümkün olduğunca kimseye danışmadan tek başına çözmeniz önem taşıyor. Zor zekâ oyunları problem karşısında verdiğiniz karara dayalı olarak IQ seviyenizin ne kadar ileri seviyede olduğuna dair ipucu veriyor. Bu tür testlerde cevap hemen gözünüzün önünde olmayacağından çözüme ulaşmak için mantıksal ve analitik becerilerini kullanarak detaylı düşünmeniz gerekebilir. Hazırsanız gözlem becerilerinizi ölçmek için arabalı IQ görsel testini incelemeye başlayabilirsiniz.

ZEKA SORUSU CEVABI

Zekâ testleri genellikle matematiksel denklemle değil, dikkat ve pratik düşünmeyle çözülen bulmacalardır. Görseldeki 7 arabanın da yönüne dikkatlice bakarsanız, yoldaki trafiğin akışını sağlamak için kaldırılması gereken arabayı tespit edebilirsiniz. Doğru cevabı bulamayanlar için 7 araba arasından hangi arabanın kaldırılması gerektiğini çözelim. Kavşaktaki 1 nolu ve 2 nolu araç, Güneye doğru aynı yöne gidiyor. Kavşaktaki 4 nolu ve 5 nolu araç, Batı'ya doğru aynı yöne gidiyor. Kavşaktaki 6 nolu ve 7 nolu araç, Kuzey’e doğru aynı yöne gidiyor. Sadece 3 nolu araç yoldaki kavşakta Doğu istikametinde gidiyor. Eğer 3 numaralı arabayı kaldırırsak trafik sıkışıklığını çözüme kavuşturacaktır.

Pratik düşünmeyi gerektiren görsel zekâ testlerinin de kavrama yetisi üzerinde olumlu katkılar sağlıyor. Zihinsel ve kavramsal yetilerinize katkı sağlayan optik illüzyonları düzenleri çözerek hızlı kavrama yetisi kazanabilirsiniz. Daha fazla optik illüzyon test görmek isterseniz aşağıdakiler ilgilinizi çekebilir…

Mavi Kadın