2019-01-10 01:02:03 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:14

Sirke İle Mutfak Dolabı Temizliği Yağlı Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir

Mutfak dolapları; mutfakta en çok kirlenen yerlerdir. Mutfakta yapılan yemekler, özellikle de kızartmalar, nedeniyle yağlar mutfak dolaplarına sıçrayıp dolapları kirletir. Bu makalemizde mutfak dolaplarındaki yağlardan nasıl kurtulabileceğiniz üzerinde

Sirke İle Mutfak Dolabı Temizliği Yağlı Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir

Mutfak dolapları; mutfakta en çok kirlenen yerlerdir. Mutfakta yapılan yemekler, özellikle de kızartmalar, nedeniyle yağlar mutfak dolaplarına sıçrayıp dolapları kirletir. Bu makalemizde mutfak dolaplarındaki yağlardan nasıl kurtulabileceğiniz üzerinde duracağız.

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Yemek yaptıktan sonra mutfakta özellikle toz, yağ ve yemek suları buharlaşıp dolaplara sirayet eder, dolapları çok kirletir. Zamanla bu lekeler daha da kötü görünüm alarak çirkin lekeler oluşturur. Mutfak dolaplarını temizlemek için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

 1. Mutfak dolaplarınızı rahatça temizlemek için önce içini boşaltın.
 2. Yüksekte kalan dolaplara ulaşmak için sağlam bir sandalye veya merdiven edinin. Mutfak tezgahına çıkmayın, aksi taktirde düşüp sakatlanabilirsiniz.
 3. Sonrasında temizlik için kullandığınız bir kabın içine yaklaşık 5 litre suyu dökün ve içine yarım çay bardağı elma sirkesi koyun. Sirke; yağların temizlenmesi için çok etkilidir ve bakterileri öldürme özelliği de vardır. İsterseniz hazırladığınız bu temizlik suyuna birkaç damla da limon yağı damlatabilirsiniz. Eğer varsa içine mutfak dolaplarınız için uygun olan deterjan da koyabilirsiniz.
 4. Hazırladığınız bu temizlik suyu içine bir pamuklu bez batırın ve sonrasın da iyice sıkın.
 5. Dolaplarınızın önce içini temizleyin ve en son kapakları temizleyin. Bunun sebebi ise yağların mutfak dolaplarının kapağında birikmesidir. Önce kapaklarını silerseniz; dolabın içine de yağ taşımış olursunuz.
 6. Dolaplarınızı sildikten sonra yanınızda mutlaka bir kurulama bezi bulundurun. Nemli olan kapakları silerek dolabın kabarmasının önüne geçersiniz.
 7. Dolabın içlerini silip kuruladıktan sonra kapaklarını da silip kurulayın.
 8. Dolap kulplarını aynı ıslak bezi kullanıp ek olarak karbonatla silebilirsiniz. Kulplarını da temizledikten sonra mutlaka kurulayın.
 9. Mutfak dolapları temizliği sonrasında mutlaka kapaklarını açık bırakın. Bu sırada mutfağın camlarını açıp hava almasını sağlayın. Bu sayede dolaplar hızlı kurur.
 10. En son dolaplar kuruduktan sonra raflarına örtülerinizi serip eşyaları yerleştirin.

Mutfak dolaplarındaki kir, yağ ve su lekeleri yalnızca su ile geçmez. Bunun için dolabınıza, özellikle de yağlı olan bölgelere, temizliğe başlamadan en az yarım saat önce yağ çözücü spreylerden sıkın. Ardından temiz ıslak bezle silinip, mikrofiber bezle kurulama yapılmalıdır.

Sirke ile Mutfak Dolabı Temizleme

Sirkenin doğal mayalı yapısı; temizlik için idealdir. Sirke yalnızca mikrop ve bakterileri öldürmez aynı zamanda temizlenen yüzeyin parlatır. Bu yüzden mutfak dolapları temizliği için en etkili yöntemlerden birisidir.

Elma sirkesi değil de beyaz sirke kullanırsanız, dolaplarınız daha temiz ve parlak olacaktır. Yine aynı şekilde beyaz sirkeyi de temizlik suyunuza ekleyebilirsiniz. Eğer su katmadan kullanırsanız, çok yoğun kokacağından rahatsız edici olabilir. Su ile beyaz sirke karışımı sprey şişelere ekleyip püskürterek daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Karbonat İle Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

 1. Kâğıt havlu
 2. Temiz havlu
 3. Sıcak su
 4. 1 fincan karbonat
 5. Temiz bulaşık bezleri
 6. Sünger
 7. Bulaşık deterjanı
 8. Kova
 9. Kâse

Hazırlanışı

Kaynattığınız sıcak suyu bir kova içerisine dökün. Sonrasında bulaşık deterjanı ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu sulu karışıma sünger batırıp fazla suyu sıkarak dolaplarınızı dairesel hareketlerle silin. Eğer dolabınızda yağ lekeleri varsa ve geçmiyorsa; sıcak su içine karbonat katarak yumuşak bir bez ile yağ olan bölgeleri ovalayın. Temizlik sonrasında temiz bir havlu ile sildiğiniz yerleri durulayıp kurulamayı unutmayın.

Sıvıyağ İle Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir?

1 yemek kaşığı sıvıyağ ve 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırıp bir sünger veya diş fırçası ile güçlü kirleri ovalayın. Sonrasında nemli bir bez ile ovaladığınız yerleri temizleyin.

Diş Macunu İle Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Malzemeler

 1. 1 adet diş macunu
 2. 1 adet temizlik süngeri
 3. Sıcak su

Uygulanış

Kaynattığınız sıcak su içine diş macununu sıkın ve sonrasında iyice karıştırıp diş macununun suyun içinde erimesini sağlayın. Sonrasında bir sünger yardımı ile dolaplarınızı bununla ovalayın. Temizlik bittiğinde en son dolaplarınızı durulayın ve başka bir kuru bez ile dolaplarınızı kurulayın.

Erkan Şamcı’dan Mutfak Dolabı ve Tezgâh Temizliği

Malzemeler

 1. 2 ml bitkisel sıvı sabun
 2. 1 fincan sirke
 3. 2 ml zeytinyağı
 4. 125 ml ılık su
 5. Mayi sabunu

Hazırlanışı

Eğer dolaplarınız formika ise üstte saydığımız tüm malzemeleri ılık su ile karıştırıp dolap ve tezgâh üstüne püskürtün. Sonrasında sünger ile dolaplarınızı ovalayın. Temizlik bitince dolaplarınızı önce durulayıp sonra kuru bez ile kurulayın.

Lake Mutfak Dolaplarının Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğer mutfak dolaplarınız lake ise şanslısınız demektir. Çünkü lake dolaplar ahşap dolaplara göre daha kolay temizlenir, toz tutmaz. Bu tür dolaplarınız için yalnıza ılık su kullanın. Suyun içine isterseniz cam temizleyici ekleyebilirsiniz. Sonrasında temiz bir bez ile bu su kullanılarak dolaplarınızı dairesel ve yumuşak hareketlerle yukarıdan aşağıya doğru ovalayın. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise; lake dolaplarınız için asla amonyaklı ve yağ çözücü temizlik malzemeleri kullanmamak. Aksi taktirde dolabınızın rengi açılır ve dokusu bozulacaktır.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
17 Ocak 2023 - 15:41
Yoldan geçenler parfümünüzü soracak: En beğenilen Bargello parfüm kodları
Dünyaca ünlü parfümlerin muadili Bargello parfüm, etkileyici kokusu ve kalıcılığıyla adından söz ettiriyor. Farklı koku denemek isteyenler, parfümlerin içeriğini ve en çok satan bargello kadın parfüm kodlarını araştırıyor. Peki, en çok satan bargello kadın parfüm kodları neler? Bargello kadın parfüm kodları neler?
Yaşam
|
07 Şubat 2023 - 15:45
2 dakikada fay hattı sorgulama: Evimin altından fay hattı geçiyor mu?
Fay hattı sorgulama ekranı, meydana gelen depremin ardından gündemde en önemli konular arasında yer aldı. Vatandaşlar yaşadığınız bölgede fay hattının bulunup bulunmadığını ve bölgenin deprem riskini araştırıyor. Malatya, Gaziantep, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Adıyaman başta olmak üzere tüm illerde fay hatlarının sorgulanması artmış durumda. Peki, e devlet fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Hangi bölgelerden fay hattı geçiyor? İşte, 2023 fay hattı sorgulama e devlet ekranı…
Yaşam
|
11 Şubat 2023 - 13:27
Enkaz altında sağ kalma rekoru! Film değil gerçek
Asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin sancıları devam ediyor. Arama kurtarma ekipleri aralıksız bir ‘can’ daha kurtarabilmek için zamanla yarışırken, enkaz altında mahsur kalanların zamanı daralıyor. Endişe içinde beklenirken daha önce yaşanan depremlerde enkaz altında kalan insanların kaç saat, kaç gün yaşayabildikleri merak kazandı.