23 Ocak 2022, Pazar 00:37

Skinny ne demek, skinny jean ve slim fit farkı nedir?

“Skinny Jean bacağı boydan boya sımsıkı saran pantolonlara verilen isimdir. Bacaklarının güzelliğine güvenen uzun ve ince bacaklı kadınlar tarafından tercih edilir.Skinny ayrıca ince, uzun bacaklı, uzun boylu kızları ifade etmek için de kullanılan bir kavramdır”

Skinny ne demek, skinny jean ve slim fit farkı nedir?

Pantolon satın alırken skinny, slim fit, relaxed ve loose gibi tanımlamaları duymuşsunuzdur. Bu ifadelerin anlamlarını merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Duyulduğunda ingilizce olması sebebiyle karışık gelen bu ifadeler kot pantolonlarının kalıplarını ifade etmektedir. Aşağıdaki makalemizde alt başlıklar ile, skinny, fit, loose, relaxed, straight jean pantolon türlerini ve ne anlama geldiklerine yer verdik:

SKİNNY JEAN NEDİR?

Skinny Jean pantolonlar dar kesim olup bacağı boydan boya sımsıkı saran kot pantolonlardır. Kesimi sebebiyle bacağa oturan bu pantolonlar çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilse de bazı erkekler tarafından da kullanmaktadır. Vücut hatlarını belli ettiği için kişiyi çekici göstermesi sebebiyle özellikle bacakları düzgün olan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Dolayısıyla fazla kilosu olanlar için skinny jeanlar iyi bir tercih olmayacaktır çünkü bacakları sardığından fazla kiloyu belli eder. Skinny jean pantolonlar bacak güzelliğine güvenen kadınlar için doğru bir pantolon seçimi olacaktır. Bu tip pantolonların tek dezavantajı bacakları iyice sarması, bu sebeple giyilmesinin ve çıkarılmasının biraz zor olmasıdır. Bacak kısımları oldukça dar olan bu pantolonlar birçok stil ikonunun tercihlerindendir.

Skinny jeanler çoğu zaman slim fit kalıp pantolon ile karıştırılmaktadır. Fakat bu iki pantolon birbirinden farklıdır. Pantolonların içinde en dar kesimli olanlar skinny kot pantolonlardır. Boru paçadan farklı olarak yalnızca bacağın alt kısmına değil bacağın tamamını sarmaktadır. Skinny pantolanları yapışık kalıp olarak adlandırmak mümkündür. Tüm kot pantolon markalarında skinny jeans modeli vardır.

SKİNNY JEAN NELER İLE KOMBİNLENEBİLİR?

 1. Botlarla ve çizmeler ile
 2. Deri ceketler ile
 3. Siyah göz kalemi ve kırmızı ruj ile yapılan makyaj ile
 4. Leopar desenli babetler ile
 5. Düz fön çekilmiş saçlar ile
 6. İnce veya dolgu topuklu ayakkabılar ile
 7. Siyah ya da leopar desenli babetlerimle,
 8. Seksi topuklularla giyiyorum, dolgu topuklularla,
 9. Zincir saplı çanta ile.
 10. Siyah göz kalemi ya da kırmızı rujla tamamlıyorum.
 11. Saçlar yataktan kalkmış salaş haliyle

DİĞER KOT JEAN KALIPLARI VE ANLAMLARI

SLİM-FİT

Kısaca slim olarak tanımlanan slim-fit pantolon modelleri dar kesimlidir. Fakat skinny jeanlarden farklı olarak daha rahattır ve tüm bacağı sarmaz. Dolayısıyla slim-fit pantolonların giyip çıkartması daha kolaydır ve paça kısımları da çok dar değildir. Kalçadan paçaya doğru daralma olan bu model günümüzde cinsel kimlik karmaşası yaşayan erkekler tarafından da çok tercih edilmektedir.

LOOSE

Loose ingilizce geniş ve bol anlamına gelir. İsminden de anlaşılacağı üzere; Çok rahat ve ekstra geniş olan pantolonları ifade etmek için kullanılmaktadır. Hatta öyle ki biraz şalvar tipi modelindedir. Loose pantolonlar için rapçilerin sıklıkla giymeyi tercih ettiği kot pantolon kesimidir demek yanlış olmayacaktır.

BORU PAÇA KESİM PANTOLONLAR

Boru paça kesim pantolonlarda ise pantolonun üst kısmı ve baldır bölümü bacağı tamamen sarar. Fakat paçalara doğru ise pantolon bollaşmaya başlar. Pantolon ismini de bundan alır, boru paça kesimde bacak boyu bir boru kadar düz görünür. En çok tercih edilen pantolon modellerindendir.

STRAİGHT

Straight pantolonların standart ve düz bir kot olarak nitelendirilmesi mümkündür. Bu model oldukça rahattır ve pantalonun her bölümü aynı genişlikte görünür. Dolayısıyla bacağa yapışmaz, giymesi çıkarması kolaydır. Bu yönüyle straight pantolonlar bacak hattını belli etmediği için kiloları da gizlemektedir. Kısacası straight pantolonlar rahatlığını şıklıktan daha önde tutanların tercih ettiği bir modeldir.

RELAXED

Relaxed pantolonlar ise bol ve çok rahat pantolonlardır. Ekstra rahatlık isteyen kişiler için uygun bir model olan relaxed pantolonlar normal kesime göre çok daha boldur ve bacağa asla yapışmamaktadır.

DÜZ KESİM PANTOLON

Düz kesim pantolonlarda ise giydiğiniz pantalon bel bölümünden paça kısmına kadar aynı hizada durur ve dar bir görünüm oluşturmaz. Çoğunlukla iş hayatında bu model pantolonlar tercih edilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT