04 Aralık 2021, Cumartesi 03:52

Sol Bacağım Ağrıyor, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gideyim?

Sol Bacağım Ağrıyor, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gideyim?

Sol bacak ağrısı her yaşta karşılaşılabilen ağrı türlerindendir. Sol bacak ağrısı romatizmadan Ms hastalığına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Peki, sol bacak ağrısı neden olur ve nasıl geçer? Bu soruyu doktorlara sorduk, işte cevapları:

Sol bacak ağrısının en sık karşılaşılan nedenleri

 1. Kas ağrısı
 2. Kemik erimesi
 3. Bel fıtığı
 4. Sinir sıkışması
 5. Kalsiyum veya potasyum gibi vitamin eksiklikleri
 6. Fibromiyalaji hastalıkları
 7. Bacakta tümör
 8. Ms hastalığı 
 9. Romatizma
 10. Trioid hastalıkları
 11. Uzun süre ayakta durma
 12. Sol bacakta sinir hasarı
 13. İlaçların yan etkileri
 14. Hamilelik
 15. Diyabetik nöropati
 16. Derin ven trombozu

Sol bacak ağrısının diğer nedenleri

Kas yorgunluğu veya kasların zorlanması

Kasların aşırı zorlanması, sol bacak ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerindendir ve özellikle spor yapmayı sevenlerde, sporcularda, hareketli kişilerde çok görülen bir sorundur. Spor öncesi gerilme egzersizleri yapmak sizi bu sorundan koruyacaktır.

Shin Splint (Koşucu bacağı, Tibial stres sendromu)

Shin splintler, koşucu bacağı ve tıbial stres sendromu olarak da bilinir. Yanlış ayakkabı seçimi, koşu tekniğinde yanlış uygulamalar, ayaktaki anatomik bozukluklar ve sert alanda spor yapma, koşucu bacağı sorununa ve bundan etkilenen sol bacakta ağrıya neden olur. Ağrı, sol bacak baldır kaslarının kemiğe bağlandığı tibia kemiğin iç (medial) ve arka (posterior) bölümünde hissedilir.

Periferik Arter Hastalığı PAD (Bacak Damar Hastalıkları)

Periferik arter hastalığından muzdaripseniz bir veya daha fazla bacak atar damarının daralması nedeniyle bacağa giden kan akışı sekteye uğrar. Özellikle yürürken sol bacak ağrısı hissediyorsanız bu durum muhtemelen periferik arter hastalığı kaynaklıdır. PAD için risk faktörleri arasında sigara içme alışkanlığı, kalp hastalığı ve şeker hastası olmak yer alır.

Tendonit

Tendonit, kasları kemiğe bağlayan yapı olan tendonlarda görülen iltihaptır.Tendonit de sol bacak ağrısı nedenlerindendir.

Damar problemleri

Bacak damarları kanın tekrar kalbe pompalanmasında vazifelidirler. Sol bacakta damar tıkanıklığı, varis gibi damar problemleri olduğunda, bacak şişmesi (ödem), bacakta ağrı ve hassasiyet gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir

Sual: 5 aydır sol bacağım ağrıyor. Kas ağrısından kaynaklanabilir mi?

CEVAP

Anestezi ve Reanimasyon Algoloji Uzmanı Dr. Nurettin Lüleci'nin cevabı:(Ortopedi doktoruna başvurup Lomber mr ve alt extremite emg tetkiki birlikte yaptırırsanız sorunun neden kaynaklandığı ortaya çıkacaktır.)

Sual: Sol bacağım zaman zaman ağrıyor. Sol varikosel ameliyatı olmuştum, bu durumla ilgisi var mı?

CEVAP

Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Serdar Akgün'ün cevabı: (Sol bacakta toplar damar için ultrason yaptırmanızı tavsiye ederim.)

Sual: Sol bacağım ağrıyor. Bu durum bel fıtığından olabilir mi?

CEVAP

Beyin ve Sinir Cerrahisi Candan Hundemir'in cevabı: (Evet, bel fıtığından olabilir. Mr tetkik yapılmasını tavsiye ederim.)

Sual: Sol bacağımda zaman zaman ağrı oluyor. Sol bacak ağrısı neden olur?

CEVAP

Ortopedi Uzmanı Dr. Alper Gökçe'nin cevabı: (Sol bacak ağrısı, kas spazmından bel fıtığına, kitleden enfeksiyona veya varis kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. En kısa zamanda bir Ortopedi doktoruna başvurmanızı tavsiye ederim.)

Sol bacak ağrısı nasıl geçer, hangi doktora gidilir?

Ortopedi doktoruna başvurun

Sol bacak ağrısından muzdaripseniz ilk yapmanız gereken şey bir Ortopedi doktoruna görünmek olmalıdır. Doktor sizden Mr filmi isteyecek, filmin neticesine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Sıcak veya soğuk kompres yapın

Pamuklu bir beze mesela eski bir atlete buzdolabından alacağınız buz küplerini koyup, bacağınızla soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuk kompres bacaktaki ağrı ve iltihabı gidermeye yardımcı olacaktır. (Bazı sol bacak ağrıları soğuğu sevmez, sıcak iyi gelir. Durumunuza göre soğuk değil, sıcak su torbası uygulaması da yapabilirsiniz.)

Epsom tuzu kullanın

Epsom tuzunda vücuttaki sinir sinyallerini düzenlemeye yardımcı önemli bir elektrolit olan magnezyum bulunur. Bu tuz doğal kas gevşetici olarak çalışır ve ağrı, iltihap ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Leğeni veya küveti sıcak suyla doldurup içine yarım su bardağı Epsom tuzu atıp karıştırın. 15 dk bu suda ayağınızı bekletin. Haftada 2-3 kez bu işlemi tekrarlayın.

Güneşlenin

Vücudunda D vitamini oranı düşük kişiler, bacak ağrısı, sırt ağrısı gibi, vücut ağrılarıyla daha sık karşılaşırlar. Güneş en iyi D vitamini kaynağıdır. Günde 10-15 dakika sol bacağınızı güneş alan bir yerde bekletin. Bacakları sıcak kuma gömmek de ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

47 Yorum

 1. Samet Demir

  Sol bacağımın üstüne düştüm bir hafta oldu ağrısı hafifledi ama geçmedi yürürken engebeli yerlerde daha çok ağrıyor kemiklerde bir sıkıntı varmıdır acaba

 2. Pinar

  Bir yılı aşkın süredir sol bacağım ağrıyor...hiç geçmeyen bir ağrı..sol bacağımın üzerine Yatamiyorum..1 yıl önce doktora gittiğimde bel fıtığı yok dedi,ama bacağım gece uykudan uyandıracak seviyede ağrıyor.bazen daha hafif bazen Cook daha zor ve ağrılı oluyor..neden olabilir

 3. Atakan

  İki yıldır sol bacagimda sızlama ağrı var uyuyamıyorum önceleri sadece geceleri olurdu ama şimdi 7/24 6defa hastane gittim ortopedi bölümüne bı sonuç alamadık mr çekildim röntgen filan hicbise gözükmüyor diyip yolladılar nedir benim hastaligim

 4. Fatma

  Sol bacak agrisi var butun tetikler yapildi bel fitigi yok sinir sikismasi yok alterlerde problem yok toplar damarlarda hafif reflu var ortapedik lik problem yok ama sol bacagim bel fitigi gibi agriyor

 5. maviş

  Merhaba benim 1 sorum var vücudun sol ayagyn elin damar cekilmesine ne yapsam iyi gelir 1yaşindan beri böyle lutfen cevap verebilirmisiniz herşeyi yaptik ama faydasi olmadi

 6. Serpil

  Sol bacağının kök tarafında yürüyünce oluşan bir ağrı var otururken hiç bir şey yok sadece yürürken oluyor ne olabilir

 7. Atakan

  Iki senedir sol bacagimda agri kesici almadığım sure boyunca dinmek bilmeyen bi agri var baslarda sadece yatarken oluyordu simdi ise ilac kullanmadigim sure boyunca sürekli agriyor ve belime vurmaya basladi agrisi lutfen yatdimci olurmusunz

 8. Sevi

  Sol bacakta ağrı var ama bu belde de iğne batmış gibi his oluşturuyor sabahları uyuşma ve his kaybı yaşıyorum ve bazen sol kolda da agri hissediyorum ama bunları gecici yaşıyorum örneğin yarim saat kadar hangi doktora muayene olmalıyım

 9. Antalya 23

  Bnm sol dizimde yirtilma ve romantizma var calisiyorum sureklide ayakta duruyorum birden bir agri giriyo 2 dk gecmeden geciyor acaba bunun nedeni nedir?

 10. sabriye

  Merhaba yaklaşık 6 yıldır diz kapağımın iç tarafı hafif bir şekilde şişme yapıyor birazda ağrısı oluyordu. doktora gittim sıvı azalması dediler ama bi sonuç alamadım ara sıra oluyor bir zaman sonra geçiyordu ama artık ağrı değilde belimden ve ayak baş parmağıma kadar sanki damarlarda bi yanma tabi yine aynı şekilde diz kapağımın iç kısmında hafif şişlik meydana geliyor sizce ne yapmam ve hangi doktoro gitmem gerekir.

 
 
KAPAT