05 Ağustos 2021, Perşembe 02:35

Sivilce İzlerini Hemen Geçiren Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sivilce İzlerini Hemen Geçiren Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sivilce problemi genelde çocukluktan ergenliğe geçiş zamanında başlar ve uzun süre ciltten ayrılmaz. Sivilce problemi ergenlikten sonra her yaşta görülebilir. Sivilceler, ölü deri hücreleri yahut yağ sebebiyle gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna yol açar. Pek çok kişi sivilcelerden kurtulmak için bir sürü yönteme başvurur. Sivilcelerin geçmesi için uygulanan bazı yanlış yöntemler ciltte sivilce izine neden olur. Sürekli olarak el ille sivilcelerle oynamak yahut sivilceyi sıkıp patlatmak, ciltte sivilce izi bırakır. Sivilce izlerinin geçmesi için uygulanan yöntemler ise bir hayli zaman alır. Ancak evde doğal malzemeler kullanarak hazırlanan cilt maskeleri sivilce izlerini geçirecek en etkili yöntemdir. Yazımızın devamında tecrübeyle sabit edilmiş, çok kısa bir zamanda sivilce izlerini tedavi edecek doğal cilt maskesi tariflerine yer verdik.

Sivilce İzlerini Kesin Olarak Geçiren 4 Ayrı Doğal Çözüm

Sivilce İzleri İçin Kil ve Lavanta Maskesi Tarifi

Malzemeler

  • 100 gram kil (aktardan satın alabilirsiniz)
  • 5-6 adet taze kırmızı gül yaprağı
  • Yarım çay kaşığı bal
  • Klorsuz su (musluk suyu olmamalı, marketten 1 litre hazır su satın alabilrsiniz)

Yapılışı

Yarım su bardağı klorsuz su cevzeye alınır ve kaynatılır. Su kaynamaya başladıktan sonra içerisine 5-6 adet taze gül yaprağı atılır. Kısık ateşte yaklaşık olarak 7-8 dakika kaynatılır. Ardından ocağı kapatılır, gül suyu soğuması için kenara alınır.  Aktardan satın alınan toz kilin yarısı yani 50 gramı ayrı bir kasenin içerisine konulur. Toz kilin üzerine, macun kıvamına gelinceye kadar soğuyan gül suyundan katılarak kaşık yardımıyla karıştırılır. Toz kil ve gül suyu macun kıvamına geldikten sonra içerisine yarım çay kaşığı bal ilave edilir.

Cilt su ile iyice yıkanır ve elde edilen maske sivilce izlerinin olduğu kısım uygulanır. Dilerseniz tüm cildinize uygulayabilirsiniz. Ardından yarım saat kadar bekletilir ve cilt ılık su ile yıkanır. Bu maskeyi haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz. 1 haftanın sonunda sivilce izlerinde gözle görülür şekilde azalma olduğunu fark edeceksiniz.

Sivilce İzleri İçin Elma Sirkesi Tonik Tarifi

Malzemeler

  • 1 küçük fincan maden suyu/soda
  • 1 küçük fincan doğal elma sirkesi

Yapılışı

Elma sirkesi doğal ev yapımı tercih edilmelidir. Doğal elma sirkesi asedik asit içermez. Küçük bir kase içerisinde maden suyu ile doğal elma sirkesi kaşık yardımıyla karıştırılır. Bir parça pamuk, karışımın içerisine batırılarak sivilce ve sivilce izlerinin üzerine uygulanır. Elma sirkesi ve maden suyu karışımının yaklaşık 20-25 dakika cilde nüfuz etmesi sağlanır. 25 dakikanın sonunda cilt soğuk suyla yıkanır. Bu tarifi her sabah ve akşam birer defa tekrarlayın. 1 haftanın sonunda hem sivilcelerin söndüğünü hem de sivilce izlerinin geçmeye başladığına şahit olabilirsiniz.

Sivilce İzleri İçin Limon Zerdeçal Maskesi Tarifi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı toz zerdeçal
  • 1 adet limon suyu

Yapılışı

Küçük bir kase içerisinde zerdeçal ve limon suyu kaşık yardımıyla karıştırılır. Karışım fırça yahut parmak yardımıyla sivilce izlerinin olduğu kısımlara sürülür. Yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra cilt ılık su ile durulanır. Yüzünüzü her ne kadar yıkasanız da zerdeçal ciltte sarı renk bırakır. Bunun için cildinizi güzelce yıkadıktan sonra bir parça pamuğu süte batırarak, pamuğu cildinize uygulayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez bu maskeyi sivilce izlerine hatta tüm cildinize uygulayabilirsiniz. Bu maskede kullanılan zerdeçalı anti-enflamatuar özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde sivilce, sivilce lekesi ve sivilce izlerini çok kısa zamanda tedavi eder. Düzenli uygulama sonucunda 1 haftada cildinizdeki muhteşem farkı görmeniz mümkündür.

Sivilce İzleri İçin Aloe Vera ve Limon Maskesi Tarifi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Yapılışı

Evde aloe vera bitkiniz varsa dalından küçük bir parça koparıp içerisindeki jeli kullanabilirsiniz. Aloe vera bitkiniz yoksa aktarlardan aloe vera jeli satın alabilirsiniz.

Aloe vera jeli ile limon suyunu küçük bir kase içerisinde iyice karıştırın. Elde edilen karışımı sivilce izlerinin olduğu kısıma uygulayın. Sivilce izi olan her bölgenize uygulayabilirsiniz. Karışımı sivilce ilzerinin üzerine uyguladıktan sonra 15 dakika kadar cildinizde kurumasını bekleyin. 15 dakika sonunda cildiniz soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Sivilce izleri geçinceye kadar her gün bir kez uygulayabilirsiniz. 1 hafta sonunda sivilce izlerinde büyük ölçüde azalma olduğunu göreceksiniz. Aloe veranın sivilce, sivilce lekesi ve sivilce izleri üzerine kanıtlanmış faydası vardır. Düzenli kullanım sonucunda sivilce izleri de dahil sivilce problemini kökten kurutacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT