Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
20-05-2023 14:16 | Güncelleme : 22-05-2023 11:46

Sokak modasının gözde stili: Afrika örgüsü nasıl yapılır, ne kadar süre kullanılır?

Google News

Son zamanların çok konuşulan, trend saç modellerinden biri; Afrika örgüsü. Uzun süre bozulmayan, pratik ve oldukça havalı görünen örgü modeli özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih ediliyor. Eğer çılgın saç modellerini denemeyi seviyorsan bu yaz Afrika örgüsü tam sana göre bir seçim olacak.

Afrika örgüsü saçı uzamayan ya da hacimsiz görünen saçlar için oldukça iyi bir alternatif.
Afrika örgüsü saçı uzamayan ya da hacimsiz görünen saçlar için oldukça iyi bir alternatif.

Afrika örgüsü, doğal güzelliği vurgulamak ve saç bakımı için daha az zaman harcamak isteyen kadınların bir numaralı saç stili. Yapımı son derece uğraş gerektirmesine rağmen çok fazla rağbet görüyor. Özellikle ünlülerin ve sosyal medyanın da etkisiyle dünya genelinde popülerliğini arttırdığını söylemek mümkün.

Afrika’dan başlayarak tüm dünyaya yayılan örgü modeli, farklı saç modellerini denemek isteyen kadınlar tarafından tercih ediliyor. Peki, Afrika saç örgüsü nedir, nasıl yapılır? Afrika örgüsü saçları döker mi, kimler için uygun? Afrika örgüsü nasıl yıkanır, kurutulur? Keyifli okumalar…

AFRİKA ÖRGÜSÜ NEDİR?

Afrika kökenli insanların saçları bilimsel olarak en az uzayan saç türü sınıfında yer alıyor. Bu yüzden kabarık saçlarını örerek veya rasta seklinde dolayarak kullanırlar. Sık ve yoğun bir şekilde saçların tutam tutam ayrılarak örülen Afrika örgüsü; Afrika kökenli insanların şekillendirmesi zor saç tiplerine buldukları pratik ve kalıcılığı uzun süren saç modeli olarak ortaya çıkan bir saç modeli. Box, twist ve micro braid gibi çeşitleri olan bu örgü modelinin kullanımı oldukça kolay.

Sokak modasının gözde stili: Afrika örgüsü nasıl yapılır, ne kadar süre kullanılır?

AFRİKA ÖRGÜSÜ NASIL YAPILIR?

Afrika saç örgüsünü yapmadan önce saçlar temizlenir. Ardından ince tarak yardımıyla saç ince bölmelere ayrılır. Kişinin kendi saçlarına özel olarak üretilen sentetik saç eklenerek örgü işlemi gerçekleştirilir. Ek saçlar örgülerin daha yoğun görünmesi ve saçların istenilen uzunlukta olmasını sağlar.

Afrika örgüsü örmek için özel bir teknik mevcuttur. Uzun süren bir işlem olduğundan uygulama enseden başlanır ve işlem bir sonraki güne sarktığında kişinin dışarı çıkması sorun teşkil etmez. Bu uygulama kuaförün becerisi doğrultusunda ciddi değişiklikler içerebilir. Bu yüzden işlinin ehli bir kişiye yaptırılması tavsiye ediliyor.

Afrika örgüsünün birçok çeşidi bulunur. Bazıları ince örgülerden oluşurken, bazıları kalın ve hacimli örgülerden oluşabilir. Örgülerin ucuna boncuklar takılabilir veya farklı renklerdeki ipler kullanarak örgülerin rengi değiştirilebilir.

Sokak modasının gözde stili: Afrika örgüsü nasıl yapılır, ne kadar süre kullanılır?

AFRİKA ÖRGÜSÜ NASIL YIKANIR?

Kremsiz şampuan ya da şampuan sulandırılarak kullanılabilir. Afrika örgülerini istediğiniz su sıcaklığında yıkayabilirsiniz. İyi durulama yapılmalıdır. Yağlanma yapmaz ve kirlenmez. Bu yüzden yıkama konusu sorun edilmemelidir.

AFRİKA ÖRGÜSÜ NASIL KURUTULUR?

Afrika örgüsü kurutma için fön makinesi kullanılmaz. Eklenen saç sentetik olduğu için su tutmaz ve normal saça göre daha hızlı kurur. Dilerseniz havluyu sararak 10 – 15 dk içinde kurutabilirsiniz.

Sokak modasının gözde stili: Afrika örgüsü nasıl yapılır, ne kadar süre kullanılır?

AFRİKA SAÇ ÖRGÜSÜ SAÇLARI DÖKER Mİ?

Günde ortalama 100 tel saç dökülmesi normaldir ve bu sayı kişiden kişiye değişebilir. Afrika saç örgüsü yapıldığında normal şartlarda dökülen saçlar yere düşmez. Dolayısıyla uzun süre örgü içinde kalan saçlarınızı açtığınızda gördüğünüz manzara korkutmasın. Örgüler açıldığında dökülen saçlar, biriken dökülen saçlardır. Bu durum normaldir. Dökülen saçlar Afrika örgüsünden kaynaklı değil, saçlarınızın uzun süre örgülü kalmasından kaynaklanır. Ancak amatör bir kişinin elinden çıkan Afrika saç örgüsü için aynı durum söz konusu olmayabilir. Bu yüzden Afrika örgüsünü iş bilir biri tarafından yapılmalıdır.

AFRİKA ÖRGÜSÜ KİMLERE UYGUNDUR?

Afrika örgüsü sıkı örgü olduğu için katlı saç kesimine pek uygun değildir. Afrika örgüsü yapabilmek için saçlarının en az omuz hizasında ve gür olması gerekiyor. Ancak bunun da çözümü var elbette. Eklenti saçlar kullanarak Afrika örgüsü yapılabilir.  Katlı saç kesimi olanlar ise Afrika saç örgüsüne başlamadan önce bolca saç spreyi sıkarak kısa saçları örgüden çıkmasına engellenebilir. Kısacası her uzunluk ve her saç yapısına uygulanabilir.

Sokak modasının gözde stili: Afrika örgüsü nasıl yapılır, ne kadar süre kullanılır?

AFRİKA SAÇ ÖRGÜSÜ NE KADAR KULLANILIR?

Afrika örgüsünün deforme olmaması veya örgülerin bozulması gibi olumsuzlukların oluşmaması için en uygun maksimum 3 ay kullanımı tavsiye edilir. Saçlar normalde çok fazla işleme maruz kaldığı için çok fazla yıpranır ancak bu süreçte saçlara fön, boya, maşa gibi işlemler yapılmadığından saçın dinlenmesi için fırsat oluyor.

ZAYIF VE İNCE TELLİ SAÇLARA AFRİKA ÖRGÜSÜ YAPILIR MI?

Afrika örgüsü kimlere yapılmaz? Sorusu en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Afrika örgüsünü yaptırmak isteyen kişilerin güzel görünüm elde etmeleri için gür ve sık saçlara sahip olmaları gerekir. Aksi halde örülen saç tutamlarının arasında ciddi boşluklar oluşacak ve bu görüntü estetik görünmeyecektir.

2023 AFRİKA ÖRGÜSÜ NE KADAR?

Afrika örgüsü fiyatları güncel zamlarla beraber 2023 yılında ortalama 850 TL ile 1800 TL arasında değişiyor.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.