05 Ağustos 2021, Perşembe 02:15

Siyah Noktalardan Kurtulmanın 5 Farklı Doğal Yöntemi

Siyah Noktalardan Kurtulmanın 5 Farklı Doğal Yöntemi

Siyah nokta oluşumunun asıl nedeni ciltteki yağ üretiminin artışıdır. Cildin ürettiği bu fazla yağ sonucunda, gözeneklerin tıkanır ve siyah noktalar oluşmaya başlar. Siyah noktalar ilerleyen süreçte ne yazık ki sivilceye dönüşürler. Yazımızın devamında siyah nokta temizleme maskesi evde nasıl yapılır merak edenler için 5 pratik doğal maske tarifine yer verdik.

Siyah Noktlalardan Kurtulmanın 5 Farklı Doğal Yöntemi

Siyah Noktaları Yok Eden Yoğurt Mısır Unu Maskesi

Malzemeler;

 • Bir su bardağı yoğurt
 • Bir su bardağı mısır unu
 • Bir çorba kaşığı limon suyu

Yapılışı;

Öncelikle bir kasenin içerisine bir su bardağı mısır unu eklenir. Ardından bir su bardağı yoğurt ilave edilir. (ev yapımı yoğurt olursa daha etkili ve faydalı sonuç alınmaktadır) Mısır unu ile yoğurdu karıştırdıktan sonra kasenin içerisine bir çorba kaşığı limon suyu eklenir ve karıştırılır. Daha sonra su ile temizlemiş olduğunuz yüzünüze karışımı hafif daireler çizerek uygulayın. Bu maske sayesinde cildinizdeki yağ oranı dengelenir ve cildin nem kazanarak daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktaları Geçiren Limon Karbonat Maskesi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • Birkaç damla taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı;

Limon karbonat maskesi uygulanmadan önce cilt güzelce yıkanır. Ardından 1 tatlı kaşığı karbonat küçük bir kaseye eklenir ve üzerine maun kıvama alacak kadar birkaç damla limon suyu eklenir. Limon ekledikten sonra karbonat köpürecektir ve bu köpürme bittikten sonra cilde masaj yaparak dairesel hareketlerle uygulanır. Bu maske sayesinde siyah nokta oluşumuna neden olan cilt üzerindeki bakteri ve kirler azalacaktır. Hassas ciltler haftada 1 kez uygulamalı, yağlı ciltler ise haftada 2 defa uygulamalıdır.

Evde Siyah Noktaları Geçiren Kil Maskesi Tarifi

Malzemeler;

 • Kil
 • İçme suyu

Yapılışı;

Aktardan veya güvendiğiniz internet sitesinden kil temin edilir. Küçük bir kasenin içerisine bir yemek kaşığı kil eklenir ve birkaç damla içme suyu ekleyerek macun kıvamına getirilir. Ardından yıkayıp kurulamış olduğunuz cildinize kil güzelce yedilir ve 15-20 dakika kadar beklenir. Bekledikten sonra ılık su ile cilt yıkanır. Kil maskesini haftada 1 defa uygulayabilirsiniz. Kil zengin mineralleri sayesinde ciltteki yağ oranını düzenler ve gözenekleri kirden arındırır. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır. Kil maskesi genelde yağlı ciltler için güzel bir yöntemdir. Kuru ve hassas ciltler kil maskesi uyguladıktan sonra ciltlerini mutlaka nemlendirmelidir.

Siyah Noktalardan Kurtulmayı Sağlayan Yumurta Akı Maskesi

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 adet yumurtanın akı

Yapılışı;

Öncelikle cildinizin temiz olduğuna emin olun. (Cildinize buhar banyosu yaparsanız, gözeneklerin açılır ve siyah noktaları temizlemek için uygulayacağınız yumurta akı maskesi daha etkili sonuçlar verir.) Bir kasenin içerisine yumurtanın sadece akı dökülür ve bir yemek kaşığı toz şeker ile karıştırılır. Ardından göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır. 15-20 dakika kadar kurumasını beklenir. Daha sonra toz şeker ile cilde peeling yapılarak yüz ılık su ile yıkanır. Yumurta akı maskesini haftada 1 defa uygulayabilirsiniz. Bu maske sayesinde siyah noktalarınız temizlenir, cildiniz beslenir ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Evde Siyah Noktaları Geçiren Bal Ve Süt Maskesi

Malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı süt

Yapılışı;

Bal ve süt maskesi uygulamadan önce cilt güzelce yıkanır. Daha sonra bir kasenin içerisinde 1 tatlı kaşığı bal ile 2 tatlı kaşığı süt karıştırılır. Ardından cilde dairesel hareketler ile nazikçe uygulanır. Yaklaşık 20-30 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt durulanır. Bu maske sayesinde gözenekleriniz temizlenecek, akne ve siyah noktalarınızdan eser kalmayacaktır. Aynı zamanda gözenekleriniz açık ve temizken limon suyu sürerek gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz.  

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT