10 Temmuz 2020, Cuma 05:47

Sidefer Damla Fiyatı Sidefer Demir Damlası Yan Etkileri

Sidefer Damla Fiyatı Sidefer Demir Damlası Yan Etkileri

Sidefer Damla Nedir Nasıl Kullanılır?

Bir çeşit gıdâ takviyesi olan Sidefer damla; bebek ve çocuklarda görülen demir yetersizliğinin tedavisinde kullanılır. Sidefer damlanın fiyatı: 69,90 TL'dir. Demir minerali, bebekler için büyük öneme sahiptir ve kan yapımında rol oynar. İhtiyacı olan demir minerallerini anne sütünden gerektiği kadar alamayan bebeklerde demir yetersizliği sebebiyle anemi(kansızlık) gelişme olasılığı daha fazladır. Bu ise, bebeğin hem bağışıklık sistemine hem de gelişimine zarar verir. Bundan dolayı, yenidoğanların neredeyse hepsine genellikle demir takviyesi verilmekte ve bu bebeklerin mineral ihtiyacı böylelikle karşılanmaktadır.

İçerisinde 7 mg demir minerali barındıran Sidefer 1 ml damla, bebek ve çocukların günlük gereksinimini -yarım ölçüde- gidermektedir.

Sidefer Damla Nasıl Kullanılır?

Ambalajda yer alan toz, cam şişeye boşaltılır. Damlalık kapatılıp çalkalanır. Ardından buzdolabının yumurtalık bölümüne (kapağına) ya da alt tarafına koyulur. Kesinlikle dondurucuda saklanmamalıdır. Şişe, her kullanım öncesi çalkalanmalıdır.

Sidefer damlanın kullanım tâlimâtında bu ürüne yönelik yaş kısıtlaması belirtilmiş olup, 4-10 yaş aralığındaki çocukların kullanımına elverişli olduğu yazılıdır. Fakat hekimler bu damlayı, 4 yaşından küçük bebeklere de tavsiye etmektedir. Hekiminiz belirli bir doz sınırlaması yapmadıysa, 4 yaşından büyük çocukların tedavisinde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere, 10 damla olarak kullanılabilir. Yemek saatlerinin dışında verilmelidir, yarım bardak suya veya doğrudan ağız içerisine damlatılarak içilebilir.

Sidefer Damla Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Çocukların erişemeyeceği güvenli bir yerde saklanmalıdır.
  2. Sulandırılmadan kullanılmamalıdır.
  3. Günlük kullanım dozu, önerilen miktarda alınmalı ve doz aşımı yapılmamalıdır.
  4. 4-10 yaş aralığındaki çocukların kullanımına yönelik üretilmiştir. Farklı yaş gruplarında kullanılmadan önce muhakkak hekim onayı alınmalıdır.
  5. Sulandırılan damla buzdolabında muhafaza edilmelidir.
  6. Şişenin, her kullanım öncesinde muhakkak çalkalanması gerekir.
  7. Sidefer Damla, ilaç olmadığı için, hiçbir hastalığın tedavisinde yararlanılmaz.

Bebeklerde Çocuklarda Demir Eksikliği Nelere Yol Açar?

Demir eksikliği anemisi, ciddi bir sağlık sorunu olup, bebeklerin ve çocukların bilişsel ve psikomotor gelişiminin yavaşlamasına yol açmakta ve zekâ seviyesine negatif yönde tesir etmektedir. İki yaşın altındaki bebeklerde demir eksikliği olması durumunda bu sorun, denge ve uyum problemlerini tetiklemekte ve bu bireylerin ilerleyen yaşlarında toplum içine karışmayan ve kabuğuna çekilmiş, özgüvensiz bir kişi olmalarına zemin hazırlamaktadır. Bu gibi faktörler, çocuğun öğrenme becerisinin gelişmesini ve etrafıyla iletişim hâlinde olmasını sekteye uğratabilmekte ve bilişsel becerilerine de zarar verebilmektedir. Demir eksikliğinin tedavi edilmemesi hâlinde, çocukların zihinsel becerilerinin duraklaması ve vücut sağlığının bozulmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, erişkinlerin verimliliğini azalttığından dolayı bu olumsuz etkileri, istihdam alanına bile sıçrayabilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT