10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:55

Soğuk havanın cilde duyunca şaşıracağınız zararları

Soğuk havanın cilde duyunca şaşıracağınız zararları

Soğuk ve rüzgarlı havalar ciltteki nem oranını azaltıp cildin kurumasına yol açar. Cilt kuruluğu ise, özellikle yüz ve göz çevresinin yaşlı görünmesine neden olur.

Sonbaharın son demlerini yaşadığımız şu günlerde soğuklar kendini iyice belli etmeye başladı. Kış mevsimine yaklaştıkça hava sıcakları iyice düştü ve maalesef cilt problemleri de artmaya başladı. Soğuk hava normal ciltleri kuruturken, kuru olan ciltler ise daha da kurutup cildin zarar görmesine neden olur. Soğuk havanın cilt üzerindeki en büyük zararı cildin erken yaşlanmasına neden olmasıdır. Bu nedenle soğuk havalarda kişinin normale nazaran daha özenli bir şekilde cildini nemlendirmesi gerekir.

Soğuk Havanın Cilde Olumsuz Etkisi

Kış aylarının soğuğuna ve rüzgarına maruz kalmak en başta cildin kurumasına yol açar. Cilt kuruluğunun beraberinde cildin daha cansız ve hatta yaşlı görünmesine neden olur. Cildin soğuktan etkilenmesiyle cilt ihtiyaç duyduğu nemi kaybeder. Nemsiz kalan cilt ise zamanla kızarmaya, yanmaya, kaşıntıya, pul pul dökülmeye ve ciltte renk değişikliğine yol açar.

Soğuk Hava Cildi Yaşlandırıyor

Bilhassa kadınların göz çevresinde oluşan kuruluk, göz etrafının daha koyu renkli görünmesine yol açar. Bu da kadınların cildinin daha cansız ve yaşlı görünmesine neden olur. Cildin erken yaşlanmasının en büyük nedeni soğuk havalardır diyebiliriz. Bu nedenle soğuk havalarda cildi nemlendirmeyi unutmamalı ve bol bol su içmeye özen gösterilmelidir.

Cilt Rengini Solgunlaştırır

Güzellik Uzmanı Figen Aktos, soğuk havaların cilde olan olumsuz etkileri hakkında şöyle söylemiştir;

“Soğuk ve rüzgarlı havalar, cildi koruyan doğal tabakanın bozulmasına, ciltteki yağ ve su oranının azalmasına yol açar. Nemini kaybetmiş kuru cildin rengi ise gri-beyazımsı bir renge dönüp solgun bir görünüme neden olur. Bununla birlikte ciltteki ince çizgiler çoğalır, ciltte pullu görüntü ile birlikte pürüzlü bir görünüm olur. Cildin soğuklarda kurumasının en büyük nedeni, ciltteki yağ bezlerinin yeterince sebum üretememesidir. Ciltteki nemin azalmasının sebebi ise cildin ihtiyaç duyduğu suyu karşılayamamasındandır.”

Egzama, Sedef Gibi Hastalıkları Tetikler

Cildimiz her zaman bakıma ihtiyaç duyar, ancak kış aylarında bu bakımın biraz daha fazla olması gerekir. Sağlıklı bir cildin her gün nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Kışın bu ihtiyaç daha da çoğalır. Dolayısıyla normal zamana nazaran kış mevsiminde cildi daha fazla nemlendirmek gerekir. Aksi taktirde soğuk havalar ve rüzgar cildin kurumasına neden olarak, cildin zarar görmesine neden olabilir. Soğuk havaların neden olduğu cilt zararlarından bir diğeri de egzama, sedef gibi cilt hastalıklarını tetiklemesidir.

  • Egzama; başta stres olmak üzere birçok çevresel faktöre dayanan kronik bir deri hastalığıdır. Soğuk ve rüzgarlı havalar yağ egzaması yani seboreik dermatit şikayetlerini arttırıyor. Bu şikayetle bilhassa yüz bölgesinde; kaşıntı, pullanma, kızarıklık olarak görülüyor.
  • Sedef; stresin tetiklediği kronik bir cilt hastalığıdır. Havaların sıcak olduğu zamanda azalan sedef hastalığı, soğuyan havalarla birlikte tekrardan gün yüzüne çıkar. Havaların soğumasıyla cilt daha çok kurur ve kaşıntı şikayeti artar.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT