21 Ekim 2021, Perşembe 20:05

Sol Kol Neden Ağrır Psikolojik Mi Sol Kolum Ağrıyor Nasıl Geçer

Sol Kol Neden Ağrır Psikolojik Mi Sol Kolum Ağrıyor Nasıl Geçer

Kolda bulunan kemiklerin, eklemlerin yahut kasların zedelenmesi yahut iltihaplanması sonucunda ağrı oluşur. Sol kol ağrısı bir yere çarpma gibi ufak kazalar sonucu ortaya çıktığında, kişide geçici bir süre kol ağrısı yaşanır. Ancak sol kolda aniden başlayan ve şiddetli bir şekilde devam eden ağrı bazen ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Günlerce devam edip geçmeyen sol kol ağrısı, tıbbi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Sol kol ağrısıyla birlikte, kişide baş dönmesi, solunum güçlüğü ve mide bulantısı görülüyorsa bu kalp krizinden kaynaklanabilir. Sol kol ağrısı aniden başlayıp, günlerce devam ediyorsa bu durumda kişinin Ortopedi yahut Kardiyoloji doktoruna gitmesi gerekir.

Sol Kol Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı sol kol ağrısının başlıca nedenlerindendir. Boyundaki fıtıkların sinirlere baskı yapması sonucuyla boyun, omuz, sağ ve sol kol ağrısına yol açabilir.

Kalp Krizi

Sol kol ağrısı denildiğinde ilk akla gelen neden genelde kalp krizidir. Sol kol ağrısıyla birlikte, kişide baş dönmesi, mide bulantısı, nefes darlığı, solumada zorluk çekme gibi bulgular varsa kişi kalp krizi geçiriyor olabilir.

Karpal Tünel Sendromu

Mola vermeden aralıksız bilgisayar klavyesi kullanmak, telefonda mesajlaşmak, elde bulaşık yıkamak gibi eylemlerde, kişinin kolundan geçen sinirlerin baskıya maruz kalmasıyla karpal tünel sendromu meydana gelir. Karpal tünel sendromu kişide hem sol hem de sağ kol ağrısına neden olur.

Çıkık

Çıkık; bilek ve omuzda bulunan iki kemiğin birbirinden ayrılması sonucu olur. Kolun üzerine düşme, çarpma gibi durumlarda yahut bir kimsenin, kişinin kolunu ani çekmesi sonucu, kişide çıkık meydana gelebilir. Çıkık sonucu, kişide kol ağrısı ve sızlaması ortaya çıkar.

Burkulma Ağrısı

Kolun bir yere şiddetli çarpmasıyla yahut, yere kolun üzerinde düşülmesiyle kemiklerin birbirini bağlayan bağ dokusunda yırtık meydana gelir. Bağ dokusunun yırtılmasına burkulma denir. Burkulma kol ağrısıyla birlikte, kolda şişme ve morarmaya yol açmaktadır.

Adet Döngüsü

Her kadın adet (regl) döneminde farklı belirtiler gösterir. Kimi kadında karın ağrısı meydana gelirken kimi kadın da hiçbir şekilde karın ağrısı olmaz. Aynı şekilde bazı kadınlarda adet döneminde sol kol ağrısı meydana gelmektedir. Adet (regl) sürecinde kadın sol kol ağrısına maruz kalabilir.

Panik Atak

Kişinin korkması, heyecanlanması ve stres yapması durumunda, kendini kontrol altına alamamasıyla panik atak meydana gelir. Panik atak kişide kol ağrısıyla birlikte kalp ağrısına neden olmaktadır.

Tendinit

Kasları kemiğe bağlayan sert liflere tendon denir. Tendonların iltihap kapmasına yahut tendonların aşırı derecede zorlanmasına tendinit denir. Tendinit sonucunda kişide sürekli devam eden bir kol ağrısı meydana gelebilir.

Reflü

Midede bulunan salgıların yemek borusuna geri gitmesiyle reflü meydana gelir. Reflü beliritleri arasında sol kol ağrısı da mevcuttur.

Psikolojik

Yukarıdaki nedenlerden dolayı doktora giden kimsenin, sol kol ağrısı tetkiklerine bir şey çıkmıyorsa, sol kol ağrısının nedeni psikolojik olabilir. Bu durumda kişi psikiyatri uzmanıyla görüşerek, sol kol ağrısını dindirebilir.

Sol Kol Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

  • Sol kol ağrısını teşhis edebilmek için, doktor hastaya belirli tetkikler yapar. Yapılan tetkiklerin sonucuna göre, sol kol ağrısına neyin neden olduğu belirlenir. Sol kol ağrısının tedavisi, kol ağrısının altında yatan nedenine bağlı değişiklik gösterir.
  • Kolun üzerine darbe alma, burkulma gibi durumlarda doktor ağrısı kesici ilaç yahut krem reçete eder.
  • Tendinit sonucunda sol kol ağrısı meydana geldiyse doktor buz uygulaması, antibiyotik tedavisi yahut ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir.
  • Reflüden kaynaklanan sol ağrısı için doktor, antiasit ilaçlar reçete edebilir.
  • Sol kol ağrısı için doktora giden bir kimseye, doktor ağrının teşhisini koyabilmek adına belirli tetkikler yapar. Kişide sol kol ağrısı mevcut olup, yapılan tetkiklerde bir şey çıkmıyorsa, sol kol ağrısının nedeni psikolojik olabilir. Psikolojik nedenden kaynaklanan sol kol ağrısının tedavisi için, doktor hastayı, psikiyatri uzmanına yönlendirir.
  • Sol kol ağrısının nedeni kalp krizi ise, hastaya erken müdahale yapılması gerekir. Hastaneye ulaşana kadar kişiye; kan sulandırıcı ilaç, dil altı hapı (nitrogliserin) gibi ilaçlar verilebilir. Doktor hastanın tıkalı damarlarını açmak için balon, stent uygulaması yahut bypass ameliyatı yapabilmektedir.

Sol Kol Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sol kol ağrısı için kişi Ortopedi yahut Kardiyoloji uzmanına gitmelidir.

Sol Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Soğuk Kompres

Kol ağrısını geçirmede etkili olan doğal çözümlerden biri soğuk komprestir. Soğuk kompres; sol kol ağrısının dinmesine, koldaki iltihabın giderilmesine yardımcı olarak, ağrının olduğu bölgedeki sinirlerin uyuşmasını sağlar. Temiz bir havlu yahut bez parçasının içerisine buz küpü koyun ve buzu havlunun içerisine iyice sarın. Havluyu sol kolunuzdaki ağrı olan yerin üzerine koyun ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Gün içerisinde sol kolunuzdaki ağrı olan bölgeye birkaç defa buz kompresi uygulayın.

Bazen kol ağrılarına soğuk kompres iyi gelmez. Kolunuzun üzerine soğuk kompres uyguladığınızda iyi gelmiyorsa sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Sıcak Kompres

Sıcak kompres de yine aynı şekilde kol ağrısının dinmesine ve koldaki iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kasları gevşetir ve kolun rahatlamasını sağlar. Sıcak su torbasının içerisine sıcak su doldurun. Sıcak su torbasını ağrıyan bölgenin üzerine koyun ve 15-20 dakika kadar bekletin.

Zerdeçal

Zerdeçalın içerisine kurkumin maddesi bulunur. Kurkumin maddesi anti-inflamatuar yani iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Zerdeçal aynı zamanda antioksidan bakımından da zengindir. Bu özellikleri sayesinde zerdeçal sol koldaki iltihabı gidererek ağrıyı dindirir. Küçük bir kap içerisinde 2 yemek kaşığı toz zencefil, 1,5 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılarak macun kıvamı elde edilir. Elde ettiğiniz karışımı sol kolunuzda ağrı olan bölgeye sürün ve kurumasını sağlayın. Bu işlemi, sol koldaki ağrı geçinceye kadar her gün 2 defa tekrar edin.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT