10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:37

Sığla yağı binbir derde deva: Cildi güzelleştiriyor, baş ağrısına iyi geliyor... işte 10 faydası

Sığla yağı binbir derde deva: Cildi güzelleştiriyor, baş ağrısına iyi geliyor... işte 10 faydası

Kleopatra’nın güzellik sırrı olarak bilinen sığla yağı, sağlık ve kozmetik alanında sıkça kullanılıyor. Sığla yağı; cilt kusurlarını gideriyor, yaraları çabuk iyileştiriyor, mide rahatsızlıklarına iyi geliyor… Günlük yağı olarak da bilinen sığla yağı ne işe yarıyor, nasıl kullanılıyor, sağlık ve cilt için faydaları neler?

Tarihi çok eski zamanlara dayanan sığla yağı, buhur ve günlük yağı olarak da biliniyor. Sığla yağı, ülkemizde Ege bölgesinde yetişen günlük adı verilen ağaçlardan elde ediliyor. Yaraları çabuk iyileştirmesi ile ünlü sığla yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırıyor, cildi nemlendirip pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor. İşte bu yüzden kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılıyor. Hatta bir rivayete göre; sıla yağı Kleopatra’nın güzellik iksiri… Ayrıca kanserden tutun mide rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa da şifa…. İşte bu muhteşem yağın sağlık ve güzellik amaçlı kullanımı ve faydaları:

SIĞLA YAĞI NASIL KULLANILIR?

Sıla yağı hem hastalıkları tedavi amaçlı hem de güzelleşmek için kullanılabilir. İşte sığla yağının kullanım alanları:

Gaz, kabızlık ve mide ağrıları gibi sindirim ve hazımsızlık sorunlarını gidermek için kullanılır ve sindirimi hızlandırır. Sıla yağını sindirim sistemi hastalıklarına şifa olması için şöyle kullanabilirsiniz: Bir bardak suya birkaç damla sığla yağı ekleyin. Yahut 1 yemek kaşığı balın içerisine birkaç damla sığla yağı ekleyip, her gün bunu tüketin.

Eklem ağrıları ve sindirim sorunları yüzünden oluşan kas ağrılarını azaltmak için ağrılı bölgeye sığla yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Sıla yağı ağızdaki kokuyu gidermek için de kullanılabilir. Ağız kokusuna çözüm için; bir bardak suya 1 yemek kaşığı sıla yağı koyup karıştırın. Bunla her gün düzenli gargara yapın.

Basur tedavisinde de sıla yağı tercih edilebilir. İçeriğinde bulunan faydalı bileşenler sayesinde bölgedeki tahriş ve yanmayı azaltır. Basurun olduğu bölgeye sığla yağından birkaç damla sürmek yeterli olacaktır.

Sığla yağı cilde masaj yapmak için de kullanılabilir. Bu yağı, tatlı badem yağı, avokado yağı ve jojoba yağı gibi doğal yağlarla karıştırarak aromatik masaj yağı elde edebilirsiniz. Sıla yağı ile yapılan masaj kasları rahatlatır, ağrıyı giderir.

Mide rahatsızlıklarının tedavisinde 1 bardak suyun içerisine 2 damla sığla yağı eklenmesi öneriliyor.

Pamuğun üzerine birkaç damla sığla yağı dökerek cildinizi temizleyebilirsiniz. Böylece cilt mikroplardan arınır ve canlı bir görünüm kazanır.

Kas ve kemik ağrıları için diz kapağına ve dirseğe birkaç damla sığla yağı ile masaj yapılabilir.

SIĞLA YAĞININ FAYDALARI NELER?

Birçok sağlık sorununa deva sığla yağı, cilt hastalıklarına da iyi geliyor. Bilim adamları yaptığı araştırmalarda sığla yağının kansere bile iyi geldiğini tespit etmişlerdir. İşte doğa harikası sığla yağının faydaları…

Sığla yağı cildin nem ihtiyacını karşılıyor, cildi yumuşatıyor, cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlıyor. Düzenli kullanımda ciltte meydana gelen kırışıklıkları ve sarkmaları da gideriyor.

Sığla yağı, kan dolaşımı hızlandıran özelliği ile baş ağrısı ve kas ağrısına iyi geliyor.

Bağışıklık sistemini uyarıcı etkisiyle hastalıklara karşı vücudun direncini arttırıyor.

Sığla yağının bir diğer faydası da, ciğerleri yumuşatarak balgamın sökülmesine yardımcı olmasıdır.

Sığla yağı vücudu mikroplardan temizliyor. Düzenli tüketildiğinde vücuttaki zararlı bakteri ve mikropların vücutta atılmasını sağlıyor.

 • Sığla yağının keskin kokusu, sinir hücrelerini uyarıyor ve zihni açıyor. Ayrıca ferahlatıcı kokusu solunumu güçlendiriyor.
 • Antiseptik özelliği sayesinde ciltte oluşan yaraların iyileşmesini kolaylaştırıyor. Ciltte enfeksiyon oluşumunu önlüyor ve tahriş olmuş cildi onarıyor.
 • Sığla yağı bağırsak florasını düzenleyerek vücudu toksinlerden arındırıyor. Gastrit, ülser, reflü gibi çeşitli mide rahatsızlıklarının tedavisine de yardımcı oluyor.
 • Ciltte kesik olan bölgeye sürüldüğünde kanamayı durduruyor ve kan kaybını önlüyor.

 • Antioksidan içeriği ile meme ve pankreas kanseri gibi hastalıkların riskini en aza indiriyor.
 • Adet söktürücü özelliği sayesinde rahim kasılmalarını önlüyor ve adet sancılarını azaltıyor. Adet döneminde günlük bir tatlı kaşığı sığla yağı tüketerek adet dönemi ağrılarınıza veda edebilirsiniz.
 • Sığla yağının faydaları gördüğünüz gibi say say bitmiyor…. Bu yağın bir diğer önemli yararı da ağızdaki bakterileri azaltması. Ağızdaki bakterileri azaltarak ağız içinde yara oluşumunu önlüyor. Üstelik ağız kokusunu da gideriyor.
 • Sığla yağında bulunan mineraller, hormonları düzenliyor. Bu sayede sinir ve stresi ortadan kaldırıyor. Ayrıca aromaterapide kullanılan sıla yağı, banyo suyuna eklendiğinde bedeni ve ruhu rahatlıyor.
 • Hamilelik döneminde oluşan çatlakların giderilmesi de sıla yağının bir diğer kullanım alanı…. Gebelikte sığla yağı ile vücudunuza masaj yapabilir böylece çatlakların oluşumunu önleyebilirsiniz. 
 • Bu harika yağın en son bildireceğimiz faydası romatizma ve kireçlenmeyle ilgili; kireçlenme (osteoartrit) ve iltihaplı romatizma (romatoid artrit) gibi rahatsızlıkların neden olduğu ağrıdan kurtulmak için bu yağ ile sorunlu bölgeye masaj yapabilirsiniz.

SIĞLA YAĞININ ZARARLARI

 • Sığla yağının faydaları ve zararları hakkında yapılan çalışmalara göre makul ölçülerde sığla yağı kullanımının güvenli olduğu biliniyor. Ancak sığla yağının az da olsa bazı yan etkileri, zararları mevcut:
 • Sığla yağı, iltihap önleyiciler, kan sulandırıcılar ve kolesterol düşürücüler gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Düzenli olarak herhangi bir ilacı kullanıyorsanız, bu tür uçucu yağları kullanmadan doktora danışın.
 • Sığla yağı hamileler için zararlı olabilir! Sığla yağının hamilelikte düşük riskini arttırabileceğini gösteren birkaç çalışma var. Bu nedenle hamilelik döneminde doktora danışmadan sığla yağı tüketilmemeli.
 • Sığla yağını makul ölçülerde kullanmalısınız. Sıla yağının fazla miktarda tüketimi mide yanması, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.
 • Sıla yağı bazı hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sığla yağını cilde uygulamadan önce ciltte ufak bir bölgede test etmeli, kızarıklık, şişlik ve kaşıntı yapmadıysa güvenle kullanmalı.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT