19 Temmuz 2019, Cuma 06:39

Sol Sağ Baş Parmak Ağrısı Baş Parmağım Ağrıyor Hangi Doktora Gidilir?

Sol Sağ Baş Parmak Ağrısı Baş Parmağım Ağrıyor Hangi Doktora Gidilir?

Baş parmak ağrısı romatizmadan, kireçlenmeye kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Baş parmak ağrısı için Ortopedi doktoruna gidilmelidir. Baş parmak ağrısı kemikler, eklemler, tendonlar, sinirler, kaslar, damarlar, bağlayıcı doku, deri veya tırnaklar dahil baş parmağınızdaki yapılardan herhangi birinin yaralanması veya hasarlanmasından kaynaklanabilir.

Baş Parmak Ağrısı Neden Olur?

 1. Kemik erimesi
 2. Osteomiyelit (kemik enfeksiyonu)
 3. Romatizma
 4. Ulnar sinir sıkışması
 5. Tendinit
 6. Gut (eklemlerde ürik asit birikmesinden kaynaklanan artrit tipi)
 7. Selülit (cilt ve cilt altındaki dokuların enfeksiyonu)
 8. Karpal Tünel Sendromu
 9. Raynaud hastalığı
 10. Dermatomiyozit
 11. Raynaud fenomeni
 12. İyi huylu ve kötü huylu tümörler
 13. Kan pıhtıları
 14. Diyabet (vücudunuzun enerji için şeker kullanma yeteneğini etkileyen kronik hastalık)
 15. Periferik arter hastalığı
 16. Vaskülit ( ateroskleroz , felç, kalp krizi ve diğer kalp rahatsızlıklarına yol açabilen kan damarlarının iltihabı )
 17. Tendon kopması
 18. Eklem iltihabı

Eklem iltihabı da baş parmak ağrısına neden olabilir. Kronik sistematik otoimmün bozukluk olarak bilinir. Eklem ve tendonların iltihaplanmasına neden olur. Bu noktalarda doku hasarına da neden olabilir. Eklem iltihabının belirtileri çok ağrılı olabilir. Ağrı, şişlik ve sertlik eklem iltihabının yaygın belirtileridir.

 1. Baş parmağın aşırı kullanımı

Başka bir eklem gibi başparmak aşırı kullanılabilir veya aşırı esnetilebilir. Başparmağınız aşırı kullanıldığında eklemde ağrı ve acı hissedilebilir. Aşırı kullanılan eklemde ağrıya ek olarak uyuşma ve sıcaklık da hissedilebilir.

 1. Bürsit

Bursa kemik ve kaslar veya etrafındaki dendonlar arasında bulunan sıvı dolu bir keseciktir. Bu keseciğin iltihaplanması bürsit olarak adlandırılır. Rahat hareket edebilsinler diye eklemler arasındaki sürtünmeye azaltmak için kemikler ve kaslar/tendonlar arasında minder görevi görerek oldukça önemli bir görev gerçekleştirir. Bursa yaralanması başparmak ekleminde ciddi bir ağrıyla sonuçlanabilir.  

 1. Tendon iltihabı

Başparmakta tendon iltihabı başparmak ağrısının en yaygın sebeplerinden biridir. Tendon ve bileğin başparmak tarafında yer alan kılıfındaki iltihaplanma, başparmak kökü yakınında şişlik ve ağrı üretebilir. 

 1. De Quervain Tendon İltihabı

De Quervain tendon iltihabı baş parmağı bileğe bağlayan tendonların iltihaplanmasıdır. Bu tendondan bilek tarafında başparmağın hareketini iyileştiren sinovyum adlı dokuyla kaplıdır. Tendon iltihabı hamilelikte ortaya çıkabilir veya eklem iltihabından kaynaklanabilir. Bazı vakalarda tendonların aşırı kullanımından da kaynaklanabilir. İltihaplanma bitişik sinirleri rahatsız eder ve ağrıya neden olur. Kişi baş parmağın bilekle buluştuğu bölgede uyuşukluk yaşayabilir.

 1. Karpal Tünel Sendromu

Başparmağınızdaki ağrı karpal tünel sendromunun bir belirtisi olabilir. Karpal tünel sendromu ağrısı güçsüzlük, uyuşukluk, karıncalanma veya bileğinizde, parmaklarınızda veya el eklemlerinizde yanma gibi hissedilebilir.

Başparmak Ağrısı Teşhisi

Diğer belirtilerinize bağlı olarak başparmak ağrısı birçok yolla teşhis edilebilir. Başparmak ağrısı teşhisi için yaygın yöntemler şunlardır:

 1. Kırıkları veya eklem iltihabını ortaya çıkarmak için röntgen
 2. Karpal tünel sendromu için testler Tinel işareti (bir sinir testi) ve elektronik sinir faaliyet testlerini kapsar. 
 3. Büyüyen veya iltihaplı sinirleri görmek için ultrason
 4. Bilek ve eklem anatomisini görmek için MRI

Baş Parmak Ağrısı Nasıl Geçer?

Dinlenme

Hafif bir ağrıdan başparmağınızı dinlenme pozisyonunda tutarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Diğer bir deyişle, etkilenen başparmağı kullanmayı bir süre için keserseniz, ağrı kendiliğinden dinecektir.

Kırık bir başparmak veya yanlış yerleşmiş bir başparmak atel yardımıyla hareketsiz bir durumda kalmak zorundadır. Ekleme yeterli destek verir, eklemdeki kemikleri doğru şekilde konumlandırır ve böylece ağrıyı rahatlatır. Durumun şiddetine bağlı olarak, doktorlar ateli gün boyu veya sadece gece boyu kullanmanıza karar verir.

İlaç

Anti-inflamatuvar ilaçlar ağrı yönetiminde yardımcıdır. Ancak, etkileri geçicidir ve asıl problemi çözemez. Ağrı kesiciler uzun süre kullanıldığında birçok şiddetli etkiye sahiptir. Bu yüzden bu ilaçları yalnızca doktorunuza danıştıktan sonra alın. Kortikosteroid enjeksiyonlar benzer etkilere sahiptir ve başparmak ve bilekteki kronik ağrıyı tedavi etmek için kullanılır.

Fizik Tedavi

Doktorlar neredeyse her tür eklem ağrısı için fizik tedavi önermektedir. Ağrıyı, şişliği ve sertliği giderir; ve eklemleri esnek hale getirir. Güç ve sabitlik sağlar ve başka yaralanmalardan korur. Fizik tedavinin başparmak problemini çözdüğünü ve normal işlevini düzenlediğini de söyleyebilirsiniz.

Ameliyat

Yalnızca cerrahi olmayan tedavi yöntemleri başarısız olduktan sonra doktorlar ameliyat önerir. Dahası, başparmağınız ağrı ve şişlikten zedelenmişse ve gücünü kaybetmişse yine ameliyat gerekir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Misafir

  Geleceğe karşi ümitsis ve çaresiz hissediyorum

 
 
KAPAT