05 Ağustos 2021, Perşembe 00:31

Siyah Saç Rengi Saç Açıcıyla Nasıl Açılır Yıpratmadan Açma Yolları

Siyah Saç Rengi Saç Açıcıyla Nasıl Açılır Yıpratmadan Açma Yolları

“Saçınız siyah renkse ve saç renginizi açmak istiyorsanız aşağıda bildireceğimiz tarifleri deneyebilirsiniz”

Siyah saç piyasada çok yaygın olarak bulunan açıcı boyalar gibi birçok kimyasal madde kullanılarak açılabilir. Ancak kimyasal maddelerin zararından kaçınmak içiin bitkisel yollarla da saçınızı açabilirsiniz. Bu sayede hem evde kendiniz yaparak kuaföre masrafından kurtulacak hem de saçlarınızı yıpratmayacaksınız.

Siyah Saçı Açma Yöntemleri 1. Tarif

Malzemeler

 1. 3 adet limonun suyu
 2. Bir tatlı kaşığı toz tarçın
 3. İki poşet sallama papatya çayı yahut 2 tatlı kaşığı papatya
 4. Bir yemek kaşığı badem yağı veya hindistancevizi yağı

Uygulanışı

İlk olarak bir cezveye 1 bardak su alıp kaynatın ve içine papatya çayını ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra içine limon suyunu da ekledikten sonra tarçın, badem veya hindistancevizi yağını da ekleyip karıştırdıktan sonra bir sprey şişesine dökün. Bu karışımı tüm saçınıza sıkın. Sprey şişeniz yoksa çay bardağına bu karışımı döküp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ardından güneşlenin.

Saç Açıcı İle Siyah Saçı Açma Yöntemi

Malzemeler

 1. Oryal yani toz açıcı
 2. 40 volüm oksidan yani %12lik

Uygulanışı

Saç açıcıyı hazırlamak için 2-3 yemek kaşığı oryal ile 1 çay bardağı %12lik oksidanı karıştırın. Eğer evinizde varsa içine 1 yemek kaşığı doğal zeytinyağı da ekleyin ve güzelce karıştırın. Saç açıcıyı saçlarınız uygulamadan önce mutlaka eldiven giymelisiniz. Elde ettiğiniz açıcı ile öncelikle saç dibinden 1 cm geriden başlayıp saçlarınızın ucuna kadar hızlı şekilde uygulayın. Uygulamayı tutam tutam yapmanız iyi olacaktır. Uygulama bittikten sonra saçlarınızı kalın dişli bir tarak ile ayırarak tarayın  ve açıcının tüm saçınıza iyice yedirilmesini sağlayın. Bu şekilde açıcıyı siyah saçınızda 15 dakika beklettikten sonra  uygulamayı diplerinize açıcıyı uygulamadan tekrarlayabilirsiniz. İkinci ez uygulanmasının sebebi siyah saçların çok zor açılmasıdır.  Saçınızı açarken dikkat etmeniz gereken bir nokta ise şudur, saç açıcıyı mutlaka eşit olarak sürmelisiniz çünkü eğer fazla sürdüğünüz yerler olursa oralar daha hızlı ve çok açılacaktır. Bu yüzden uygulama sonrası tarakla tekrar eşit yedirmeniz gerekmektedir. Saçınıza açıcıyı sürdükten 45 dakika sonra saçlarınızı kontrol edin ve çikolata kahve yada kızıl kahve tonlara ulaşmanız yeterli olacaktır. Bu noktada eğer saçlarınız yıpranmamışsa ve sağlıklysa biraz daha bekletebilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra koyu çikolata, bakır kahve veya kızıl bir tonda boya kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızda kızıllık olsun istemiyorsanız 6.1 benzeri bir ton tercih edebilirsiniz çünkü bu ton saçtaki kızıllığın alınmasını sağlar ve saçlarınızı kızılsız bir kahverengi elde etmenizi sağlar.

Evde Zeytinyağı İle Siyah Saçı Açma Yöntemleri 2. Tarif

Malzemeler

 1. Bir yumurta sarısı
 2. 3 yemek kaşığı bal
 3. 1 yemek kaşığı limonun suyu
 4. 3 yemek kaşığı toz tarçın
 5. 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Uygulanışı

İlk olarak bir kasede limon suyu ve yumurta sarısını çırpın. Daha sonra içine bal ekleyerek çırpmaya devam edin. Son olarak tarçın ve zeytinyağını da ekleyip son bir kez karıştırıp elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Uygulama sonrası saçlarınızı bir bone ile sarın ve 1 saat bekletin. Ardından saçlarınızı her zamanki şampuanınızla yıkayın.

Evde Papatya İle Siyah Saçı Açma Yöntemleri 3. Tarif

Malzemeler

 1. 4 yemek kaşığı papatya
 2. 2 yemek kaşığı yoğurt

Uygulanışı

Saç açmak için başvurulan doğal yöntemlerden birisi de papatyadır. Papatyayı doğadan toplayıp kurutarak veya kurutmadan direkt olarak kaynatıp papatya çayı elde etmelisiniz. Hazırladığınız papatya çayını saçlarınıza sürüp güneşte kurutmaya çıkın. Siyah saçlılar için bu yöntemin haftada bir kez iki ay tekrarlanması iyi olacaktır ki bu yöntemle saçlar bir kaç ton açılmaktadır. Bu açma saçlarınıza zarar vermez.  Bu uygulama için isterseniz ilkbaharda kendiniz papatya toplayıp kurutabilir, isterseniz dükkanlardan kurutulmuş papatya edilebilirsiniz.

Papatya çayını demlemek için 1 bardak kaynamış su içine 4 yemek kaşığı papatyayı ekleyin ve 20 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından bir kasede hazırladığınız papatya çayının suyu ile 2-3 yemek kaşığı kadar doğal yoğurdu karıştırın. Hazırladığınız saç maskesini saçlarınıza sürüp saçlarınızı bone ile sarıp 1 saat bekletin. Eğer saç renginiz koyu ise 2 saat bekletmeniz tavsiye edilmektedir. Süre sonunda saçlarınızı şampuanlayıp yıkayın.

Evde Tarçın ve Saç Kremi İle Siyah Saç Açma

Saçlarınızı açmak için 4 yemek kaşığı saç kremi ile 2 yemek kaşığı tarçın ile bir karışım hazırlayın ve daha sonra bu karışımı saç diplerinden uca doğru sürün. Saçın her yerine uyguladığınızdan emin olun ve bone takıp 4 saat bekleyin. Bu karışım içindeki tarçın saç diplerinde hafif yanma görülebilir ama bu aşırı olmadığı sürece normaldir.  Süre dolduktan sonra saçlarınızı her zamanki şampuanınızla iyice yıkayın. Bu karışım düzenli kullanıldığında siyah saçlarda etkilidir ve 1-2 tona kadar açılma olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise tarçının alerjik reaksiyon oluşturma ihtimalidir ve uygulama sonrası saç derisinde çok yanma yaşayan kişiler zaman kaybetmeden saçlarını yıkamalıdır.

C Vitamini İle Siyah Saç Açma Yöntemi

Siyah saçlarınızı açmak için C vitamini de kullanabilirsiniz. Bunun için eczaneden C vitamini kapsüllerinden edinin. Ardından kullandığınız şampuan veya saç bakım yağınızla 10-15 tane C vitamini kapsülünü ezip karıştırın. Bu yöntem saçlardaki boyayı akıtmak için çok etkilidir.  İçinde C vitamini olan şampuan veya yağı saçlarınıza uyguladıktan sonra 40-50 dakika beklemeniz yeterli olacaktır, daha sonra saçlarınızı durulayın. 

Karbonat ve Elma Sirkesi İle Siyah Saçı Açma Yöntemi

Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı karbonat
 2. 4 yemek kaşığı elma sirkesi
 3. Sıcak su (gerektiği kadar)

Uygulanışı

İlk olarak küçük bir kaseye 2 yemek kaşığı karbonat ve 4 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyip güzelce karıştırın. Bu iki malzeme iyice karıştıktan sonra içine çok sıcak olmayacak şekilde biraz su ekleyip son kez karıştırın. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza uygulayın ve tüm saçlarınız iyice ıslandıktan sonra yani tüm saçınıza karışımı uyguladıktan sonra saç derinize üç dakika kadar hafif masaj yapın. Son olarak saçlarınızı duş bonesi ile kapatıp 30 dakika bekletin. Bu süre sonunda saçlarınızı ılık su ile bolca durulayın. Siyah saçlı kişiler bu uygulamayı haftada en fazla 3 kez tekrarlayabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT