08 Temmuz 2020, Çarşamba 07:54

Sırt Ve Boyun Tutulması Nefes Alamama Egzersiz Ve Bitkisel Çözüm

Sırt Ve Boyun Tutulması Nefes Alamama Egzersiz Ve Bitkisel Çözüm

Omurganın etrafında bulunan sırt kaslarının, kasılması sonucunda meydana gelen duruma sırt tutulması denir. Sırt tutulması sırt bölgesinin soğuğa maruz kalmasından, uzun süre hareketsiz şekilde durmaya kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Sırt tutulmasına nefes alamama, boyun tutulması, nefes almakta güçlük ve sırt ağrısı da eşlik edebilir.

Sırt Tutulması Neden Olur?

 1. Bel ve sırt bölgesinin soğukta kalması,
 2. MS(multiple Skleroz) hastalığı
 3. Uzun süre yanlış pozisyonda kalmak
 4. Kullanılan bazı ilaçların metobolizmayı etkilemesi
 5. Ters ve ani hareket edilmesi
 6. Kişinin yoğun stres, depresyon ve üzüntüye maruz kalması.
 7. Duruş bozuklukları: Uzun süre bilgisayar başında oturmak ve hareket etmemek sırt tutulmasının bir sebebi olabilir.
 8. Spor yaralanmaları
 9. Trafik kazaları
 10. Omur kireçlenmesi
 11. Vücutta kıkırdak doku azalması da eklemlerin kilitlenmesine yol açtığından sırtta tutulmaya neden olabilir.
 12. Boyun ağrısı
 13. Eklem iltihaplanmaları
 14. Duş sonrası vücudun rüzgar veya soğuk havadan etkilenmesi
 15. Kemik erimesi
 16. Kalça ve bel bölgesindeki hareket problemleri
 17. Uyunan yatağın çok yumuşak veya çok sert olması
 18. Uzun süre hareketsiz kalmak (oturmak,ayakta dikilmek, yatmak vb)
 19. 50 yaşın üzeri bireylerde görülen Polimiyaljia Romatika hastalığı
 20. Gençlerde görülen Ankilozan Spondilit hastalığı

Sırt Tutulması İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sırt tutulması durumunda Ortopedi veya Fizik Tedavi bölümlerine gidilir.

Sırt Tutulması İçin Bitkisel, Doğal Tedavi Yöntemleri

Kırmızı Toz Acı Biber

Kırmızı biber sırt tutulmasından kurtulmak için en etkili besinlerden biridir. İçerisinde barındırdığı kapsaisin maddesinin analjezik ve iltihap sökücü özelliklere sahip olması sayesinde ağrı ve iltihabı geçirmede yardımcıdır. Sırt tutulmasına da şifa olabilir.

 1. 1 tatlı kaşığı kımızı toz biberi 2 yemek kaşığı ılık zeytinyağı ile karıştırın. Ardından bunu tutulma yaşadığınız sırttaki böleye sürüp üzerini bir bandaj ile sarıp birkaç saat bekletin. Bu yöntemi birkaç gün boyunca uygulayın.
 2. Diğer bir seçenek ise; kırmızı biber içeren reçetesiz satılan kremler ile tutulan sırt veya boyun bölgesine masaj yapmaktır.

Nane Yağı

Nane yağında bulunan mentollerin sırtta tutulan kasların rahatlamasında yardımcıdır. Dahası içinde bulunan analjezik özellikleri sayesinde ağrı ve rahatsızlığı geçirme üzerinde etkilidir.

 1. Bir cezvede 2 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın ve sonrasında içine bir kaç damla nane yağı koyun. Bununla tutulan sırtınıza masaj yapın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde 2 kez tekrarlayın. 

Sıcak Kompress

Sırtınızda tutulma yaşadığında en az 10 dakika sıcak kompress uygulayın. Tutulma geçene kadar 3-4 gün bu yöntemi uygulayın. Sıcak kompress uygulaması için sıcak su torbaları kullanabilirsiniz. Kaslara uygulanacak sıcak,kaslardaki spazm ve kasılmaları geçirecektir. Sıcak kompress yanında; bazı jeller,sıcak banyo yapmak,hamam,sauna, jakuzi veya kaplıcalar da tutulma için oldukça yararlı olacaktır.

İngiliz Tuzu

Magnezyum sülfat kimyasal bileşiğinden oluşan ingiliz tuzu sırttaki tutulmaları geçirmede yardımcı olabilir. İngiliz tuzu; vücuttaki enzimlerin hareketliliğini düzenler ve kan dolaşımını iyileştirir. Böylece kaslardaki gerginlik ve kasılmaları azaltır.

 1. Banyo suyunuz içine 2 kase ingiliz tuzu atın.
 2. Ardından bu suda  boyuna kadar 15-20 dakika bekleyin.
 3. Bunu haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

UYARI: Böbrek problemleri veya diyabeti olan kişilerde ingiliz tuzu kullanımı önerilmemektedir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan antioksidan ve iltihap sökücü özellikler sırt ve boyun tutulmasını geçirmede yardımcıdır. Dahası elma sirkesi besin eksikliği sebepli kas kasılmaları ve ağrılarını da önlemede etkilidir.

 1. Bir kağıt peçeteyi elma sirkesinde bekletin.Bunu tutulma yaşadığınız bölgeye yerleştirin ve birkaç bekletin. Bu yöntemi tutulma geçene kadar günde 2 kez tekrarlayın.

Masaj

Sırttaki tutulmalar için en iyi yöntem masajdır. Yapılacak nazik bir masaj kan dolaşımını hızlandırırken kasları rahatlatır. Bu şekilde tutulmayı da azaltmaya yardımcı olur. Dahası; masaj daha iyi bir uyku çekilmesine de yardımcı olur.

 1. Öncelikle sıcak bir duş alarak kasların rahatlamasını sağlayın
 2. Sonrasında biraz zeytinyağı,hindistancevizi yağı veya hardal yağı ile tutulan bölgeye nazik hareketlerle masaj yapın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Feray

  Bu hapı kullanmaya yeni basladim ve cevremdeki herkes yan etkilerinden bahsedip duruyo ve bu beni fazlasiyla korkuttu ama doktorum korkulcak bisey olmadini herkesin farkli bunyesi oldugunu soyledii :)

 
 
KAPAT