08 Temmuz 2020, Çarşamba 07:20

Soğan Suyu Neye İyi Gelir Ne İşe Yarar Soğan Suyunun Zararları

Soğan Suyu Neye İyi Gelir Ne İşe Yarar Soğan Suyunun Zararları

Soğan suyu binbir derde deva bir maddedir. Soğan suyunun iltihap, alerji, kanser önleyici etkileri vardır ve bunların yanı sıra antioksidan görevi yapar. Ayrıca A, B6, B-kompleks, C vitaminleri, demir, folik asit ve potasyum açısından da zengindir.

Saç Uzama Hızını Arttırır

Soğan suyu, saç kaybını önlemede ve saç uzama hızını arttırmada çok etkilidir. İçerdiği sülfür, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saç uzaması için gerekli kolajen üretim miktarını arttırır. 2002 yılında yapılan bir çalışmada saçkıran problemi yaşayan insanlara günde iki kere soğan suyu uygulanmıştır ve bunun sonucunda, saçların mükemmel bir şekilde yeniden çıktığı gözlenmiştir.

 1. Bir soğanın suyunu sıkın.
 2. 1 tatlı kaşığı bal ve 2-3 damla lavanta esans yağı ile karıştırın.
 3. Bu karışım ile saç derisine masaj yapın.
 4. Bir duş bonesi ile, streç film ile saçınızı kapatın ve gece boyunca veya en az bir saat boyunca bekleyin.
 5. Su ile saçınızı yıkayın ve şampuanla tekrar yıkayın.
 6. Bu yöntemi, istenilen sonuca ulaşana kadar haftada 2-3 defa uygulayın.

Kulak Ağrısına İyi Gelir

Ağrıya kulağa uygulanan soğan suyu, ağrıyı keser. Soğan suyu antibakteriyel özellikler içerir ve bunlar da enfeksiyonu önler. Ayrıca kulak çınlamasını da önler. Acıyı anında yok eder. Soğanı rendeleyin. Ardından süzüp suyunu çıkarın. Ağrıyan kulağa 1-2 damla damlatın.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Polifenol içeriği sayesinde soğan suyu, serbest radikallere karşı vücudunuzu koruyarak bağışıklık sisteminize katkıda bulunur. Ayrıca soğan içerisinde eser miktarda bulunan selenyum minerali de bağışıklık sisteminize destek olur. Soğan suyu tüketmeye başlayarak, histamin oluşumunu durdurup alerjik reaksiyonları engelleyebilirsiniz. Mikrop önleyici özellikleri sayesinde de enfeksiyonları önleyebilirsiniz. Kanser hastalarında radyasyon tedavisi süresince, bağışıklık sisteminin zayıflaması oldukça yaygındır. Zayıflayan bağışıklık sistemini soğan suyu içerek güçlendirebilirsiniz.

Kanseri Önler

Soğanın suyu, akciğer, rahim, mide, mesane, meme, kolorektal, ağız, karaciğer ve beyin kanserlerine karşı savaşmada oldukça etkili faydaları olduğu tespit edilmiştir. Antioksidan etkilerinin yanı sıra fenolik ve bitkisel gıda içeriği sayesinde kanser hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olur. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre soğan ve sarımsak tüketimi ile kanser riskinin azalması arasında bir bağlantı olduğu bulunmuştur.

Saç Bitini Öldürür

Soğan suyunu, saç bitinden kurtulmak için bile kullanabilirsiniz. Fazla miktarda sülfür içeriği bitlerden kurtulmaya yardımcı olduğu gibi bit yumurtalarını da öldürür. 2014 yılında yapılan bir araştırmada soğan suyunun bitleri öldürmede başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

 1. 2-3 soğanın suyunu sıkın.
 2. Saç derinize bu suyu iyice sürün.
 3. 2-3 saat boyunca bir duş bonesiyle saçlarınızı kapatın.
 4. Saçınızı şampuanlayıp, ılık su ile yıkayın.
 5. Saçınızın kurumasını bekleyin ve daha sonra bit tarağı ile saçlarınızı iyice tarayıp bitleri saçlarınızdan uzaklaştırın.
 6. Bu yöntemi üç gün boyunca her gün tekrarlayın. Daha sonra tamamen bitlerden kurtulana dek haftada bir kez, birkaç ay boyunca tekrarlamaya devam edin.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Düzenli soğan suyu tüketimi, kan damarı sertleşmesi, yüksek kan basıncı, kalp krizi ve felç gibi kalp hastalığı risklerini en aza indirir. Soğan içinde bulunan kuersetin maddesi hem antioksidan hem de iltihap önleyici etkilere sahiptir ve bunlar da kalbinize iyi gelir. 2007 yılında yapılan bir çalışmada kan basıncı yüksek hastalarda düzenli soğan suyu tüketimi sonucunda kan basınçlarının düştüğü görülmüştür. Hatta soğan damar tıkanıklığı ve sertleşmesi problemine neden olan kolestrolü de düşürmeye yardımcı olmaktadır. Sağlığınızı desteklemek için her gün soğan suyu içmeye başlayın.

Alerji ve Astıma Karşı Korur

Soğan suyu tüketimi, içerdiği kuersetin bileşiği nedeniyle astım ve alerjilere karşı korur, histamin ve diğer hücre içi salgılarının alerjik reaksiyona sebep olmasını önler ve içerdiği sülfür sayesinde de iltihap önleyici olarak görev yapar. Kuertesin ayrıca hava yollarını rahatlatıp, astım belirtilerini azaltır.

Cildi Sağlıklı Hale Getirir

Çiğ soğan suyu cildinizi daha sağlıklı ve daha parlar hale getirebilir. Siyah noktaları ve cildinizde boşluklar oluşmasını önlediği gibi sivilceyi de yok eder. En güçlü oksidanlardan birisi olan, kuertasin bakımından zengin olduğundan dolayı, soğan cildinizi kırışıklıklardan arındırır. Hatta içerdiği vitaminler ve sülfür cildinizi serbest radikallerden korur ve pürüzsüz hale getirir.

 1. Bir yemek kaşığı soğan suyunu, yarım yemek kaşığı sade yoğurt ile karıştırın.
 2. Bu macunu yüzünüze ve boyun bölgenize sürün.
 3. 10 dakika bekledikten sonra, ılık su ile yıkayın.
 4. Bu yüz maskesini haftada bir veya iki defa uygulayın.

Kemik Yoğunluğunu Arttırır

Özellikle yaşlanan kadınlarda çok görülen bir sorun olan kemik erimesi problemine karşı savaşmada soğan suyu çok başarılıdır. Soğan içerisinde bulunan GPCS adı verilen bir peptitin kemiklere yardım eden bir özelliği vardır. Ayrıca yüksek sülfür içeriği sayesinde kemik bağlantı noktalarına doğrudan yararı bulunmaktadır. 2009 yılında yapılan bir araştırmada menapoz sürecindeki kadınların soğan tüketmesi durumunda, soğan tüketmeyen kadınlara göre daha az kemik kaybettiği kanıtlanmıştır. Ayrıca araştırmacılar soğan tüketiminin kadınlarda kalça kırılması problemini %20 oranında azalttığını da bulmuşturlar.

Soğan Suyu Nasıl Yapılır?

Soğan suyu yapmak için katı meyve sıkacağına bir adet soğanı dilimleyip suyunu çıkarabilirsiniz. Katı meyve sıkacağınız yoksa soğanı blenderdan veya rendeden geçirin. Ardından süzgeçten geçirip de suyunu çıkarabilirsiniz. Soğan suyunu kaynatıp o şekilde de soğan suyunu elde edebilirsiniz.

Soğan Suyunun Zararları Nelerdir?

 1. Soğan suyu midede yanmaya neden olabilir.
 2. Gözlerde yaşarma
 3. Ciltte kızarıklık, döküntü
 4. Midede gaz, şişkinlik
 5. İlaçlarla etkileşime girip etkinliğini artırabilir veya azaltabilir.

Soğan Kürü Ne Zaman Başlanmalı Zayıflama Mümkünmü Hamile Kalanlar Varmı Tıklayınız 

Kist İçin Soğan Kürü Tarifi Ve Kist Ağrısına Ne İyi Gelir?Doğal Tarifler Tıklayınız

Soğan Kabuğu İle Saç Rengi Açma İçin 6 Doğal Tarif Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. sogancı

  başı soğan gibidir gövdesi yılan gibidir kökü orman gibidir laylalalayalayy
  sabaha erken kalkar onu gören korkar laylalalayalayy

 2. Ozge

  Sovan suyu faydalarından nezleyi azaltır zannetmiştim ama artırma riskide varmis

 3. Lale

  Soqan suyu nece dakika qaynamalldl.Mende eroziya var onada xeyiri varml?

 4. Misafir

  Soqan suyu nece dakika qaynamalldl

 5. niyazi sakar

  Mide ülseri için=bir baş soğanı soyup ilk üç-dört katını çıkarın bu çıkardığınız soğanı bir cezveye koyun üç fincan su ekleyin fıkır fıkır kaynasın ağzınızı yakmayacak şekilde çay içer gibi için bitirin.Bu hareketi her sabah aç karnına yapın.Bir haftada ülserden eser kalmayacaktır.Şifalar dilerim...

 
 
KAPAT