21 Ekim 2021, Perşembe 22:00

Soğuk Terliyorum, Soğuk Terleme Neden Olur Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Soğuk Terliyorum, Soğuk Terleme Neden Olur Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Soğuk terleme stres ve depresyondan, grip ve kansızlığa kadar pek çok nedenden kaynaklanabilen bir sağlık sorunundan kaynaklanan sık karşılaşılan bir durumdur.  Hatta bebekler ve çocuklarda da soğuk terleme görülebilir. Soğuk terlemeye halsizlik, kalp çarpıntısı, üşüme, mide bulantısı,  titreme, karın ağrısı öksürük ve baş dönmesi de eşlik edebilir. Soğuk terlemenin tedavisi nedenine göre gerçekleşir. Öncelikle Dahiliye doktoruna gidilip kan, şeker, troid, vitamin vb testler yapılır. Bu durumun nedeni tespit edildikten sonra doktor gerekli tedaviyi uygular.

Gece, Gündüz, Her Zaman Hatta Uyurken Soğuk Soğuk Terliyorum Bu Durum Neden Kaynaklanır?

Kan Şekerinin Düşmesi (Hipoglisemi)

Kan şekerinin düşmesi olarak da bilinen hipoglisemi vücuttaki glikoz seviyesi düştüğünde meydana gelir. Hipoglisemi kan şekerinin 50 mg/dL'nin altına inmesidir. Normalde kan şekeri açlıkta 60 mg/dL'nin altına inmez. Bir kişi uzun süre yemediğinde, vücudundaki şeker seviyesi düşer ve hipoglisemi meydana gelir. Hipoglisemi durumunda kan, besin maddelerini glikoza dönüştürmediğinden dolayı, enerjimiz kalmaz bu da halsizliğe ve soğuk terlemeye yol açar. Öte yandan, aşırı insülin salgılanması da kan şekerini düşürebilir. Soğuk terleme, bulanık görme, baş dönmesi, titreme, zihin karışıklığı en sık karşılaşılan şeker düşmesi belirtilerindendir.

Tansiyon Düşmesi ( Kan Basıncında Düşme)

Kan basıncı tansiyon olarak bilinir. Vücudumuzda kan damarları boyunca hareket eden kanın, arter yani atardamarlara uyguladığı basınca kan basıncı denir. Normal kan basıncı değerleri 12-8'dir. Tansiyon, çeşitli nedenlerden dolayı 9-6'ya düştüğünde veya daha fazla düştüğünde tansiyon düşüklüğü meydana gelir. Uzun süre aç kalma, hamilelik ve troid hastalıkları gibi nedenlerden tansiyonda düşüş yaşanabilir. Normal bir kan basıncı vücudun kendisini korumasına yardımcı olur. Dolayısıyla, kan basıncı düştüğünde, vücut enerjisinin bir kısmını kaybeder ve bunun sonucunda soğuk ter, baş dönmesi, denge kaybı, soğuk ve nemli cilt gibi sorunlar ortaya çıkar.

Kalp Krizi

Tıbbi adı Miyokart enfarktüsü olan kalp krizi soğuk ter atmaya neden olabilen en ciddi sağlık problemidir. Kalp krizi, kalbin kan damarlarının tıkanmasına bağlı olarak meydana gelir. Kalp krizi sırasında, normalde kalbi oksijen ile besleyen, kan akımı kesilir ve kalp kası ölmeye başlar. Soğuk terleme, sol kola vuran göğüs ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk kalp krizinin ana belirtileridir. Kalp krizi ciddi acil yardım gerektiren tıbbi bir durumdur. Siz veya herhangi biri kalp krizi belirtileri yaşadığında derhal 112 acil servisi arayıp tıbbi yardım isteyin.

Enfeksiyonel Hastalıklar

Soğuk algınlığı, grip, nezle, verem, osteomiyelit (veya kemiklerin iltihabı), endokardit (veya kalp kapaklarının iltihabı) gibi iltihabik hastalıklar da soğuk terleme yapabilir. Bu durum vücudun enfeksiyon halinde yani iltihapla savaşırken bağışıklık sisteminin kendini koruma amaçlı gösterdiği doğal bir tepkidir.

İlaçların Yan Etkisi

Soğuk soğuk terliyorsanız ve bu durumun nedenini bir türlü tespit ettiremiyorsanız mutlaka kullandığınız ilaçları gözden geçirin. Bazı ilaçlar yan etki olarak soğuk terleme yapabilmektedir. Tansiyon ilaçları ve antibiyotikler genellikle soğuk terlemeye neden olur. Aynı zamanda reçetesiz satılan ilaçlar, doğal bitkisel ilaçlar, vb. ilaçların olası semptomlarından biri olabilir. Dolayısıyla, herhangi bir ilaç yan etkisi gözlemleniyorsa derhal doktora danışılıp kullanılan ilaç muadiliyle değiştirilmelidir.

Duygusal Stres Altında Olma

Çok fazla zihinsel ve psikolojik stresin de soğuk terlemelere sebep olur. Aşırı stres soğuk terleme, halsizlik, güçsüzlük ve baş dönmesi, sinirlilik ve yorgunluk gibi belirtilere yol açabilir. Soğuk terlemenizin stresten kaynaklandığını düşünüyorsanız mutlaka psikiyatri bölümüne başvurun. Doktorun reçete edeceği antidepresan sinirlerinizi rahatlatıp sizi soğuk terleme sorunu yaşamaktan kurtarır.

Dehidrasyon (Vücudun Susuz Kalması)

Vücudumuzun, yaşam süreçlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için günde en az 2 litre suya ihtiyacı vardır. Su hayattır. Dehidrasyon yani vücudun susuz kalması soğuk terlemeden baş dönmesine, hatta böbrek yetmezliğine kadar giden ciddi sorunlara yol açabilir. Günlük hayatta az su içen biriyseniz su içmeye alışmalısınız. Suyun tadını sevmiyorsanız içine limon, maydanoz veya nane yaprağı atıp bu şekilde içmeye alışmayı deneyebilirsiniz.

Menopoz

Menopoz kadınlarda menstrüel döngünün, yani adet görmenin, reglin kesilmesine denir. Menopoz, vücudunuzdaki iki hormon dengesi, östrojen ve progesteron hormonlarında ani düşme meydana geldiğinde ve menstrüel döngünüz sona erdiğinde gerçekleşir. Menopoz bir hastalık değildir, aynı ergenlik çağı kadınların geçirdiği bir evredir. Menopozla birlikte doğurganlık dönemi kapanır ve menopoza giren kadınlar artık çocuk sahibi olamazlar. Soğuk terleme, uykusuzluk, vajinada kuruluk, hormon değişikliklerine bağlı cinsel ilişki sırasında daha az zevk hissi ve sıcak basması tipik menopoz belirtileridir.

Migren

Migren, uzun süre ciddi ağrıya neden olabilen kronik olarak tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Günümüz modern tıbbında migrenin kesin nedeni bilinememektedir; Bununla birlikte, migrene yol açabilen gıdaların tüketilmesi, stres, yüksek sese maruz kalma,  gibi migreni tetikleyen çeşitli faktörler mevcuttur. Migren belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, soğuk terleme, ışık ve sese karşı hassasiyet yer alır.

Anksiyete (Kaygı) / Panik Bozuklukları

Anksiyete, kaygı, korku, panik atak veya diğer psikolojik rahatsızlıkların sebep olduğu sürekli veya uzun süreli sinirlilik, sinirsel gerginlik durumudur.Dünya nüfusunun yarısından fazlası hayatlarında en az 1 kez bu sorunla karşılaşmışlardır. Günümüz stresli hayat koşulları kaygı ve panik atak bozuklarının meydana gelmesinin en önemli nedenidir. Soğuk terleme, kalp çarpıntısı, ağız kuruluğu, uykusuzluk, sinirlilik, endişeli ve stresli olma anksiyete kaygı bozukluğu belirtilerindendir.

Sıcak Çarpması

Uzun süre güneşe maruz kalmak, soğuk terleme, baş dönmesi, halsizlik, bulanık görme gibi belirtilere neden olabilir. Bu tehlikeli bir durumdur, özellikle kişinin güneşe maruz kalmadan önce herhangi bir şey yememesi durumunda sıcak çarpması ölümle bile sonuçlanabilir.

Şok

Şok, beyne ve diğer hayati organlara tehlikeli derecede düşük kan akışı demektir. Kan akışının düşük olması beyne kan yoluyla daha az oksijen ve besin gitmesine neden olur. Şok yaşamı tehdit eden bir durumdur ve soğuk terleme şok durumunda yaşanan en sık karşılaşılan belirtidir. Şoktan şüpheleniyorsanız bakmanız gereken diğer belirtiler şunlardır; hızlı bir nabız (dakika başına 100 atımın üzerinde), hızlı nefes alma (dakikada 20'den fazla solunum), soluk cilt ve otururken veya ayakta durduğunuzda halsizlik veya sersemlik hissi olacaktır.

Soğuk Terlemenin Diğer Nedenleri

  1. D vitamini eksikliği
  2. Dolaşım bozukluğu
  3. Kansızlık
  4. Genetik
  5. Alerji
  6. Reflü
  7. Yüksek ateş
  8. Odanın, bulunulan ortamın sıcak olması
  9. Geniz eti büyüklüğü ( Geniz eti büyüklüğü de nefes alıp verme düzenini bozarak horlama ve aşırı terleme yapabilir.)

Soğuk Terleme Nasıl Geçer?

Soğuk terleme sorunu yaşıyorsanız bir Dahiliye doktoruna gitmelisiniz. Tüm tahlilleriizin (ör: şeker, tiroid. vs) yapılması ve vitamin seviyelerinin bakılması gerekir. Doktorunuz öncelikle bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Soğuk terleme depresyondan, stresten kaynaklı ise size antidepresan reçete edecek, kansızlık sizde soğuk terleme yapıyorsa kan ilacı verecektir. Özetle soğuk terlemeninin nedenini öğrendikten sonra buna göre tedavi gerçekleştirecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT