04 Aralık 2021, Cumartesi 04:51

Sirkeli su ile duş nazara iyi geliyor vücut kokusunu yok ediyor

Sirkeli su ile duş nazara iyi geliyor vücut kokusunu yok ediyor

Sirke, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildimizde, saçımızda ve pek çok alanda inanılmaz fayda sağlar. Düzenli bir şekilde her banyo sonrası sirkeli su ile durulanmak, halk arasında bin bir derde deva olduğu söylenmektedir.

Sirkeli Su İle Yıkanmanın Muhteşem Faydaları

Nazara iyi gelir;

Sirke, nazara yani üzerimizdeki kötü elektriğe iyi geldiği düşünüldüğü için geçmişten günümüze insanlar sirkeli suyla yıkanmıştır. Sirkeli su bedeni rahatlatır, stresi alır ve antibakteriyel özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “Sirke ne güzel katıktır. Allahü teâlâ sirkeye bereket versin, o, benden önceki Peygamberlerin de katığı idi. Sirke varsa, başka katığa ihtiyaç olmaz.” buyurmuştur.

Ter kokusunu giderebilir;

Sirke, antibakteriyel özellikleri sayesinde vücut kokusunu gideren en etkili yöntemlerden biridir. Ter, vücuttaki sağlıklı bakterilerle karışınca koku oluşturur bu durumda oldukça rahatsız edicidir. Banyonun sonunda sirkeli su ile yıkanmak koltuk altındaki kökü kokuyu giderecektir.

Ayak sorunlarına iyi gelir;

 Sirke antimikrobiyal özellikleri sayesinde ayak kokusu, siğiller ve ayak mantarı gibi ayakla ilgili sorunları doğal olarak tedavi eder. Aynı zamanda ayak yorgunluğunu gideren en etkili yöntemlerden biridir. Bunun için bir leğenin içerisine biraz su ve sirke ekleyin. Ardından ayaklarını bu suyun içerisinde bekletin. Hem ayak sorunlarına iyi gelen bu yöntem hem de yorgunluğunuzu giderecektir. Bir başka alternatif de banyo suyunuza biraz sirke ilave ederek, bu su ile yıkanabilirsiniz.

Cilt sağlığını iyileştirir;

Sirke banyosu yapmak cildi beslemenin en iyi yöntemlerindendir. Sirkeli su ile yıkanmanın bir diğer faydası da siğil ve sivilce gibi problemleri tedavi etmesidir. Antibakteriyel özellikleri ve faydalı asitleri sayesinde ciltte meydana gelen akne ve güneş lekelerinin rengini açar, kırışıklıkları önler.

Gözenekleri derinlemesine temizler, mantar sorununu giderir, egzama ve siğillerin iyileşme süresini hızlandırır. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler, cildi ölü hücrelerden arındırır, cildin Ph seviyesini dengeler ve yağ dengesini korur. Aynı zamanda ciltte fazla sebum üretiminin önüne geçer.

Eklem Ağrılarını Geçirir

Sirke, eklem ağrılarını gidermek için etkili yöntemlerden biridir. Sirke ve ılık su ile banyo yapmak, eklemlerdeki ağrıları ve iltihabı azaltır.  Bunun için düzenli olarak sirke ile banyo yapmak önemlidir.

Saç sorunlarını tedavi eder;

Sirke, birçoğumuzun şikayetçi olduğu kepek sorununu ortadan kaldırır. Aynı zamanda saç tellerini güçlendirir ve saçların daha canlı görünmesine yardımcı olur. Bunun için her banyoya girdiğinizde, sirkeli su ile saçlarınızı yıkamalı ve saç derinize masaj yapmalısınız.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Eder

Sirkeli su ile banyo yapmanın bir diğer önemli faydası da idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmesidir. Sirke içerdiği C vitamini sayesinde idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT