2016-07-22 06:23:50 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:42

Soğuk Su Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Peki soğuk su içmek zayıflatırmı, bunu hiç düşündünüz mü? Su içmek bedenden toksinleri atar, metabolizmanın işleyişini destekler.

Soğuk Su Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Zayıflamaya çalışıyorsanız metabolizmanızı hızlandıracak gıdaları muhtemelen araştırmışsınızdır. Peki soğuk su içmek zayıflatırmı, bunu hiç düşündünüz mü? Su içmek bedenden toksinleri atar, metabolizmanın işleyişini destekler. "Obezite" dergisinde yayınlanan bir makaleye göre gün boyunca bol su içmek zayıflamanıza da yardımcı oluyor.  Araştırmacılar bunun için “Stanford A TO Z weight-loss intervention” adlı zayıflama programının verilerini kullandılar ve buna göre su tüketimi ile uzun vadeli zayıflama arasında doğrudan bir bağlantı tespit ettiler. Araştırmacılar su sıcaklığı konusunda ise herhangi bir ayrım yapmadılar, ancak soğuk su içmeyi seviyorsanız soğuk su iyi bir seçim olabilir.

Soğuk su ile zayıflama mümkün mü?

Dr. Halit Yerebakan soğuk su içmenin zayıflamaya olan etkisi konusunda bize şu bilgileri veriyor; su içmek metabolizmanın sağlıklı işleyişi için çok mühimdir. Soğuk su içmekle normal ısıdaki suyu içmek arasındaki farkı inceleyen Alman bilim adamları ilginç bir sonuç elde etmişler. Bu sonuca göre; soğuk su içmenin metabolizma üzerindeki hızlandırıcı etkisi, normal ısıdaki suyu içmeye oranla çok daha yüksek.  Ayrıca bu araştırmaya göre her gün 10 su bardağı soğuk su içenlerin günde 50 kalori daha fazla kalori yaktıkları tespit edilmiştir.

Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gamez Şenbursa soğuk su içmek zayıflatırmı? sorumuza şu cevabı veriyor ; (Suyun kalorisi sıfırdır, yani kalorisi yoktur. Soğuk su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve kalori yakımına yardımcı olur. Hızlanan metabolizmanın vücutta etkileri suyun tükettikten itibaren ilk 10 dakikada başlar ve 30-40 dakika sonra maksimuma ulaşır.)

Soğuk su içmenin metabolizma üzerinde hızlandırma etkisi olabilir fakat asıl önemli yararı egzersiz yaparken kaybettiğiniz suyu geri almanızı sağlamasıdır, böylece egzersiz sırasında daha uzun ömürlü ve daha fazla kalori yakarsınız. Kolombiya üniversitesine göre soğuk su sadece fiziksel aktivite sırasında artan vücut sıcaklığını serinletmekle kalmıyor aynı zamanda mideniz soğuk suyu ılık suya göre daha hızlı absorbe ediyor.

Şayet düzenli olarak yüksek kalorili, şekerli içecekler tüketiyorsanız bunu soğuk suyla değiştirip yüzlerce kalori tasarruf edebilirsiniz. 473 ml tam yağlı sütten latte  265 kalori, 354 ml portakal suyu 168 kalori ve 354 ml kola 136 kalori içerirken su kalorisizdir. 0.45 kg yağ  3,500 kalori içerirken, günde 350 kaloriyi içeceklerden kısmak  her 10 günde yarım kilo zayıflamanızı sağlar.  Suyunuzu tatlandırmak istiyorsanız suya normal limon ya da misket limonu veya salatalık dilimleri de ekleyebilirsiniz.

Sıcak Su Ve Ilık Su Zayıflatırmı? Ender Saraç Ve Diyetisyenler Cevaplıyor Tıklayınız

Terlemek Zayıflatırmı, Terleyerek Kilo Verebilir miyim? Tıklayınız

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

Sinameki Çayı Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi? Tıklayınız

Çay Kaç Kalori, Çay İçmek Zayıflatırmı Yoksa Kilo mu Aldırır? Tıklayınız

Salatalık Zayıflatırmı Yoksa Kilo Aldırırmı Tıklayınız

Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi? Tıklayınız

Mavi Kadın