Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sinsice ilerliyor erken tanısı pek mümkün olmuyor! Tedavi şansı için her yıl tarama yaptırılması öneriliyor

Mavikadin>Sağlık>Sinsice ilerliyor erken tanısı pek mümkün olmuyor! Tedavi şansı için her yıl tarama yaptırılması öneriliyor

Akciğer kanserinin çoğunlukla erken tanısının tesadüfen öğrenildiğini aktaran Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veysel Haksöyler, bu kanser türüne yakalanma riski olanların her yıl düzenli tarama yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Akciğer kanseri tanısı genellikle başka hastalıklar için gelindiğinde tesadüfen koyuluyor.
Akciğer kanseri tanısı genellikle başka hastalıklar için gelindiğinde tesadüfen koyuluyor.

15 yıldan daha uzun zamandır 1 paket sigara içenlerin veya sigarayı bırakmasının üzerinden 15 yıl geçen kişilerin yılda bir defa düşük doz bilgisayarlı tomografi ve her yıl akciğer kanseri taraması yaptırmalarını söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veysel Haksöyler, bu hastalık hakkında bilgiler verdi. 

Kanser en basit şekliyle hücrelerin anormal ve kontrolsüz olarak büyüyerek vücut dokusunu bozması olarak açıklanıyor. Bilinen 200'den fazla kanser türü içinden akciğer kanseri tüm dünya genelinde ölüm oranlarında en yaygın olarak biliniyor. 

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veysel Haksöyler, sigara içenlerin hastalık oluşumundaki en önemli faktörlerden birinin akciğer kanserinin erken evrede yakalanması durumunda tedavisinin mümkün olabildiğine dikkat çekiyor. 


SİGARA EN BÜYÜK RİSK

Veysel Haksöyler akciğer kanseriyle alakalı olarak şunları söyledi: “Sigara ve tütün ürünleri tüketiminin akciğer kanserinde en büyük risk faktörü olduğunu kaydeden Haksöyler, “Bu hastalık hiç sigara kullanmamış bireylerde de görülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar, bizlere günde 1 paketten fazla sigara kullanan bireylerin hiç içmeyenlere göre 25 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanma riski altında olduğu gösteriyor”
  
Haksöyler ayrıca sigara içmemiş ama pasif içici konumunda olan kişilerin de riskli gruba dahil olduğunun altını çiziyor. 

 
GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞÜNÜZ VARSA DİKKAT!

Akciğer kanserinin genellikle sessizce ilerlediğini anlatan Doç. Dr. Haksöyler, “Akciğer kanserinin en önemli belirtileri arasında yer alan öksürük, çoğunlukla başka nedenlere bağlı olduğu düşünüldüğü için genellikle pek önemsenmez. Ancak 2 haftadan uzun süren, giderek artan ve nedeni belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanserinin en belirgin göstergesi olarak bilinmektedir. Bununla birlikte balgamda kan görülmesi, balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserini işaret eden ciddi belirtiler arasındadır” dedi.

Sinsice ilerliyor erken tanısı pek mümkün olmuyor! Tedavi şansı için her yıl tarama yaptırılması öneriliyor


NEFES DARLIĞI VE KANLI BALGAM BELİRTİLER ARASINDA...

Akciğer kanseri inatçı öksürük dışında birçok belirti göstermektedir. Nefes darlığı, kanlı balgam, ses kısıklığı, ateş, omuz ve kol ağrısı, yüz ve boyunda şişme, sırt ağrısı ve yutma güçlüğü gibi belirtileri olan bu hastalığın pek çok nedenden dolayı olabileceğini aktaran Haksöyler, göğüs ağrısının da akciğer kanseri belirtisi olabileceğinden dolayı ihmal edilmemesi gereken bir işaret olduğunu vurguluyor. 


TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Akciğer kanserinin gizli ilerlemesi yüzünden tanısının başka hastalıklar için gelindiğinde tesadüfen koyulduğunu aktaran Doç. Dr. Haksöyler, tedavi planlanırken en önemli kriterin kanserin tipi ve evresi olduğunu ifade ediyor. Ayrıca uygunluğun bulunduğu hastalarda cerrahi yöntemlerle akciğer ya da kanserin yer aldığı bölgenin çıkarılabildiğini aktarıyor. 

Cerrahi müdahaleye elverişin olmadığı hastalarda da kemoterapi ya da radyasyon gibi tedavilerin uygulandığını söyleyen Haksöyler bunlarn yanı sıra uygun kişilerde immünoterapi ve akıllı ilaçlar da kullanılabildiğini söylüyor. 

 
AKCİĞER KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN 6 ÖNERİ:

1- Sigara, tütün ürünleri ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durun.
2- Katran, benzin, boya kimyasalları, asbest vb. maddeleri solumayın.
3- Hava kirliliği olan yerlerden uzak durun
4- Sağlıklı, temiz ve dengeli beslenin
5- Açık havada düzenli egzersiz yapın.
6- Radyasyona maruz kalmayın.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...