17 Ekim 2021, Pazar 05:39

Siyah Kanama, Reglin Siyah Olmasının Nedenleri Ve Tedavisi

Siyah Kanama, Reglin Siyah Olmasının Nedenleri Ve Tedavisi

Her ay görülen adet kanamaları, kadın sağlığı için son derece önemli fizyolojik bir süreçtir. Normal adet kanaması rengi açık veya koyu kırmızı olurken, bazı anormal durumlarda kanamanın rengi kahverengi ve siyah da olabilir. Bu durum kimi zaman kan pıhtılarına, ağrı ve sancılara da yol açabilir. Siyah renk kanamaları ile normal adet döngüsünde bir kez veya daha sık karşılaşılabilir. Özellikle kanaması geciken, adet gecikmesi sorunu yaşayan kadınlarda görülen bu durum normaldir ve ciddi bir sorun teşkil etmez.

Adet kanının siyah gelmesinin nedenleri

Siyah adet kanamaları normal bir durum iken, kanamanın ağrı ve sancıyla gelmesi ve normal adet döngüsünden daha uzun sürmesi durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanına görülmelidir. Siyah gelen adet kanamalarının bazı nedenleri şunlardır:

Geciken regl kanaması

Kanamanın gecikmesi bu durumun oluşmasında en yaygın nedendir. Kanama rahim içerisinde oksitlenir ve dışarı çıkana kadar rengi siyahlaşır.

Kadın hastalıkları

Son yıllarda çoğu kadın, adetinin bir hafta hatta bir ay gecikmesi durumunu yaşamaktadır. Rahimden atılana kadar adet kanı, kızlık zarı tarafından akışı kısıtlanarak rahimde kalır. Ayrıca kadınlar yaşlandıkça da rahimleri daralır ve adet kanamaları gecikebilir. Ayrıca polikistik over sendromu da bu problemin nedenlerindendir.

Vajinal enfeksiyonlar

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ve bakteriler sonucunda oluşan enfeksiyonlarda da reglin kahverengi ve siyah renkte gelmesi oldukça yaygındır. Bu kanamalarda karında ağrı ve kanamada kötü bir koku duyulabilir.

Düşük yapma

Çok nadir olarak beklenmeyen siyah renk kanamalar, düşük yaptığınızın göstergesi olabilir. Şayet hamileyseniz bu durumu ciddiye alın.

Anksiyete, stres ve depresyon

Stres ve depresyon, rahimin iç duvarlarını kalınlaştırarak rahimde bir kapanma oluşturur ve bu durum adetinizi geciktirir. Bunun sonucunda da kan siyah yahut kahverengi renk gelebilir.

İlaçların yan etkisi

Bazı ilaçlar da yan etki olarak adet dönemindeki gelen kanın siyah renge dönmesine yol açabilir. Örneğin gebeliği önleyici ilaçlar, doğum kontrol hapları, adet kanamasının renginde değişikliğe neden olabilirler.

Siyah adet kanamasının diğer nedenleri

 1. Gebelik
 2. Adet döneminde cinsel ilişki
 3. Hormonal değişimler
 4. Rahim ağzı kanseri
 5. Sigara, alkol ve kafeinli içecekler

Siyah adet kanaması nasıl geçer?

Siyah adet kanamaları genelikle herhangi bir hastalıktan kaynaklanmaz fakat sık sık adet kanınızın siyah renk gelmesi sorununu yaşıyorsanız,mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz, doktorunuz durumun nedenine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır. 

Siyah adet kanaması nasıl önlenir?

 1. Su tüketimini arttırmak, sadece vücudunuzu toksinlerden arındırmakla kalmayıp, rahimde biriken gecikmiş kanın oksitlenmesini de engeller. Günde 8 bardak su içmeye özen gösterin.
 2. Özellikle polikistik over sendromlu kadınların düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Spor yapmak bedendeki toksinleri atıp adet kanının siyahlaşmasını engeller.
 3. Egzersizle birlikte kanamaları normalleştirmek için düzenli ve sağlıklı beslenmek de şarttır. Kafeinli ve şekerli içeceklerden, abur cuburlardan uzak durmalısınız. 

Kahverengi Akıntı Ve Kahverengi Adet Kanaması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Önlenir, Azaltılır? Doğal Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Adet Olmak İçin Ne Yapmalı? Hemen Adet Olmak İçin 10 Pratik Yöntem Tıklayınız

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Adet Getirici Bitki Çayları Listesi Tıklayınız

Adet Azalması, Regl Döneminde Az Kan Gelmesi Neden Olur? Tıklayınız

Bebe Aspirini ve Coraspin Adet Söktürürmü? Adet Söktürmek İçin Aspirin Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

21 Yorum

 1. Misafir 3

  3 buçuk ay once doğum yaptim doğumdan sonra 30 gün kadar kanamam az az oldu şuanda hala emziriyorum doğumdan sonra 2 dir adet oluyorum ve rengi siyah içinde kirmizilikta var bir sıkıntı olabilir mi?

 2. Betul

  Adetim 14 de oldu 18 de kahverengi kanama seklinde oldu ondan once cok siddetli karin agrisi oldu lutfen yardim edermisiniz

 3. Misafir

  Regl dönemim bir kaç gün gecikti regl olmayi bekliyorum hayla olamadım tedbir amaçlı pet koymuştum petim çok az belli belirsiz koyu bir renk almış geliyor herhalde dedim ama hayla olamadım ertesi günde siyah regl geldi bir kac damla hayla sökülmedim sebebi ne olabilir paylaşa bilir misiniz

 4. Misafir

  Merhaba bende ilk kez böyle bi şey oldu adetimin ilk günü siyah kan oldu nedeni nedir aceba hemde 3gün önce teşekkürler.ağrim yok

 5. Hacer

  Adetim 4 gun erken geldi ve siyah geliyo neden 15 gun once dogum doktoruna gitmistim butun degerler super cikti acaba dusukmu yapiyorum cunku agrimda cok fazla

 6. Nur

  Adet sonrası siyah pıhtılaşma hâlinde regle oluyorum bunun nedenini öğrenmek istiyorum hiçbir ağrı ve sancı Yok sadece Rengin Siyah olması endiselendiriyor.

 7. Nur

  Adet sonrası siyah pıhtılaşma hâlinde regle oluyorum bunun nedenini öğrenmek istiyorum

 8. Özlem

  14 günüm gecti hamilemiyim diye çok.korktum ilkkez bu kadar geçti çünki test yaptım negatif dün ve bugün çok az ve siyah nedenlerini okudum hepside var bende bilgi için tesekkurler

 9. Gulsat 96

  Siyah kanama neden veya ne tablet kulanmaly ???

 10. İsimsiz

  Adetim düzensiz oluyor normal adet 6 7 gün sürerken bende çok fazla oluyor fazla sürüyor ve biti sonra 1 gün geçti siyah kan geldi acaba normalmi

 
 
KAPAT