12 Ağustos 2022, Cuma 08:24

Sigara içmek sivilce yapar mı? Bilimsel çalışma sonuçları ne diyor?

Sigara içmek sivilce yapar mı? Bilimsel çalışma sonuçları ne diyor?

Sigara içmek, cildimiz dahil vücudumuzdaki hemen hemen her organı, her sistemi olumsuz etkileyen çok zararlı bir alışkanlıktır. Sigaranın hiç bilinmeyen zararlarından biri de sivilce oluşumunu tetiklemesidir. İtalya'daki San Gallicano Dermatoloji Enstitüsü'nde yapılan bir araştırma, sigara içmenin atipik ergenlik sonrası akne (APAA) olarak bilinen belirli bir akne tipine neden olduğunu ortaya koymuştur.

Sigara içmek, cilt sağlığı dahil genel sağlığınızı riske atar. Cildi erken yaşlandırır, cilt kanserine yakalanma oranını artırır. Sigaranın bilinen bir diğer etkisi de ciltte sivilce çıkmasına neden olmasıdır. Sigaranın yol açtığı toksinler ciltte birikir, gözenekler tıkanır ve sivilce problemi ortaya çıkar. Ergenlik döneminde veya ergenlik dönemi dışında sigara içme alışkanlığı sivilce çıkmasını tetikler.

SİGARA SİVİLCEYE NEDEN OLUYOR MU?

Sigaranın sivilceye neden olduğu bilimsel araştırmalara da konu olmuştur.

Bununla ilgili bir araştırma 2001 yılında British Journal of Dermatology'de yayınlandı. Bu çalışma 896 katılımcıyı inceledi ve genel olarak, sigara içenlerin içmeyenlere nazaran daha fazla sivilce sorunu yaşadığını belirledi. Hatta daha çok sigara içen kişilerin daha fazla sivilce ile karşılaştığı görüldü.

SİGARA SİVİLCEYE NASIL NEDEN OLUYOR?

Sigara içmek, ciltte sebum artışını ve E Vitamini üretiminde azalmayı tetikler, bu da tipik olmayan ergenlik sonrası sivilcelere yol açar. Sebum gözenekleri tıkar, komedonlara, siyah noktalara ve sivilceye neden olur.

E vitamini, serbest radikallere karşı mücadelede rol oynayan önemli bir antioksidandır. Sigara içtiğimizde, her nefeste vücudumuzda bol miktarda serbest radikal oluşturduğundan, cildimizin E vitamini deposunu tükenir. Serbest radikaller, ciltteki kolajeni parçalayar, cilt hücrelerinin DNA'sına zarar veren enzimleri aktive ederek ciltte sivilce oluşumuna yol açar.

SİGARANIN CİLDE DİĞER ZARARLARI NELERDİR?

Erken yaşlanma, ciltte kırışıklık, cilt pigmentasyonu, sedef hastalığı, yara iyileşmesinin gecikmesi, egzama ve cilt kanseri sigaranın ciltte neden olduğu problemlerdendir.

Sigara içmek ayrıca ciltte renk değişikliği, sararma, matlık ve yaşlanma belirtilerine sebep olabilir. Tütündeki ve elektronik sigaralardaki nikotin cildinizi kurutur, ciltte erken kırışıklar ve ince çizgiler ortaya çıkar.

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN SİGARA BIRAKMA KÜRÜ TARİFİ

Malzemeler

  1. 2 çay bardağı su
  2. 1 tatlı kaşığı karabaş otu

2 çay bardağı miktarda suyu cezveye koyup kaynatıp Kaynayan suyun içine 1 tatlı kaşığı karabaş otunu ilave ediniz. 7 dakika demleyiniz. Su daha sıcak iken süzüp ılımaya bırakınız. Canınız her sigara istediğinde gün içerisinde  bir yudum içip bırakınız. Bu işlemi canınız her sigara istediğinde tekrar ediniz. Sigarayı bırakma kürünü her gün taze bir şekilde hazırlanmalıdır. Yaptığınız sigarayı bırakma kürünü bir gün boyunca tüketebilirsiniz. Canınız sigara çekince bir yudum alın ve ağzınızda bir miktar beklettikten sonra yutun. Bu yöntemle sigara içme isteğiniz geçecektir. Bu kürü 3 ay boyunca ara vermeden uygulayın.

Sigaraya zam geldi, artık bırakmalıyım diyenlere 5 öneri Tıklayınız

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Nasıl Bırakabilirim? Kurtulma Yolları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT