05 Aralık 2021, Pazar 17:02

Sol el kaşınmasının 5 nedeni ve tedavisi

Sol el kaşınmasının 5 nedeni ve tedavisi

Halk arasında en yaygın görülen sorunlardan biri de kaşıntıdır. Vücudun tamamında yahut bir bölümünde kaşıntı olması herkeste görülen bir durumdur. Ancak kaşıntı bazen öyle bir boyuta gelir ki, bir yerin ağrıması yahut acımasıyla eş değer olur.

Sol el kaşıntısı; sol elin avuç içinde ve parmak aralarında kaşıntı oluşmasıdır. Basit bir kaşıntı ile başlayan avuç içi kaşıntısı bazen çeşitli hastalığın belirtisi haline gelebilmektedir. Sol elde kaşıntı cildin gösterdiği reaksiyon sonucunda ortaya çıkan ve altında yatan nedenine bağlı olarak tedavi edilen bir rahatsızlıktır.

Sol El Kaşınmasına Neden Olan 5 Durum

Çeşitli deri hastalıkları ve bakteri oluşması sol elin avuç içerisinde kaşıntıya yol açabilir. Deri hastalıkları ve bakteriler, derideki serbest sinir uçlarını harekete geçirir. Harekete geçip uyarılması sonucunda ise kişinin avucunda kaşıntı meydana gelir. Sol elin kaşınmasına neden olan durumlar;

1) El Egzaması

El egzamasının başlıca belirtilerinin arasında kaşıntı vardır. Kaşıntının beraberinde sol ve sağ avucun içerisinde kuruluk ve çatlama beraberinde gelir. El egzaması avuç içinde kaşıntıya neden olur. Bilhassa elleri aşırı neme ve kimyasala maruz kalan kişilerde daha çok egzama görülür. Buna örnek olarak; kuaför, temizlik, tamirci, matbaa gibi mesleklerde egzama daha fazla görülür.

2) El Mantarı

El mantarı, kişinin sağ ve sol avuç içinde mantar isimli mikroskobik canlının çoğalması sonucunda oluşan bir enfeksiyondur. El mantarının da yine başlıca belirtileri arasında kaşıntı yer alır. Sağ ve sol elin avucunun içerisinde yoğun kaşıntı hissedilir.

3) Diyabet

Diyabet hastalarının yani şeker hastalarının kan şekerinin yükselmesi sonucunda ciltlerinde kuruluk meydana gelir. Cilt kuruluğunun beraberinde sağ ve sol avuç içinde kaşıntıya da yol açmaktadır.

4) Alerjik Reaksiyonlar

Sağ ve sol avucunun kaşınması kimi zaman alerjik reaksiyonlar sonucu da olabilir. Tahriş edici ürünler ve ellerin kimyasala maruz kalması sonucu ciltte alerjik reaksiyon gerçekleşebilir ve bunun sonucunda avuç içinde kaşıntı meydana gelir. Deterjan, sabun, dezenfektanlar, kolonya ve klorlu su ciltte alerjiye yol açabilir.

5) Bakteriyel Enfeksiyonlar

Gözle görülmeyen mikroskobik canlılara bakteri denir. Bakterilerin sağ ve sol avuç içerisinde çoğalıp enfeksiyon oluşturması durumunda ise ellerde bakteriyel enfeksiyonlar oluşur. Bakterilerin derideki serbest sinir uçlarını uyarması sonucunda sağ-sol avuç içlerinde kaşıntı meydana gelir.

Sol El Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sol el kaşıntısı altında yatan nedenine bağlı olarak değişir. Sağ ve sol ellerde sürekli kaşıntı devam ediyorsa önce doktora görünmeli ve ardından doktorun uygun gördüğü tedaviye başlamalısınız. Buna ek olarak sol el kaşıntısını azaltmak için de aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz;

1 ) Doktora Gidin

Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) doktoruna gidin ve doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın. Aynı zamanda eczacınızın uygun gördüğü kremi de kullanabilirsiniz.

2) Soğuk Kompres Yapın

Soğuk kompres kaşıntıya en iyi gelen yöntemlerdendir. Bir bezi soğuk suya batırıp elinize sarın yahut buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz beze sarın ve bunu sol elinizin avucunun içerisinde tutun.

3) Limon

Limon kaşıntıya iyi gelen doğal çözümlerden biridir. Kaşıntının olduğu bölgeye yarım limonu 10-15 dakika boyunca sürün. Daha sonra 15 dakika limonun kaşıntılı olan bölgeye nüfuz etmesini sağlayın. Ve sonrasında soğuk su ile elinizi yıkayın.

4) Soda

Kaşıntıyı gideren bir diğer yöntem ise sodadır. Mineral ve asidik özelliği sayesinde kaşıntıyı giderir. 1 yemek kaşığı sodayı 1 yemek kaşığı su ile karıştırın ve bu karışımı eliniz yardımıyla kaşıntılı olan bölgeye sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra elinizi soğuk su ile durulayın.

5) Aloe Vera

Aloe vera bakteriler ile savaşarak sol elinizdeki kaşıntıyı giderir. Aloe vera jelinden bir miktar alıp kaşıntılı olan bölgeye sürün, yıkamanıza lüzum yok ancak yıkamak isterseniz 20 dakika sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Aloe vera jelini gün içerisinde birkaç defa sol elinize sürerek kaşıntıyı azaltabilir yahut tamamen geçirebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT