23 Eylül 2021, Perşembe 09:27

Sinemaki Otu, Soğan Suyu ve Havuç Kürü İle Saç Uzatma Tarifleri

Sinemaki Otu, Soğan Suyu ve Havuç Kürü İle Saç Uzatma Tarifleri

Sağlıklı bir şekilde saç uzatmak her kadın ve erkeğin isteğidir. Çoğu erkek ve kadının ortak sorunu birçok saç uzatma yöntemi denemeye rağmen saçının uzamama sorunsalıdır. Saç bakımlı ve sağlıklı bir şekilde uzamak için doğal bakıma ihtiyacı duyar. Evde düzenli olarak doğal saç maskesi uygulayarak saçınızı hem daha hızlı hem de sağlıklı bir şekilde uzatmak mümkündür. Makalemizin devamında verdiğimiz saç maskesi tarifleri birçok kişinin deneyip olumlu sonuçlar aldığı ve saç uzatma konusunda en çok etkili olan tariflerdir. Sizde birçok yöntem denemeye rağmen saçınızın uzamamasından şikayetçiyseniz yahut saçınızı kısa kestirdiğiniz için pişman olanlardansanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Kanıtlanmış Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Birçok kadın ve erkek, sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Hem yumuşak hem de ışıl ışıl parlayan saçlara kavuşmak herkesin isteği olduğu gibi bakımlı ve uzun saçlar da birçok kişinin arzusudur. Ancak bazen dış etkenlerin bazen de kişinin saç yapısından kaynaklı saçları yıpranır, saç uzama süresi oldukça yavaşlar. Saçlarının uzamamasından şikayet eden birçok kadın ve erkek saçlarının sağlıklı ve hızlı uzaması için çeşitli yöntemlere başvurur. Bir kısmı saçlarının uzaması için kuaföre giderek saç kırıklarını aldırır yahut saç uzatan şampuan, saç kremi, serum vb. çeşitli yöntemler dener. Sağlıklı olarak saç uzatmak için, saçı kestirmek yahut saç uzatan şampuan, krem vs. kullanmak yeterli olmaz. Ancak evde doğal saç uzatma formülleri sayesinde, hem bakımlı hem de sağlıklı saç uzaması mümkündür.

Saç uzatma yöntemlerinin arasında ilk olarak doğal saç maskeleri gelir. Doğal saç maskeleri saçı kökten besleyerek saçın sağlıklı uzamasını sağlar. Eskilerden günümüze kadar en çok uygulanan ve saç uzatma konusunda kanıtlanmış olan bazı saç maskeleri vardır. Bunların en başında soğan suyu, sinemaki otu ve havuç maskesi gelir. Soğan suyu, sinemaki otu ve havucun içerisinde saçın uzaması içi gerekli olan besinler bulunur. Bununla birlikte saçın kolajen üretimini destekleyerek saçın çok kısa bir sürede hızlı uzamasını sağlar. Birçok kişi tarafından hızlı saç uzattığı kanısına varılan soğan suyu, sinameki otu ve havuç kürünün bir buçuk ayda saçı yaklaşık 5 cm uzattığı görülmüştür.

Saç Uzatan Soğan Suyu Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet soğan
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı

Küçük boy tencerenin içerisine 2 su bardağı su koyulur. 1 adet soğanın kabuğu temizlenir, soğan dört parçaya bölünerek tencerenin içerisine alınır. Tencere ocağa alınır ve su kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra ocaktan alınır. 5 dakika boyunca kaynayan soğan suyu ılımaya bırakılır. Soğan suyu saçların dibine sürülür ve saç dibine parmaklarla masaj yapılır. Ardından soğan suyu, saçın uçlarına doğru sürülerek saçın tamamına yedirilir. Soğan suyu tüm saça sürüldükten sonra saç toka yardımıyla toplanabilir. Soğan suyu saçta yaklaşık 2-2,5 saat kaldıktan sonra saç durulanır. Soğan suyu maskesi haftada 2 defa uygulanarak toplamda 8 kür yapılır. 8 kür uygulama işlemi de 1 aya tekamül ettiğinden dolayı, 1 ay da toplam 8 kür uygulanmış olur. Sonrasında 2 hafta boyunca saça hiçbir maske uygulanmaz ve saçın dinlenmesi sağlanır. Bu iki haftalık süreçte saçınızın uzadığına şahit olabilirsiniz.

Saç Uzatan Havuç Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 adet yumurta
 • 3 su bardağı su

Hazırlanışı

Havuçlar güzelce yıkanır ve kabukları soyulur. Küçük bir kabın içerisine 3 bardak su koyulur ve kaynatılır. Kabukları soyulmuş havuçlar rendelenir ve kaynayan suyun içerisine eklenir. Rendelenmiş havuçlar kaynayan suya atılarak kısık ateşte 20-25 dakika kaynatılır. Ardından havucun suyu süzülür. Süzülen havuç suyunun içerisine 1 adet yumurta kırılır ve çatal yardımıyla iyice karıştırılır. Elde edilen karışım önce saçın dibine ardından uçlarına uygulanarak tüm saça yedirilir. Parmak uçlarıyla saç dibine dairesel hareketlerle masaj yapılır. Ardından streç filmle saçın tamamı sarılır ve yaklaşık 1,5 saat boyunca bekletilir. 1,5 saatin sonunda saçınızı durulayabilirsiniz. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Saç Uzatan Sinemaki Otu Tarifi

Malzemeler

 • 1 çay bardağı su
 • 1 tutam sinameki otu (aktardan satın alabilirsiniz)
 • 1 çay kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 çay kaşığı hint yağı (kuru saçlar için)
 • 1 adet bemiks ampul (eczaneden satıl alabilirsiniz)

Hazırlanışı

Cezvenin içerisine 1 çay bardağı su koyularak kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine bir tutam sinameki otu atılır ve 1-2 dakika boyunca kaynatılır. Ardından cezve ocaktan alınır ve 5-6 dakika demlenmesi için kenara alınır. Demlenen sinameki otu ılıdıktan sonra, cezve ayrı bir kasenin içerisine süzülür. Suyu süzülen sinameki otunun içerisine bir çay kaşığı tatlı badem yağı ve bir adet bemiks ampul eklenir. Kuru saça sahipseniz 1 çay kaşığı hint yağı da ilave edebilirsiniz. Elde edilen karışım önce saç dibine ardından saçların ucuna sürülerek maskenin tamamı saça yedirilir. Dilerseniz saçınıza poşet geçirebilir yahut streç filmle saçınızı sarabilirsiniz. Saç iyice sarıldıktan sonra yaklaşık olarak 4-4,5 saat bekletilir ve saç durulanır. Sinameki otu kürü, 2 ay boyunca haftada 1 kez uygulanarak 8 kür tamamlanır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Ayka 06

  Çok begendım kesın yapicam

 
 
KAPAT