28 Mayıs 2020, Perşembe 00:35

Sivilceye Buz  Sürülür mü, Buz Yüze İyi Gelirmi, Yüze Faydası Neler?

Sivilceye Buz  Sürülür mü, Buz Yüze İyi Gelirmi, Yüze Faydası Neler?

Buz, suyun dondurulması ile elde edilir. Aşağıdaki tariflerde geçen buz küpü ise suyun buz kalıplarına dökülüp buzlukta dondurulmasıyla yapılır. Buzun cilde sayısız faydası vardır, ciltteki kan dolaşımını artırıp cildi canlandırır, göz altındaki şişlikleri giderir, sivilceleri geçirir, ciltteki gözenekleri sıkılaştırır… Bu makalemizde Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafından tarifi verilen evde yapabileceğiniz buz ile yapılan maske tariflerine yer verdik.

Buzun, Buz Maskesinin Cilde Faydaları

Buz Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırır

Buz, cildi sıkılaştırıcı etkisi sayesinde genişlemiş gözenekleri küçültmeye yardımcı olan basit ve etkili bir maddedir. Bu ayrıca ciltteki dolaşımı uyarır ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Gözenekleri sıkılaştırmak için birkaç tane buz küpünü temiz bir beze sarın ve 15-30 saniye boyunca cildinizde tutun. Bunu günde birkaç kez yapın.

Buz Sivilceleri Yok Eder

Buz sivilcelerin geçmesinde de önemli rol oynar. Buz, sivilceli ciltteki kan dolaşımını iyileştirerek sivilceleri tedavi etmeye yardımcı olur. Buz ayrıca ciltte biriken yağ ve kir parçalarını da giderir. Böylece sivilcelerin neden olduğu iltihap ve ağrı giderilmiş olur. Buz küplerini veya ezilmiş buzu temiz, pamuklu bir bezle sarın ve birkaç saniye boyunca sivilcelerin üzerine hafifçe bastırın. Birkaç dakika böylece bekleyin. Bir iki gün içinde sivilcelerden kurtulmak için bunu günde iki kez yapın.

Göz Altı Torbalarını Ve Morluklarını Giderir

Buz ciltteki kan dolaşımını artırarak göz altı morluklarından ve torbalarından kurtulmakta  etkilidir.  Buzluktan çıkaracağız buz küpünü temiz bir beze sarıp göz altlarına uygulayın.  Kısa sürede morluklar geçecek ve şişlikler inecektir.

Buz Sarkmış Göğüsleri Dikleştirir

Buz sarkmış göğüslerin sıkılaşmasında ve dikleşmesinde de çok etkilidir. 2 buz küpü  alıp dairesel hareketlerle göğüslerinizin çevresine sadece 1 dakika masaj yapın. Göğüsleri yumuşak bir havlu ile kurutun ve sütyeninizi takın. 30 dakika geriye yaslanın. Bunu gün boyunca düzenli aralıklarla yapın.

Buzun Cilde Diğer Faydaları

 1. Buz ciltteki kan dolaşımını artırıp ciltteki solgunluğu giderip canlı görünmesini sağlar. Dokuları canlandırarak canlı bir görünüm kazandırır. Buzun içerisindeki mineraller cildin daha canlı ve diri olmasında etkilidir.
 2. Buz cilt hücrelerini harekete geçirip ciltteki koyuluğu giderip beyazlamasına yardımcı olur.
 3. Buz cildin gerilmesini sağlayarak cildin sarkmasına engel olur.
 4. Buz ciltteki şişliği iltihabı giderip uçuğun hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olur.
 5. Buz ciltteki güneş lekelerini ve sivilce izlerini yok eder.
 6. Makyaj yapmadan önce cilde buz küpü gezdirmek genişlemiş gözenekleri küçültür, sürülen fondötenin daha pürüzsüz görünmesini sağlar ve makyajın ciltte uzun süre kalmasına yardımcı olur.
 7. Uçuk enfeksiyonun neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur. Genellikle dudak çevresinde çıkar, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla meydana gelir. Temiz bir beze sarılmış buz küpünü uçuğa birkaç dakika tutmak da uçuğun hızla geçmesini sağlar.
 8. Buz güneş yanıklarının geçmesinde de etkilidir. Buz küplerini temiz bir beze sarıp bu bezi güneş yanığı olan yere tutun. Buz iltihabı giderip güneş yanıklarını geçirecektir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Yüzü Canlandıran Buz Maskesi

1 şişe maden suyu, 1 adet limon suyu karıştırın. Buz kabına dökün ve dondurun, her sabah-akşam temiz cilde dolaştırın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Gözenek Sıkılaştırıcı Cildi Tazeleyen Buz Maskesi

Havuç ve limonun suyunu çıkarıp karıştırın, bu karışımı buz kalıbına döküp buzlukta dondurun. Her gün bir kapsül buzu cildinizde dolaştırın. Bu işlem gözeneklerinizi sıkılaştırır ve cildinizi tazeler.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Göz Altı Morluklarına, Göz Altı Torbalarına Buz Maskesi

250 gr. ahududu (Ahududu yoksa böğürtlen ya da çilek kullanabilirsiniz) , 100 gr. yoğurt , 1 yemek kaşığı limon suyu. Tüm malzemeyi karıştırıp blenderden geçirin buz kalıplarına döküp dondurup ,bu buz parçalarını yüzünüzde ve gözaltlarında gezdirirseniz ödeme ve morluklara faydalı olur.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Cilt Rengini Açan Buz Maskesi

Cildiniz çeşitli nedenlerden karardıysa bu yöntemi deneyebilirsiniz; 1 tutam maydanozu blenderden çekin. Yarım litre suda bir süre kaynatın. Süzmeden ,öylece buz kalıplarına koyun buzlukta dondurun. Bu buzlarla günde 2 sefer cilde uygulama yapın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Yüz Sarkmasına Çözüm Buz Maskesi Tarifi

3 çay bardağı maden suyu, 1 çay kaşığı deniz tuzu ve 1’er tutam dere otu ile semiz otunu robottan geçirin. Buz kabına döküp dondurun. Sabah-akşam bir kapsülü cildinizde dolaştırın. Kuruyana kadar cildinizde bekletip ardından yıkayın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Kuru Ciltler İçin Buz Maskesi

Kuru cilde buz maskesi yapmak için kaynama zamanı geldiğinde sütün içerisinde bir tutam papatyayı çay gibi demleyin. Karışımı süzün. Süzdüğünüz sütü buz kabına dökün. Her gün bu sütü yüzümüzde dolaştırdığımızda, cildimizdeki kuruluk ve gerginlik yok olur ve sarkması gider.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Yorgun Ciltler İçin Buz Maskesi

Lahananın kalın tarafını ve yarım greyfurtu meyve sıkacağından geçirip suyunu çıkarın ve buz kalıplarına koyun. Donduktan sonra sabahları cildiniz üzerinde hafifçe gezdirin ve bekletin. Maske gibi 10-15 dakika kalsın, sonra yüzünüzü yıkayın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Yağlı Ciltler İçin Buz Maskesi

3 çay bardağı suyu küçük bir tencerede kaynatın, ocaktan alıp bu suyun içine 2 adet poşet yeşil çay atıp 5 dl demleyin. Süzdükten sonra içine yarım limonun suyunu sıkın. Bu karışımı buz kalıbına dökün. Sabah-akşam bir kapsülü cildinizde dolaştırın. Cildinizdeki yağlanma hızla ortadan kalkacaktır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Göz Altı Ve Göz Çevresi Torbaları İçin Buz Maskesi Tarifi

Bir tutam gül yaprağını 2 su bardağı kaynar suyun içinde çay gibi demleyin. Ardından bir buz kalıbında dondurun. Sonrasındaysa bir tülbente sararak gözlerinizin çevresinde dolaştırın. Bu formülü her gün uygulayın. Sorununuz geçmezse, mutlaka bir doktora görünün.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Merve

  Cildinizi yakabilir ve yüz felci geçirebilirsiniz

 2. ela

  bence isey yaramqz

 
 
KAPAT